Астрономите, които работят с космическия телескоп "Хъбъл", започнаха изготвянето на една от най-подробните карти на разпределението на тъмната материя в достъпната за нас част на Вселената. Тъй като самата тя не може да бъде забелязана с директни методи, учените използват косвени начини за откриването й - най-често засичане на движението на светлината под въздействието на гравитацията на тъмната материя.
За съставянето на картата учените използват снимки от камерата Advanced Camera for Surveys на телескопа "Хъбъл". Едни от тях илюстрират купа от галактики Abell 1689, който се намира на разстояние 2.2 милиарда светлинни години от нас. Там се оказва, че има много повече тъмна материя, отколкото се предполагаше по-рано. Това дава повод на учените да правят нови изводи и теории за произхода на куповете галактики и за тъмната материя.
Стартирането на процеса по съставяне на карта на тъмната материя е началото на дългосрочна програма, посветена на този проблем. Тя се нарича Cluster Lensing and Supernova survey with Hubble (CLASH). В рамките на нея в следващите три години ще бъде проведено детайлно изследване на още 25 купове на галактики и други групи галактики, като на всеки обект ще бъде отделен средно по един месец за наблюдение.