Астероид „убиец на планети“, който се крие в блясъка на Слънцето, най-накрая бе открит и гигантската космическа скала може да се разбие в Земята един ден.
„Потенциално опасният“ астероид с ширина 1.5 километра, наречен 2022 AP7, е един от няколкото големи космически скали, които астрономите наскоро откриха близо до орбитите на Земята и Венера.
В момента 2022 AP7 пресича орбитата на Земята, докато нашата планета е от противоположната страна на Слънцето, но учените казват, че след хиляди години астероидът и Земята бавно ще започнат да пресичат една и съща точка по-близо една до друга, като по този начин увеличават вероятността за катастрофално въздействие. Астероидът, открит заедно с два други близки до Земята астероида с помощта на Междуамериканската обсерватория Cerro Tololo в Чили, е описан в проучване, публикувано в The Astronomical Journal.
„Досега сме открили два големи близки до Земята астероида [NEA], които са с диаметър около 1 км: размер, който наричаме убийци на планети“, казва в изявление водещият автор на изследването Скот Шепърд, астроном от Института за наука Карнеги във Вашингтон, окръг Колумбия.
Астероидите „убийци на планети“ са космически скали, които са достатъчно големи, за да предизвикат глобално масово изчезване чрез изхвърляне на прах в горните слоеве на атмосферата и закриване на слънчевата светлина, ако се разбият в Земята.
За да намерят астероидите, астрономите насочиха камерата за тъмна енергия на 4-метровия телескоп Cerro Tololo Víctor M. Blanco към вътрешната Слънчева система. Слънчевият блясък прави наблюденията невъзможни през по-голямата част от деня, така че изследователите разполагаха само с два 10-минутни прозореца на здрач всяка вечер, за да направят своите наблюдения.
„Само около 25 астероида с орбити изцяло в орбитата на Земята са открити до момента поради трудността при наблюдение близо до блясъка на Слънцето“, казва Шепард. „Вероятно са останали само няколко NEA с подобни размери за намиране и тези големи неоткрити астероиди вероятно имат орбити, които ги държат вътре в орбитите на Земята и Венера през повечето време.“
NASA проследява местоположенията и орбитите на приблизително 28 000 астероида, следвайки ги със системата за последно предупреждение за астероидно земно въздействие (ATLAS): набор от четири телескопа, които могат да извършват сканиране на цялото нощно небе на всеки 24 часа. Космическата агенция маркира всеки космически обект, който се приближава на 193 милиона километра от Земята, като „близък до Земята обект“ и класифицира всяко голямо тяло в рамките на 7.5 милиона километра от нашата планета като „потенциално опасно“.
Откакто ATLAS беше пуснат онлайн през 2017 г., той е забелязал повече от 700 близки до Земята астероида и 66 комети. Два от астероидите, открити от ATLAS - 2019 MO и 2018 LA - всъщност удариха Земята, първият избухна край южния бряг на Пуерто Рико, а вторият се приземи аварийно близо до границата на Ботсвана и Южна Африка. За щастие тези астероиди бяха малки и не причиниха никакви щети.
Снимка: Unsplash
Виж още: Руснаците искат да излъчват от орбита огромни реклами