Учени отгледаха човешки мозък в лаборатория. Според тях успехът им в това начинание, ще помогне за по-добро разбиране на причината за заболявания като шизофрения и аутизъм, съобщават от Reuters.
Австрийските учени са използвали стволови клетки, чрез които са започнали „отглеждането“ на т.нар. „церебрални органоиди“ или миниатюрни мозъци, които са изградени от няколко отделни мозъчни области.
За първи път учени успяват да пресъздадат развитието на мозъчна тъкан в три измерения. Използвайки тези органоиди, учените са успели да създадат биологичен модел на това, как рядкото мозъчно заболяване, наречено микроцефалия, се развива – подобна техника може да бъде използвана и за проследяване на различни заболявания като аутизъм или шизофрения. Заболявания, които засягат милиони хора по целия свят.
„Това изследване ни дава надеждата, че ще разполагаме с основно оръжие, което да ни помогне да разберем по-добре причината за основните мозъчни заболявания...но и поле, на което да тестваме възможни лечения“, споделя Poul Matthews, професор по клинична неврология в Imperial College London. Професорът не е участвал в експеримента, но е впечатлен от резултатите.
Въпреки че в своите начални стадии човешкият мозък е относително проста тъкан, той бързо се развива в една от най-сложните природни структури. Учените нямат ясна представа как точно се получава това. Затова те изпитват трудности да разберат какво точно се обърква, а от там и как точно да лекуват най-често срещаните мозъчни заболявания.
За да създадат мозъчната тъкан, Juergen Knoblich и Madeline Lancaster от Института по молекулярни биотехнологии към Австрийската академия на науките, започнали с човешки стволови клетки, които развили чрез специална комбинация от хранителни вещества. Те развили тъкан, наречена невроектодерма – слой от клетки в ембриона, от които се развиват всички компоненти на мозъка и нервната система. Части от тази тъкан били вградени в скеле и поставени във въртящ се биореактор, където да бъдат снабдени с хранителни вещества и кислород. След месец тъканите се обособили като отделни части от мозъка – мозъчна кора, хипокампус. Тъканите достигнали максималните си размери – около 4 мм. Това станало след два месеца.