Днес сме щастливи да ви представим едно интересно интервю с една българка, която е пример, че ако искаш да успееш, то няма граници, които да те спрат. Тя и екипа й стоят зад супер популярното приложение Swipes, с което успяват да спечелят първа награда на ежегодната конференция на платформата Evernote, за „Най-добър StartUp за 2014“! То е продукт на усилената работа на българо-датски екип с главни действащи лица Яна Влъчкова, Стефан Владимиров и Каспър Пил Торньо.

Свързахме се с Яна и за наша радост тя се съгласи да ни даде интервю, в което ни разказва за себе си, как попада в Дания и как е започнала одисеята наречена Swipes. Надяваме се, че думите й ще ви провокират да се замислите, че няма прегради пред мечтите ви, ако сте достатъчно настоятелни и постоянни. Яна е истинско доказателство, че днес не съществуват граници за успеха. Тя е усмихната, положителна и амбициозна и както виждате е много красива (все пак е българка хе-хе). Сега ви оставяме с дванадесетте въпроса, които зададохме на Яна и нейните отговори.

 

s

1. Здравей Яна, кажи ни нещо за себе си, представи се на читателите.

Здравейте, казвам се Яна Влъчкова и съм съосновател на стартиращата компания Swipes. Занимавам се с бизнес развитието на компанията и промотирането на нашия продукт - Swipes app, който е дигитален органайзер за задачи. 

Преди 2 години започнах да се занимавам с предприемачество, докато работех за най-голямaтa НПО (Неправителствена организация) за бизнес идеи в Дания. Работата ми беше да оценявам бизнес плановете на млади предприемачи и да им помагам да ги развият. Така се запознах и с Каспър Пил Торньо, сегашния директор на Swipes, който по това време развиваше друг свой проект. 

2. Откъде си и как попадна в Дания?

От София съм. Там завърших Първа немска гимназия, след което заминах да следвам “Бизнес и маркетинг“ в Дания. Заминах заедно с един приятел от Испанската гимназия - Стефан Владимиров, който по-късно започна да се занимава с графичен дизайн и стана третият съосновател на Swipes.

3. Имаш ли афинитет към технологиите, или те сами те застигнаха по някакъв начин?

Моето семейство са три поколения инженери и аз от малка винаги съм била обградена от различни технологии и разговори за тях. За мобилните технологии брат ми ми е повлиял най-много. Той винаги държи да съм наясно с най-новите тенденции и ми помага да си избирам телефон, лаптоп и да зная всички short keys в операционната система.

4. Коя мобилна платформа използваш и защо? Коя според теб е по-приятелски настроена към потребителя?

В момента използвам iPhone. Смятам, че продуктите на Apple са много приятелски настроени към потребителя. Наблюдавала съм и деца, и възрастни да се научават да управляват тези платформи без много усилия и познания. За да създадеш такъв интуитивен продукт, се изисква наистина голямо майсторство!

5. Как реши да участваш в стартиращ проект?

Наскоро, преди да започнем Swipes, бях завършила университета. Предстоеше ми да си търся работа и да се състезавам с много други млади хора за малкото работни места на пазара. За съжаление нивата на безработица в Европа са много високи, особено сред младите висшисти. Както споменах, по това време вече бях част от предприемаческата среда в Дания и обмислях възможността да се присъединя към нечий проект. През февруари започнах да помагам на Каспър с бизнес развитието на неговата идея и поканих Стефан да се присъедини като дизайнер. Така се оформихме като отбор, но идеята, по която работехме, не вървеше добре. Решихме, че проблемът е в нашето управление на задачите и направихме прототип на дигитален органайзер, който да ни помага. Страстта към прототипа нарасна, работата по него се превърна в целодневно занимание и само след няколко месеца пуснахме Swipes на пазара. Създадохме от нищо нещо, отворихме 7 работни места и разработихме продукт, който помага на екипи и хора от цял свят.

6. С какво Swipes спечели обичта на хората според теб?

Swipes е много обичан продукт, защото ти предоставя възможността да организираш деня си само с няколко бързи движения по екрана на телефона. Кара те да се замислиш кои са важните задачи за деня и да се фокусираш върху тях. Всичко останало можеш да отмениш за по-късно само с един swipe наляво.

Печелим обичта на хората и в цялостната си комуникация с тях. Ние не им предоставяме просто продукт, а стратегии как да подобрят своята работна ефективност и да освободят повече време за нещата, които са важни за тях. Наричаме го Swipes - органайзер за целеустремените. Май на английски звучи по-добре. (Смее се.)

