Gallery "3310"
В орбита за първи път бе проведен експеримент с използването на лазерни лъчи за свързване между спътниците. Лазерните установки за спътниците са разработени с помощта на изследователи от Института за лазерни технологии Фраунхофер.
В момента за обмен на информация спътниците използват радиовълни. Пропускателната способност на радиоканала обаче не позволява предаването на голям обем данни.
Пропускателната способност на канала за лазерна връзка е стотици пъти по-голяма: с негова помощ може за час да се предаде информация, чийто обем е еквивалентен на 400 DVD.
Лазерните установки са монтирани на два спътника германският TerraSAR-X и американският NFIRE.
Лазерният лъч изминал разстояние от около 5000 километра, като при това не са забелязани нарушения в целостта на информацията.
Лазерните модули са разработени така, че да издържат вибрациите и претоварването при изстрелването на спътника. Освен това те работят безаварийно в условия на повишена радиация и силни температурни амплитуди, характерни за космическото пространство.
С размерите си 5х5х2 сантиметра лазерният модул не е много по-голям от кибритена кутийка. Теглото му е само 130 грама.
За постигането на този резултат дълго време избирахме най-леките и устойчиви материали, обясни един от създателите на установката, Мартин Трауб, един от авторите на установката.
Той обясни, че им се е наложило да балансират между миниатюризацията и необходимостта да отнемат топлината, генерирана при работата на устройството.
Коментари (0)