Google е отговорен за разработването на две от най-популярните потребителски операционни системи в света: Android и Chrome OS. Но зад кулисите компанията всъщност постоянно работи по трета операционна система, наречена Fuchsia OS. Откакто Fuchsia се появи за първи път, тя е обект на много спекулации, включително теории и прогнози, че в крайна сметка ще замени Android. Въпреки че това изглежда малко вероятно на този етап, Google продължава да тества Fuchsia на нови и интересни места. Съвсем наскоро тя работи по създаването на орязана версия на операционната система, която ще работи на виртуална машина на устройства с Android.
Fuchsia OS е операционна система с отворен код, подобно на Android и Chrome OS. За разлика от последните две обаче Fuchsia не е изградена върху ядрото на Linux. По-скоро тя е изградена върху Zircon, за който Google казва, че е "съставен от ядро и малък набор от услуги, драйвери и библиотеки в потребителското пространство, необходими за основните функции на системата, като например зареждане". "Подобната на микроядро архитектура" на Zircon позволява на Fuchsia да "намали количеството на надеждния код, работещ в системата", само до няколко основни функции, което може да доведе до подобряване на сигурността и стабилността поради намаляване на количеството на силно привилегирования код в сравнение с типичните "монолитни" ядра.
Слуховете от средата на 2018 г. сочеха, че Google има амбициозни планове да достави операционната система Fuchsia на смартфони, персонални компютри и устройства за интелигентен дом. Макар че предполагаемата цел за окончателно заместване на Android и Chrome OS с Fuchsia все още изглежда невероятно далечна (ако не и напълно отменена), Google успешно пусна операционната система на устройства за интелигентен дом, започвайки с първото поколение Nest Hub през 2021 г. След това екипът успешно актуализира по-големия Nest Hub Max и второто поколение Nest Hub към Fuchsia OS, превръщайки ги съответно във второто и третото устройство, които работят с операционната система.
За да се развие Fuchsia отвъд устройствата за умни домове, Google работи по проекти като Starnix за стартиране на немодифицирани двоични файлове на Linux на устройства с Fuchsia. Освен това от края на април тази година Google работи по нов проект, наречен microfuchsia, който има за цел да направи Fuchsia зареждаема на съществуващи устройства чрез виртуализация. Според Google microfuchsia е компилация на операционната система Fuchsia, която е насочена към виртуални машини и е проектирана да може да се зарежда в решения за виртуализация като QEMU и pKVM.
pKVM е хипервайзорът за Android Virtualization Framework (AVF) - функция, която Google въведе в Android 13 за избрани устройства. Google разработи AVF и pKVM за сигурно изпълнение на определени типове работни натоварвания в изолирана среда. За изпълнението на тези натоварвания Google създаде силно орязана версия на операционната система Android, наречена microdroid, която съдържа минимума от основните услуги, инструменти и библиотеки на Android.
Въпреки че не е потвърдено, възможно е Google да възнамерява microfuchsia да бъде внедрена и използвана по подобен начин като microdroid. С други думи, Google може да възнамерява microfuchsia да се справя със задачите, които хост операционната система - в този случай Android - трябва да изпълнява по сигурен начин. Microdroid вече служи за тази цел, но е възможно microfuchsia да изпълнява нещата по-бързо или по-сигурно (или и двете).
Наскоро в проекта Android Open Source Project (AOSP) бяха подадени кръпки, които поставят основите на нов файл APEX, който ще съдържа microfuchsia. APEX е файловият формат, използван от Project Mainline за пакетиране на системни компоненти, а файлът APEX е това, което съдържа всички двоични файлове, свързани с AVF на поддържаните устройства с Android. Макар че файлът com.android.microfuchsia APEX все още не е наличен, препратките към съществуването му в AOSP и кодът, открит в Gerrit Fuchsia, са доста интересни сами по себе си.
Засега можем само да предполагаме какво Google планира да направи с microfuchsia, но ще следим дали този проект действително ще се реализира.
Снимка: Unsplash
Виж още: Учени могат да превърнат междузвездното пътуване в реалност