Компанията NordPass се обедини с платформата за управление на заплахи NordStellar, за да анализира 2,5 TB база данни с пароли, извлечени от публични източници, включително изтичане на данни и компрометирани от зловреден софтуер акаунти. Според нов доклад най-популярните пароли в света остават „тревожно предсказуеми и несигурни“.

Чрез разглеждане на имейл адресите, свързани с акаунтите, изследователите са успели да разграничат личните от корпоративните пароли. Вече втора поредна година паролата „123456“ запазва позицията си на най-използвана парола в света.

Освен „123456“ в топ 10 попаднаха и няколко други по-очевидни и лесни за отгатване пароли, сред които „123456789“, „qwerty123“, „111111“ и по-интересната „password“.

Потребителите дават представа за това, от какво се интересуват хората и какво им харесва. Имената на спортни отбори като „Ливърпул“ в Обединеното кралство и ресторантът „Lizottes“ в Австралия се появиха в списъците за тези държави. Финландският и унгарският превод на „парола“ - „salasana“ и „jelszo“ - заемаха видно място в тези нации.

Макар че малка част от потребителите се опитват да са по-оригинални с варианти като „P@ssw0rd“, тези мерки все пак се оказаха недостатъчни. Изследователите съобщават, че тези „безопасни“ пароли могат да бъдат разбити за по-малко от секунда.

Ето 10-те най-често срещани пароли:

123456
123456789
12345678
password
qwerty123
qwerty1
111111
12345
secret
123123

„След като анализирахме данните за 6 години, можем да кажем, че не е имало голямо подобрение в навиците на хората за използване на пароли“, казва екипът на NordPass. „Така че, въпреки че много организации се опитват да повишат осведомеността, проблемът е толкова актуален, колкото и преди.“

NordPass казва, че ако паролата ви е в този списък, вероятно трябва да я смените с нещо по-креативно, което е и по-сигурно, или може би дори да опитате т.нар. passkeys. Нова форма на удостоверяване, подкрепена от Apple, Google и Microsoft, passkeys са много по-сигурен вариант от паролите. Вместо да изискват от потребителите да създават и запомнят сложни поредици от символи, те разчитат на биометрични данни или специфични за устройството криптографски ключове за удостоверяване на потребителите.

Снимка: Unsplash

Виж още: Първата е-кола на Bentley тръгва по градските улици през 2026 г.