 

с

 

 

Втората част от интервюто на 2-ра страница...

 

 

с

 

7. Разкажи ни как се почувствахте, когато бяхте избрани за финалисти на конференцията на Evernote?

Swipes напълно допълва продукта на Evernote, софтуер за създаването на бележки. За това и направихме интеграция между двата продукта. Свързахме се с компанията и им представихме работата ни. Те много се впечатлиха и започнаха да ни помагат да изпипаме детайлите, да разберем целевата група и да промотираме продукта. Поради съвместната ни работа получихме номинацията за Best New Startup of 2014. Това много ни въодушеви. Но най-щастливи бяхме, когато потребителите и почитателите на Swipes ни гласуваха място сред тримата финалисти. Това беше истинското признание.

8. Какво се случи в Сан Франциско? Имаше ли притеснения за представянето ти на сцената на Evernote Awards?

Като финалисти в състезанието бяхме поканени от Evernote да презентираме Swipes на тяхната годишна конференция - Evernote Conference, в Сан Франциско. Аз представях Swipes и презентирах пред публика от 1500 души. Това беше най-голямата сцена, на която съм говорила. Две седмици преди презентацията аз и екипът започнахме да се подготвяме - съдържание на презентацията, дизайн, изнасяне на презентацията. Репетирах всеки ден по 30 - 40 пъти. Когато бях на сцената, притеснението си беше отишло, а на негово място беше дошло вдъхновението да разкажа за Swipes на толкова много потенциални потребители.

9. Как се почувствахте, когато спечелихте първо място и наградния фонд от 25 000 долара? Това сбъдната мечта ли е? И на кого се обади първо, когато слезе от сцената?

Когато трябваше да изляза на сцената и да получа наградата, бях по-притеснена отколкото, когато трябваше да изнеса презентацията. Радостта беше голяма, особено защото наградата бе символ на партньорството ни с Evernote и успешната ни съвместна работа. На конференцията бяхме аз, Стефан и брат ми, който беше дошъл, за да ме подкрепи. Каспър и другите ни колеги - Станимир Каросеров и Фелипе Бари, следяха новините по интернет. В очакване бяха и родителите ми, както и хиляди фенове на Swipes. Така че добрата новина бързо се разнесе.

10. Имате ли планове за още софтуерни приложения?

Нашият фокус е да развием Swipes като едно от водещите приложение за продуктивност. Вече над 150 000 души използват Swipes, но има и още много накъде да растем. Тепърва ще пускаме Android версията на приложението. За да създадем продукт, който е толкова обичан и полезен, ние винаги търсим основите на даден проблем и по-добрите начини да го решим. Това изисква много работа и постоянство. През декември ще отворим нашия първи офис в София и вече търсим двама нови колеги, които да се присъединят към отбора ни - front-end разработчик и дама, която да комуникира с нарастващия брой потребители.

11. Как виждаш България спрямо Дания и има ли добри условия за стартиращи компании в нашата държава?

През последните няколко години в България се развива силна среда за стартиращи компании в tech индустрията. Имаме два водещи акселератора - Eleven, Launchub, които развиват връзки из цял свят и помагат на българските предприемачи да изнесат своите продукти на световните пазари. Имаме много конференции, събития и споделени офиси. Имаме примери за успех като Телерик, които тъкмо бяха продадени за 262.5 милиона. В тази среда от предприемачи срещам много млади хора, които са амбицирани да създадат положителни промени в България и света. Много е вдъхновяващо и определено сега условията за стартиране на собствен бизнес в tech областта в България са по-добри от когато и да било преди.

Трудно е да сравнявам Дания и България. Дания има много добре развита икономика, както и образователна система. В организацията, в която аз работех, помагахме на студентите да започнат своите проекти още докато следват. Така шансът, че те сами ще създадат работните си позиции, когато завършат университета, са много по-големи. Такъв тип стратегии и начин на мислене ни липсват в България. Определено има добри практики, които може да заимстваме от датчаните, за да развием бизнес средата в България.

12. Какво би препоръчала на хората в България, които имат желание да започнат работа върху софтуерно приложение?

Бих им препоръчала да не го отлагат, да се хвърлят към предизвикателството, но и винаги да търсят обратна връзка от по-опитните хора в индустрията. Ще се изумите колко много хора с радост биха ви помогнали и споделили с вас своя опит и знание.

 

с