Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Постепенно смартфоните се превърнаха в най-добрите помощници, които използваме за почти всичко в натовареното ежедневие. Само че тези „умни“ устройства понякога имат нужда от подкрепа, за да бъдат още по-ефективни. Тук идват и смарт часовниците. Те са много по-компактни и достъпно ни показват известията от телефоните, когато те не са в ръцете ни. Те дори не си почиват, докато спим, защото са заети да проследяват и анализират съня ни.

Серията Galaxy Watch4 на Samsung е чудесен пример за съвременни смарт часовници, които предоставят всички функции, от които се нужда един физически активен потребител. Нека се спрем на пет основателни причини, които правят тези устройства едни от най-добрите в своя клас за тази година.

 

1. Електронен портфейл на китката

Отскоро Google Pay официално пристигна в България. За незапознатите това приложение представлява дигитален портфейл, в който се съхраняват всичките ви разплащателни карти. Ако сте ползвали банково приложение, което позволява дигитализиране на карти, принципът е същият. Отваряте апликацията, доближавате до POS терминала и плащането се извършва безконтактно. Но защо това е по-удобно от пластиката?

Е, преди всичко няма нужда да носите картодържател или портфейл, защото смартфоните така или иначе са навсякъде с нас. Намирането на правилната карта също е по-лесно, защото те се сменят с леко скролване. Най-голямото предимство може би е, че в много сайтове вече може да се плаща с Google Pay – това значи, че няма нужда да въвеждате данните от картите си на куп места. Добре звучи, нали? А сега си представете същото, само че главно действащо лице е смарт часовник вместо телефон.

Серията Samsung Galaxy Watch4 напълно поддържа разплащателната услуга на Google и ако не сте пробвали да плащате с часовник досега, горещо ви го препоръчвам. Чувството е все едно използвате джаджа от арсенала на Агент 007. В случай че се чудите, не е нужно телефонът ви е да близо до вас, когато плащате с часовника. Това, което бихме ви посъветвали, е да се консултирате с вашата банка дали поддържа услугата Google Pay, защото все още е новост за нашия пазар и навлиза постепенно.

Сигурен съм, че много хора ще имат въпроси относно сигурността, затова сега ще обясня накратко защо няма място за притеснения. Приложението използва една от най-модерните инфраструктури за надеждност в света, за да гарантира сигурността на потребителските профили. Когато се извършва безконтактно плащане, Google Pay не изпраща действителния номер на картата по време на самата трансакция. Вместо това се използва криптиран номер на виртуален акаунт за представяне на информацията, така че данните на реалната карта остават скрити.

 

 

2. Най-доброто от два свята

От Samsung вярват, че стабилните партньорства са в основата на постоянното надграждане, и сега демонстрират това, задълбочавайки партньорските си взаимоотношения с Google. Часовниците от Galaxy Watch4 серията използват хибридна операционна система, която няма да откриете никъде другаде – Wear OS Powered by Samsung. Тя поддържа популярни приложения като Adidas Running, Strava и Spotify, които са сред най-популярните програми изобщо. Ако сте ползвали предишен модел смарт часовник на компанията, то лекотата на употребата няма да ви е чужда, тъй като е запазен удобният интерфейс One UI Watch.

Ще започнем с разликите между двата часовника, които в случая са минимални. Galaxy Watch4 Classic е малко по-голям, съответно и по-тежък, корпусът му е от неръждаема стомана, рамката му се върти като на класическите часовници, а закаленото стъкло на циферблата е Gorilla Glass DX. При Galaxy Watch4 тялото е от подсилен алуминий, а екранът е предпазен от Gorilla Glass DX+. Galaxy Watch4 Classic версията идва в размери 42 мм и 46 мм, като размерите на дисплея са съответно 1.2 и 1.4 инча. Те се запазват при Galaxy Watch4, но там вариациите при корпуса са 40 мм и 44 мм.

Всичко останало е напълно идентично. Екраните са Super AMOLED с резолюция 450х450 при големите часовници и 396х396 пиксела при малките. Това означава само едно – още по-ясни визуални ефекти и четимост. 5-нанометровият чип Exynos W920 е с 20% по-бърз от предходния модел, което автоматично го прави най-мощния процесор за смарт часовници, имплементиран от бранда досега. Устройствата разполагат с 1.5 GB RAM. Другите спецификации, които отличават серията Galaxy Watch4, са 16 GB ROM, 361 mAh батерия при по-големите версии и 247 mAh батерия при 1.2-инчовите, NFC, IP68 и военен сертификат за устойчивост MIL-STD-810G. Софтуерът, както и хардуерът са защитени от Samsung Knox – платформата за мобилна сигурност на компанията.

