"Не, нямаш нужда от десктоп."

"Напротив, имам!"

С известна доза забавление и все повече досада водя този диалог поне веднъж всяка седмица. Интересно е, че колкото по-технологично грамотен е събеседникът ми, толкова по-склонен е да смята, че все пак има нужда от настолен компютър. "Обикновените" потребители от своя страна са доста по-склонни да се вслушат в ненатрапчивия ми съвет, особено ако са пред избора на нов компютър. 

Истината е, че преобладаващата част от съвременните потребители няма нужда от десктоп, и аргументите, с които защитават стария форм фактор на "свръхмощната" си конфигурация, често са неуместни. 

 

От личен опит

Прекарах по-голямата част от съзнателния си живот разкъсан между няколко компютъра. В последните няколко години успях да свикна с работна станция с два монитора и 13-инчов ноутбук, ако не включваме таблета, на който все още не гледам като на пълноценен компютър. Постепенно първоначалното мнение, че наличието на повече компютри води до по-добро изживяване, се замени с досадата на разкъсаната цялост на съдържанието

"Къде остана онзи документ?"

"Имам ли лиценз за този софтуер тук?"

"Личните ми клавиатурни шорткъти не са конфигурирани тук, нали?"

Това е само малка част от реторичните въпроси, които не спирам да си задавам, опитвайки се да се възползвам от мощния си десктоп вкъщи и от компактния и сравнително производителен ноутбук на път. В даден момент реших да заменя всички тези въпроси със "Защо?". 


Обикновени потребители

Нека започнем с най-голямата група потребители, към които са отправени повечето актуални предложения на производителите на хардуер.

Ако компютърното ви потребление се състои предимно в браузване, гледане на филми, слушане на музика, обработка на документи и лек гейминг, то вие нямате нужда от нещо повече от ултрабук. Най-новият клас ноутбуци става все по-достъпен, а производителността, която предлагат повечето модели, е повече от задоволителна, особено имайки предвид скоростите на четене и запис на SSD дисковете. Дори да сте използвали десктоп и да смятате, че компактните размери и минималното тегло няма да са ви нужни, прекарайте един ден с ултрабук в чантата си. Когато осъзнаете, че изобщо не усещате допълнителната тежест, помислете за десктопа си отново

 

Пауър юзъри

Поради липсата на удачен превод на термина power user предпочетох да го запазя. Секцията с коментари, разбира се, ви очаква. 

Именно пауър юзърите са тези, които обикновено са повече от сигурни, че имат нужда от десктоп, и не биха се справили само ноутбук. Разбира се, има случаи, в които това е точно така, но обикновено те просто надценяват нуждите си. Защо съм толкова сигурен? Защото доскоро бях част именно от тези, които отричат портативната работна станция като единствено решение. 

Добра идея е да прегледате системните изисквания на най-тежкия софтуер, който използвате. Почти сигурно е, че той ще работи съвършено добре върху ноутбук от висок клас. Какви са ограниченията за лаптоп с четириядрен процесор, 8 GB или 16 GB DDR3 RAМ, бърз SSD диск и добър видеоускорител? 

 

Статията продължава на следващата страница. 

Разширителната станция

Преди да сте отговорили на въпроса от края на последния абзац с "Малък дисплей, периферия и ограничено пространство за съхранение на файлове", въвеждаме концепцията за разширителната станция. Не предполагаме, че потребителите с високи изисквания ще се задоволят с ултрамощен лаптоп на мястото на добрия стар десктоп, без да се опитат да симулират познатото изживяване

Основната идея на портативната работна станция е да съхрани основната част от файловете, софтуера и настройките ви на едно място или да запази ядрото на виртуалния ви свят единно. Това обаче далеч не означава, че останалите части на системата трябва да останат непроменени.

 

Добра идея е да създадете разширителна станция за нотубука си, която да е идеално съобразена с вашите нужди. Тя може да се състои от голям монитор с вградени уебкамера, високоговорители и USB хъб, докинг станция, клавиатура и мишка/тракпад. По този начин лаптопът ви остава затворен и цялата периферия са изнася върху бюрото ви. Десктоп изживяването е гарантирано.

 

Достигаме до ограниченото дисково пространство. Имате ли нужда от цялата си музикална библиотека, докато сте на път? А от огромната колекция от домашни снимки и видео? А от всички онези филми, които гледате точно един път? Предполагаме, че отговорът е "Не". Тези 2 TB определено ни правят немарливи. 

Отделете си няколко часа (или дни), за да анализирате с какво е запълнен огромният твърд диск на десктопа ви. Ще се озадачите колко пространство може да бъде освободено. Дори след изтриването на ненужното съдържание се постарайте да прецените от кои файлове нямате нужда винаги. Те няма да открият мястото си върху бързото и малко SSD на ноутбука ви, а ще бъдат разтоварени върху бавен и голям външен твърд диск. Върху ноутбука оставете само приложения, документи и най-любимата си музика. 

Ако все пак държите на цялата си информация навсякъде, просто изберете нотубук с твърд диск вместо с SSD

 

PC геймъри

Единствената група потребители, за които притежанието на настолен компютър наистина е оправдано, е тази на PC геймърите. Видеоускорителите на ноутбуците стават все по-мощни, но все още не могат да удовлетворят хардкор геймърите, обаче и останалите компоненти обикновено са с една идея по-слабо производителни, разбира се, с цел осигуряване на приличен живот на батерията. 

Друг силен аргумент е възможността за ъпгрейд, която обикновено отсъства при лаптопите.

 

Нейно Величество Цената

Отново ще се опитам да изпреваря някои от коментарите, признавайки, че създаването на наистина добра портативна работна станция обикновено е с няколко идеи по-скъпо от еквивалентен десктоп. Това обаче е напълно логично, имайки предвид предимствата, които получавате. 

Ако след прочитането на статията все още смятате, че имате нужда от десктоп, споделете аргументите си в коментарите