Понякога компютърните вируси са толкова всеобхватни, че е по-лесно да преинсталирате софтуера на вашия компютър, отколкото да се опитвате да чистите заразените файлове. Днес най-масовите устройства в света са смартфоните с операционна система Android и логично хакерите насочват своите усилия именно към тази мобилна платформа.
Специалисти от компанията Lookout, които следят за зловреден софтуер в Android, са открили, че има засилена тенденция хакерите да крият своите вируси в популярни приложения, с които незабелязано получават достъп до телефона ви и се загнездват дълбоко в операционната система. А когато това се случи, вие сте в сериозна беда. Ако не можете да преминете през инсталиране на нов ROM или внимателно да промените системните файлове, може да е най-лесно просто да замените устройството, защото възстановяване на фабричните настройки няма да свърши работата.
Основната част от зловредния софтуер в Android обикновено се хваща, когато сваляте приложения от външни софтуерни магазини, т.е. не от Google Play Store. От Lookout казват, че са забелязали над 20 000 модифицирани приложения. Някои от тях, заразени с най-опасните вируси, са забелязани в Google Play Store в Германия и САЩ. С други думи това не е просто проблем за тези региони и онлайн магазините от трети страни - това е глобален проблем.
Засега най-добрият начин да се предпазите е да бъдете една идея по-предпазливи и да внимавате какво инсталирате. Може би е време и Google да затегне мобилната си операционна система, ако иска потребителите наистина да бъдат защитени.
Прочетете още: Android One година по-късно: неясното бъдеще на програмата на Google