Жан-Клод Юнкер, новият председател на Съвета на Европейския съюз, превърна икономическия растеж и заетостта в приоритет №1 на своята платформа в предизборната си кампания. "Ключовата съставка", заявява той, "е да се създаде единен дигитален пазар за потребителите и бизнеса". Стремежът е генериране на приходи в размер на 500 милиарда евро и разкриване на стотици хиляди работни места по време на мандата му.

Юнкер правилно разпознава дигиталната икономика като основен двигател на растежа. За изпълнение на тази програма той предложи свой екип от комисари. Целта е превръщането на Европа в "световен лидер в областта на информационните и комуникационните технологии".

Юнкер предлага бившия естонски премиер Андрус Ансип, който да направлява и координира работата на няколко комисари. Сред другите задължения на Ансип ще бъде задачата да следи за приключването на преговорите на ЕС за правилата за защита на данните и преглед на рамката Safe Harbor със САЩ, даваща възможност за обмяна на данни между двете страни на Атлантика. Номинацията на Ансип за тази ключова позиция поставя Естония като модел за неговата визия за цифрова Европа. Ансип поставя пред Европейския парламент факта, че е "имал възможност да бъде в челните редици на цифровата трансформация на една страна, която днес превъзхожда много други в няколко области - електронното правителство, сигурни частни и обществени цифрови решения". Той гледа на киберсигурността и защитата на личните данни много сериозно.

Неслучайно BBC нарича балтийската страна, от която произхожда Ансип, E-stonia. Един от основателите на компанията за рисков капитал Andreessen Horowitz наскоро казва, че Естония има "технически най-грамотното правителство в света”. Онлайн икономиката и правителството на балтийската страна зависят от сигурната система за удостоверяване на самоличността. Естония има и някои важни поуки за Европа. Нейната start-up култура я поставя пред повечето страни от ЕС по брой нови компании на глава от населението в класацията на Световната банка и фондация Kauffman. Тя е постигнала това с либерални икономически политики, улесняване на формирането на капитал и използването на своите цифрови правителствени системи за рационализиране и улесняване при правенето на бизнес. Нейното електронно правителство и системи за електронна търговия показват, че ако данните се използват мъдро и внимателно, могат да бъдат обществено благо, а не нещо, от което да се боим.

Ако Европейският съюз иска да постигне това, което е успяла да постигне Естония под ръководството на президента Юнкер, може да стене водещ пазар в дигиталните технологии. Новите технологии са не само национално изгодни, но и широко споделени от хора от различни националности. За да отключи потенциала на дигиталния единен пазар, г-н Ансип се изказа пред парламента на ЕС тази седмица: "Трябва да премахнем пречките за справяне с фрагментацията, техническите стандарти, оперативната съвместимост и понякога тежката бюрокрация.”

Естония успя да прегърне технологиите и иновациите заедно с европейските ценности. Европейският съюз също може да го направи.

Прочети още: Нова практика за точене на банкомати се популяризира в Европа и Русия