Най-вероятно ви е случвало да искате да си изядете мауспада от яд, че поредната програма пълзи бавно като охлюв. Или ви се е струвало, че пясъчният часовник на Windows, който уж отмерва, че машината работи, направо ви се подиграва. А може би вече дори сте счупили поне една клавиатура в гневно блъскане по клавишите, че нищо не се отваря като хората. В такъв случай сигурно страдате от нещо, известно като „Синдром на пясъчния часовник”. 

Това състояние е свързано именно с раздразнението, че компютърът ви работи твърде бавно и ви кара да чакате твърде много.

 

Наскоро проучване, спонсорирано от Intel, откри, че 80% от американците искрено се нервират от подобно мотаене. Цели 51% от тях пък са излезли извън кожата си, докато са чакали пясъчното часовниче да изчезне и машината им отново да заработи. Сред най-характерните реакции са крясъци и псувни по адрес на бездушната машина, която ви губи времето, трескане с мишката, биене с клавиатурата по монитора... Все нормални човешки реакции, които май са се случвали на повечето хора, изправени пред неразбираемото нежелание на компютъра им да работи.

 

Оказва се, че синдромът на пясъчния часовник повишава стреса у дома и на работното място. И не само това – той може да се окаже основната причина да пропуснете нещо важно, защото средният потребител прекарва поне 13 минути дневно в чакане. Например може да ви убият в любимата ви игра. Или да пропуснете да купите последните два евтини самолетни билета. Или да ви купят ценен играч в някой футболен симулатор, защото не сте успели да се включите в търга навреме. Резултатът от това пропускане на важни за вас неща – още стрес. (Също и счупени мишки, клавиатури и потрошени монитори.)

 

Ето няколко предложения как да се преборите с желанието си да унищожите машината си, когато работи твърде бавно:

 

1. Затворете очи и бройте до... 40 да кажем

Със сигурност сте чували този съвет по съвсем друг повод. Преди да кажете нещо в пристъп на яд, пребройте до 10. Преди да се опитате да строшите компютъра си или да му изкрещите какво гадно копеле е, затворете очи, поемете дълбоко дъх и стигнете от 1 до 40. Или до някое друго число, което ви харесва повече. Много вероятно е, когато надзърнете изпод клепачите си, чакането да е приключило.

 

2. Занимайте се с някой друг приоритет

Тук влизат да отидете до тоалетната или да си налеете чаша вода например. Също и да прегледате някакви печатни документи, които се търкалят по бюрото ви. Дори да разчистите малко хаоса от кламери и телбод не е лоша идея. А какво ще кажете да реорганизирате хвърчащите бележки и визитни картички?

 

3. Отидете да си поговорите с колегата (или с половинката ви, която отегчено гледа телевизия например)

Станете от стола и си намерете някой друг отегчен колега, който има нужда да се разсее. Или ако сте у дома, отидете при половинката си и й лепнете страстна целувка (примерно). Просто се отделете от бюрото и монитора, върху който курсорът се движи отчайващо бавно.

 

4. Използвайте момента за... физически упражнения

Има поне няколко десетки идеи за малки физически упражнения, които можете да правите на стола. Регулирайте дишането си, изпънете гръб и крака и започнете да раздвижвате врата си. Или пък правете кръгчета с китките, за да ги отпуснете леко. Дори само да стягате съсредоточено и волево някой мускул ще ви е от полза.

 

 

5. Занимавайте се с антистресовата си джаджа

Със сигурност сте ги виждали. Гумени понички, които се стискат за разпускане на напрежението. Китайски топчета, които да търкаляте между пръстите си. Малка играчка, пълна със странни малки сфери (сякаш от стиропор), която се гъне из ръцете ви. Дартс дори? Отделете на собствената си джаджа за разпускане малко време и не обръщайте внимание на компютъра.

 

6. Станете и се разходете

Когато се върнете, вече ще можете да работите нормално.

 

7. Най-доброто решение – нов компютър

Май това е и предложението на Intel. Просто си вземете нова, по-мощна конфигурация. Многоядрен процесор и смущаващо количество гигахерци и гигабайтове ще ви решат проблема. Може би.

 

Тагове: