Черните дупки са впечатляващи и мистериозни, но свръхмасивните като тази в центъра на Млечния път често хвърлят дори най-големите умове в размисъл. Произходът на тези обекти с маса милиарди пъти по-голяма от тази на Слънцето е напълно непознат на науката досега.
Астрономите знаят как се формират черните дупки с масата на звезди – огромно небесно тяло се срива под собствената си гравитация. Но няма достатъчно големи тела, които да образуват свръхмасивни черни дупки, а не е изминало достатъчно време от началото на Вселената, за да успее звездна маса да поеме толкова материя.
Наскоро се потвърди една от хипотезите на учените – откриха нов размер черна дупка – около 400 пъти по-голяма от нашето Слънце, тя стои между двата познати вида. Тези средни екземпляри биха могли да служат за „семе“ на свръхмасивните – формирани в началото на времето от огромни облаци газ. Гъста маса звезди може би се е оформила след Големия взрив. Достатъчно близо една до друга, за да се сблъскат, да се слеят в една и да образуват черна дупка с маса и капацитет на поглъщане, надвишаващ познатите ни. Това, разбира се, е само хипотеза на астрономите и ще трябва да се запълнят още много празни полета, за да се докаже или опровергае.
Това откритие може да се окаже „липсващото звено“ в историята на черните дупки – „невръстната“, която след време да порасне във възрастна и свръхмасивна и може би да стане центъра на нова галактика.