Колко голям е дисплеят на смартфона ви? Последните ми три телефона са с 3.5-инчов диагонал и докато първият ми изглеждаше не просто огромен, а гигантски, вторият вече бе в нормата, а третият се смята за един от малките в класа си. За няколко месеца ползвах модел с 4.3-инчов дисплей, който, макар че бе удобен при работа с две ръце, носеше своите негативи в някои моменти на забързаното ми ежедневие. Той бе неудобен за работа с една ръка, бутонът за отключване и заключване се достигаше трудно, а в комбинация с тесните ми дънки създаваше впечатление, че се радвам да видя всички хора, които срещам. С времето обаче изградих определени парадигми за работа с устройството: накланях ръката си, протягах палец или показалец, като цяло - справях се, след около месец свикнах с тези прийоми.
По време на IFA миналата седмица обаче станахме свидетели на нов етап в нарастването на дисплеите на умните телефони.
HTC представи 4.7-инчовия Titan, а Samsung - шокиращия 5.3-инчов Galaxy Note.
Те, разбира се, не са прецеденти - спомнете си за 5-инчовия Dell Streak, който компанията наскоро уби. Все пак последният бе доста слабо предложение, докато Titan и Galaxy Note определено имат шансове да станат популярни. Моите опасения най-вече са свързани с размерите на техните дисплеи.
Моят е по-голям от твоя
Откакто използвам смартфони, размерите на дисплеите им не са спирали да растат. Спомням си с какъв блясък в очите гледах 2.8-инчовия резистивен панел на Sony Ericsson P990i например. Интересното в случая е, че винаги съм си мислел, че това е последната крачка и производителите ще достигнат до определени размери, които повече няма да бъдат надвишени. Също като стандартите при лаптопите - рядко виждаме мобилен компютър с диагонал на екрана над 17 инча.
През всичките тези години обаче съм бил опровергаван от големите технологични компании. Първият iPhone, който определи хода на индустрията и предначерта дизайна и цялостната концепция за всички смартфони в близките години, имаше 3.5-инчов дисплей. HTC HD2 увеличи тази стойност на 4.3 инча, а Samsung Galaxy S закова стандарта на 4 инча. В момента почти всички флагмани са с 4.3-инчов диагонал на дисплея, но това също е на път да се промени. Всички щатски версии на Galaxy S II без една са 4.5-инчови. Именно тези гигантски устройства ме навеждат на мисълта - може ли растежът на дисплеите да е безкраен и дали е правилно това?
Няма нищо лошо всяка година да виждаме по-големи монитори и всичко в едно системи, както и по-големи телевизори - в случая става въпрос за непортативни устройства, които не държим с ръце. При смартфоните обаче ситуацията е друга.
Къде отива ергономиката? А пикселната гъстота?
Както вече споменах, по време на IFA 2011 бях шокиран от две определени устройства - Galaxy Note и Titan. Досега винаги съм приемал нарастващите размери на дисплеите на смартфоните и въпреки първоначалния си скептицизъм след няколко часа работа с тях съм стигал да извода, че те всъщност не са толкова неудобни за работа, колкото съм предполагал. С всеки един скок в размера обаче в мен назряваше мисълта, че ставам все по-прав. 4.3-ичновото поколение е последното, което може да се приеме като приемливо. Защо?
Размерите на дисплеите на смартфоните продължават да се увеличават, но моите ръце имат планове да запазят размера си до края на живота ми.
Възможно е компании като Samsung да разчитат на непотвърдените еволюционни изследвания, според които дължината на пръстите на Homo Sapiens постепенно се увеличава. Дори това да е така, ходът на еволюцията е значително по-бавен от темпото, с което корейците увеличават големината на дисплеите на своите смартфони.
Самият аз имам ръце с голям захват на пръстите. Няма да преувелича, ако кажа, че не съм се сблъсквал с човек с по-големи ръце от моите. Разстоянието от китката до върха на средния ми пръст е около 21 см, а от върха на палеца до страничната й част - около 18 см. Палецът на дясната ми ръка, който би трябвало да е основният ми инструмент за интеракция със смартфон, е дълъг почти 10 см. Смятам, че тези размери са доста над средностатистическия таргет на производителите на смартфони. Въпреки това дори 4.3-инчов дисплей ме затруднява леко, а какво остава за 4.7 и 5.3-инчов.
Искаме да го признаем или не, работата с една ръка с подобно устройство е невъзможна. Няма как да достигате до долния и горния край на дисплея с палец, без да променяте захвата си постоянно. За удобна работа с Galaxy Note ще ви трябват две ръце, което го превръща по-скоро в таблет, отколкото в смартфон. Истина е, че Samsung не промотира продукта като мобилен телефон, но той все пак има слот за SIM карта и Phone приложение на началния екран, нали? Представете си как бихте изглеждали, докато водите разговор с това гигантско устройство или как би изглеждало то в джоб на тесни (и дори недотам тесни) дънки или панталони. Не бива да забравяме и сравнително високото му тегло.
Същевременно Galaxy Note е твърде малък, за да замести 7 или 10-инчов таблет, което го поставя в своеобразна кухина между продуктовите класове.
Притеснително е също, че производителите на дисплеи обръщат повече внимание на физическите размери, отколкото на резолюцията. Така например HTC Titan, макар и 4.7-инчов, има дисплей с резолюция 800 х 480 пиксела, също колкото повечето 3.5, 3.7 и 4.3-инчовите модели на компанията (с изключение на Sensation). В същото време iPhone 4, макар и 3.5-инчов, има резолюция 960 х 640 пиксела, което резултира в много по-висока пикселна гъстота.
Какво следва?
За пореден път съм склонен да твърдя, че това е последният скок на размерите на дисплеите на смартфоните. Този път (както винаги) съм по-сигурен отвсякога. Защо? Galaxy Note е нишово устройство и не е флагман на Samsung. Можем да бъдем сигурни, че наследникът на Galaxy S II няма да бъде 5.3-инчов, защото ще се цели в по-широка публика. Всеки размер след 5 инча е твърде близо до 7 инча, което е рисковано и може сериозно да канибализира пазара на таблети. По мое мнение компаниите нямат интерес да размият границата между двата класа устройства, защото е по-удобно да се продаде на един потребител смартфон и таблет. Нещо повече, двата типа устройства не трябва да се сливат, защото резултатът (както видяхме със Streak) е просто един твърде голям и неприятен смартфон или един твърде малък таблет, който всъщност не е никакъв таблет.
Към момента производителите на смартфони не спират да намаляват рамките около дисплеите, а принципите за работа с новите версии на мобилните платформи постепенно елиминират нуждата от бутони, което осигурява още пространство. Това са методи за увеличаване на размера на дисплея, без да има нужда от значително уголемяване на самия корпус. Имайки предвид обаче колко тънки вече са рамките, този метод скоро ще бъде невъзможен за прилагане.
Надявам се интегрирането на пикопроектори в смартфоните да е близо, тъй като това най-накрая ще ни позволи да разполагаме с голяма работна площ, без да се налага самите устройства да увеличават размерите си. Представете си компактно устройство, което може да се използва като обикновен смартфон, но когато има възможност, прожектира голямо, сензорно работно поле на стена или дори във въздуха.
Към момента можем само да се надяваме компании като HTC и Samsung да оценят колко важни са ергономиката и портативността, като пренесат част от иновациите си на друг фронт. Все пак няма да бъда твърде учуден, ако догодина се наложи да пиша новина за 6-инчов таблет/смартфон.