Текстът съдържа спойлери

Питър Джаксън е сред малкото съвременни режисьори, за които трябва да сте убедени, че ще останат в историята на киното. Преди 13 години той пое изключително амбициозната задача да създаде филмова версия на “Властелинът на пръстените” - вероятно най-важната фентъзи книга, писана някога. Тази трилогия той представи в три динамични, забавни и подобаващо епични филма, в които много от изходния материал не намери място. Около десетилетие по-късно Джаксън направи логичната стъпка и пое режисирането на предисторията на “Властелинът”. Скромната детска книга “Хобит” първоначално трябваше да се развие в два филма, но в един момент Джаксън реши, че и този проект ще бъде трилогия. Резултатът са близо 8 часа кино, които се базират на книга с обем около 300 страници.

Може би най-голямото предизвикателство за Джаксън в трилогията “Хобит” е именно последната ѝ част, която от утре е в кината. Причината е, че всички ключови събития в книгата вече видяхме в предните два филма - срещата с Ам-Гъл, битката с паяците, преследването с бъчвите и разговорът със Смог. Голямото събитие във финалната глава на кино трилогията е Битката на петте армии, както се разбира и от заглавието на филма, която в книгата е описана в по-малко от една глава.

За щастие Джаксън е взел две ключови решения, които правят “Битката на петте армии” най-гледаемия филм от новата трилогия. На първо място е фактът, че той е най-краткият от двете трилогии за Средната земя. Продължителността му е малко над 2:20 часа, което е в рязък контраст с протяжността на близо 3-те часа на “Неочаквано пътешествие” и “Пущинакът на Смог”.

 

Леголас и Тауриел в покрайнините на Езерния град

 

По-значимото решение е, че филмът започва точно там, където свърши предният - с атаката на Смог (гласът на Бенедикт Къмбърбач) срещу Езерния град. Макар логиката да крещеше, че смъртта на дракона трябваше да сложи край на втората част, практиката показва, че динамиката на третия “Хобит” е много по-добра с това ударно начало. В това време Торин (Ричард Армитаж), лидерът на веселата джуджешка компания, става жертва на “драконовата болест”, която в най-общи линии е безкраен глад за злато, който заличава всичко добро в новия Крал под планината, включително чувството му за чест. Друга странична линия ни праща при пленения в разрушената крепост на Саурон Гандалф (сър Иън Маккелън), който бива спасен от Галадриел (Кейт Бланшет), Саруман (Кристофър Лий) и Елронд (Хюго Уивинг) след супергеройска схватка с призрачни войни.

Що се отнася до хобита, в този филм неговата роля е доста по-скромна. Билбо Бегинс (Мартин Фрийман) отстъпва мястото като централен персонаж на Торин Дъбощит и неговото лично падение и възход като лидер. Естествено полуръстът има някаква роля, като във филма има да свърши няколко много важни задачи, докато огромната битка се подготвя от различните армии. Той е и ключът към стоплящия сърцето завършек на тази трилогия, който всъщност служи и като връзката ѝ с “Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена”.

Фокусът в по-голямата част от филма всъщност е подготовката за “Битката на петте армии”. Самата тя е сред най-впечатляващите и динамични битки в киното въобще, като в нея се включват хора, елфи, джуджета, орки и великите орли. По време на битката вниманието ни е разсеяно от неща като насиления любовен триъгълник, в който участват измислената от Джаксън елфка Туриел (Еванджелин Лили), джуджето Кили (Ейдън Търнър) и Леголас (Орландо Блум) и също толкова насилени и очеизбодни препратки към “Властелинът”.

 

Бандата джуджета в Хобит: Битката на петте армии

 

Със сигурност “Хобитът” във всяка от частите си може да бъде обект на много критика. В крайна сметка обаче за последните 13 години Питър Джаксън направи нещо огромно и значимо, като превърна работата на Толкин в шест впечатляващо хомогенни като похвати и настроение филма. Освен че са забавни и пресъздават една от най-признатите истории, разказвани някога, те успяха да превърнат книгите на Толкин и жанра като цяло от територия за странни тийнейджъри в огромен културен феномен. Това са постижения, с които малко филми и още по-малко режисьори могат да се похвалят. “Битката на петте армии” е свързващото звено, което просто няма как да остави някой разочарован.

"Хобит: Битката на петте армии" идва в кината на 19 декември.

 

Прочетете: Interstellar: моето филмово разочарование на 2014

Тагове: