Вече имаме поглед към най-новата визия на NASA за първата мисия на Марс с екипаж.

Агенцията публикува своите основни цели за 30-дневна мисия на повърхността на Марс с двама души екипаж и помоли обществеността да предостави обратна връзка за това, как върви планирането. Първоначално трябваше документи да се подават до 31 май, но този срок наскоро беше удължен до 3 юни.

NASA има за цел да изстреля астронавти към Марс до края на 2030-те или началото на 2040-те години. Превръщането на тази визия в реалност ще бъде предизвикателство. Ако приемем, че финансирането и технологията влязат в действие в точното време, например времето за пътуване ще бъде около 500 дни, като се има предвид разстоянието между Земята и Марс.

Гравитацията - или липсата на такава - също би била проблем, тъй като космическите кораби от сегашното поколение не изглеждат като тези, които се виждат във филми като „Марсианецът“ (2015 г.). Астронавтите ще пристигнат на Червената планета след месеци в микрогравитация и ще бъдат изправени пред значителен път към възстановяване, дори да работят при частичната гравитация на Марс, която е приблизително една трета от тази на Земята. NASA предполага, че един от начините за справяне с този проблем може да е екипажите да живеят в роувър под налягане по време на мисията си.

„Искаме да увеличим максимално научното познание, за да им позволим да карат наоколо по повърхността, преди да станат достатъчно подготвени, за да се качат в скафандри, да ходят и да увеличат тази наука за 30 дни“, каза Кърт Фогел, директор на NASA по космически архитектури, в 30-минутно видео в YouTube, придружаващо публикуването на данни.

Планът на мисията е в начален етап и може да се промени значително, но досега NASA предвижда използването на подобен на местообитание космически кораб за превоз на членове на екипажа до Червената планета, използвайки хибридна ракетна степен (задвижвана както от химическо, така и от електрическо задвижване). Четирима души ще извървят дългото пътуване, като двама ще кацнат на повърхността, донякъде подобно на модела, наблюдаван в програмата на Apollo с трима астронавти.

Приблизително 25 тона консумативи и хардуер ще бъдат готови и ще чакат екипажа, доставени от предишна роботизирана мисия. Тези доставки ще включват превозно средство за издигане на екипажа, вече заредено с гориво и готово да отиде за астронавтите, за да излязат от Марс и да се върнат в орбита около планетата.

NASA все още не говори за официален договорен процес за тази концепция за мисия. В крайна сметка агенцията е фокусирана върху извеждането на своята мисия Artemis 1 без екипаж от Земята, за да се подготви за мисии на астронавти до Луната през 2020-те години. NASA посочва, че работата на Луната е от съществено значение за подготовката за Марс.

Агенцията обеща да проведе семинар през юни „с партньори от американската индустрия и академични среди“, които са поканени индивидуално от NASA. Поканени международни организации също могат да участват по време на семинар през юли.

Снимка: NASA

Виж ощеМистериозната врата на Марс е портал към древното и загадъчно минало на планетата

 

Тагове: