Изпитанията на термоядрения реактор в Китай се увенчаха със сериозен успех – по време на тестовете е била достигната температура от около 50 милиона келвина, което означава, че в реактора е било по-топло, отколкото е в ядрото на Слънцето. Физиците са успели да задържат тази температура за цяла минута и половина.
Поддържането на подобни температури за дълго време е необходимо за създаването на енергия – мечтаната цел на всички термоядрени реактори. Тези реакции трябва да продължават колкото може по-дълго, но довеждането на плазмата до такава температура е свързано с огромно количество разходи. С други думи, ако плазмата изстива бързо, то термоядреният реактор просто консумира енергия, а не я произвежда. Самият контрол на тази непоносима топлина е доста сложна работа, високите енергии създават нестабилни състояния, които е много трудно да бъдат задържани. В това отношение 102 секунди, колкото е траял успешният опит на китайците, е огромна стъпка напред.
Това обаче не е най-високата температура, създадена по изкуствен начин на Земята. Рекордът принадлежи на Големия адронен колайдер, където учените са успели да създадат плазма с температура от около 5.5 трилиона градуса, но само за частичка от секундата, което е крайно недостатъчно за изработване на полезна енергия. Според повечето учени, за да може термоядреният реактор да заработи, в него трябва да се поддържа температура от 100 милиона градуса по Целзий за дълъг период от време. Според прогнозите на учените ще са им необходими поне още 10 години, за да направят един от тези реактори рентабилен.