 

 

3. Винаги на прав път

В днешно време апликации като Google Maps ни дават много повече информация от това, как да стигнем от точка А до точка Б. Благодарение на тях можем да открием най-близките ресторанти, хотели, кафенета, барове и какво ли още не, като получаваме и допълнителна информация за тези места. Освен това предлагат и Street View опцията, с която може да си направим разходка из най-големите градове в света.

Версията на Google Maps за Galaxy Watch4 и Galaxy Watch4 Classic работи отлично с вградения компас на часовника. Това може да е особено полезно, когато сме на непознато място, а и е много по-удобно да си поглеждаме китката от време на време, отколкото да сме втренчили поглед в телефонния екран.

Принципът на работа е същият. Влизате в приложението, намирате на картата мястото, където искате да отидете, или го въвеждате в търсачката, ако е по-далеч. След това стартирате маршрута и часовникът ще ви води през целия път, докато не достигнете финалната дестинация, без значение дали сте пеша, с кола или с колело. Може да ви напътства и като истински GPS с гласови инструкции.

 

 

4. Саундтракът на живота

Всички консумираме музика на ежедневна база и какво по-добро от още едно устройство, което да предоставя любимите ни парчета. Най-хубавото е, че има няколко начина, по които може да се слуша музика на Samsung Galaxy Watch4 серията, така че всеки вкус да бъде задоволен.

Достъпни са приложенията Spotify и YouTube Music, двете най-популярни платформи за стриймване на музика за Android. През тях може не просто да се контролира аудиото от китката ни, което само по себе си е много по-удобно. Възможно е и възпроизвеждането да се извършва без смартфон. Безжичните слушалки могат да се свързват директно с часовника и това е безценна функция, когато бягате или тренирате, защото продължавате да слушате музика, без мобилното устройство да ви разсейва.

За традиционалистите музикални хитове могат да се свалят и направо в паметта на часовника. Както споменах по-рано, тя е цели 16 GB, така че това се равнява на поне няколко хиляди песни. За да се извърши тази операция, първо трябва да изтеглите желаните парчета на телефона си, след което от приложението Galaxy Wearable последователно се избират опциите Watch Settings/Manage content/Add content to your watch/Add tracks или кореспондиращите им опции на кирилица, ако използвате интерфейс на български език.

 

 

5. Дигиталният фитнес инструктор

Всички знаем, че смарт часовниците могат да проследяват тренировките ни и да предлагат богата палитра от най-различни спортове, които да бъдат следени. Това го могат и фитнес гривните, а по-напредналите умни устройства като тези от Samsung Galaxy Watch4 серията следят и маршрута, който изминаваме по време на джогинг, посредством GPS, а това е само основата на спортните възможности, които двата часовника предлагат.

Уникалният сензор BioActive е с по-малък и по-компактен дизайн за по-прецизно отчитане на резултатите. Този нов 3 в 1 сензор използва единичен чип, за да измерва състоянието ни със страхотна точност и да регистрира три стойности, релевантни за здравословното състояние – оптично измерване на сърдечния ритъм, отчитане на електрическата активност на сърцето и биоелектрически импедансов анализ. Тези функции са налични винаги когато часовниците са на китката ви. Разбира се, не само по време на тренировки, но тук е моментът да припомним, че те не могат да заменят лекарска диагноза, така че не се уповавайте твърде много на данните.

Една екстра, която не съм срещал в друг часовник досега, е опцията за измерване на телесния състав BIA (Body Impedance Analysis). Тя се задейства от съответната апликация, след което поставяте два пръста върху двата бутона, чиито повърхности също изпълняват ролята на сензори, и изчаквате. Резултатите показват процента телесни мазнини, скелетната мускулатура, нивото на водата и още полезни метрики, които ни помагат да научим повече за себе си.

В заключение

Ако досега сте се колебаели дали ви е необходим умен асистент, който да е винаги с вас и да ви помагат във всяка една ситуация, то двата часовника от серията Galaxy Watch4 са чудесен избор. Страхотните функционалности, модерният дизайн и вградените технологии са на типичното за Samsung високо ниво, а интеграцията на устройствата в екосистемата Galaxy е изключително лесна, а това, мога да ви гарантирам, че доста подобрява потребителското изживяване. Така че не се замисляйте много, ами се поглезете с един изключителен технологичен подарък. Друго предложение, от което бихте могли да се възползвате до 31.12.21 г., е да получите Galaxy Buds2 като бонус, ако закупите избран смартфон от партньорската мрежа на Samsung. 

 

Снимки: Samsung

Вижте още: Samsung Smart Monitor: идеален избор за модерния домашен офис (РЕВЮ)