Google създаде и пусна нова система за машинно обучение, наречена TensorFlow, като я прави достъпна за всеки разработчик чрез онлайн библиотека с отворен код.

Съществуващата инфраструктура за машинно обучение на Google, известна като DistBelief, досега се използваше само от Google за идентифициране и автоматично етикетиране на елементи, съдържащи се в YouTube видеоклипове, както и подобряване на разпознаване на реч в Google приложенията. Но DistBelief беше ограничена само до "тясна насоченост към невронните мрежи и беше трудна за конфигуриране, тъй като е плътно свързана с вътрешната инфраструктура на Google“.

TensorFlow на практика е второ поколение система за машинно обучение и Google твърди, че тя е два пъти по-бърза, по-гъвкава и може да се управлява от смартфон или през центрове за данни.

"Това ни дава възможност да изграждаме и обучаваме невронни мрежи до пет пъти по-бързо от нашето първо поколение система. С нея ще подобрим нашите продукти много по-бързо", обясни изпълнителният директор на Google Сундар Пичай в блог публикация.

Google все по-често използва изкуствен интелект (AI) и технологии за дълбоко обучение за подобряване на своите услуги. Така например Google сведе до минимум спама в Gmail.

С TensorFlow Google ще позволи на по-широк кръг от разработчици и хора от научната общност да подобрят изходния код, което от своя страна ще помогне на Google да подобри собствените си продукти.

"Машинното обучение е все още в зародиш - компютрите днес все още не могат да направят това, което едно 4-годишно дете може да направи без усилие", каза Пичай. "Имаме много работа пред нас, но TensorFlow е едно добро начало."

 

Прочетете още: Google Maps за Android получи пълна офлайн поддръжка с навигация