Колко от вас като малки (или големи) са мечтали и са виждали насън бъдещето? Аз лично не си спомням прекрасни видения, а по-скоро моите са били апокалиптични. Но екипът на голямото американско списание Popular Science явно е бил положително настроен и то само две години след края на Голямата война (Втората световна).
През далечната 1947-а година, списанието публикува няколко прогнози за бъдещето, създадени в екип на учени и художници. Мечтите и визията на хората тогава са били по-различни от нашите – поривът към Космоса е бил силен, страхът от атомната бомба – също, а тепърва учените мъдрували как да управляват времето.
Следващите няколко сканирани изображения от списанието показват как нашите (или вашите) дядовци са си представяли… нашето време? Разгледайте снимките и прогнозите им внимателно, а накрая ще коментираме.
Космически пътешествия
Според тогавашните представи, хората родени през 40-те ще могат в зряла възраст да ползват коренно нови транспортни системи. Самолети-роботи ще преодолеят звуковата бариера и ще превозват милиони хора до различни точки на планетата. Космическите пътешествия ще станат реалност.
Отначало смелите пътешественици ще покорят Луната, а след това Марс и другите планети от Слънчевата система. Интересно, но доста от тези „предсказания“ са си направо истина!
Кръгови автомагистрали около градовете
Още една стрела в „десетката“! Според визиите на най-прогресивните архитекти от онова време, градовете на бъдещето ще изглеждат така: ще бъдат обкръжени от много пояси с високоскоростни пътища.
В тяхната периферия ще има заводи и предприятия, за да може свързаният с тях трафик да бъде изолиран от този в централната част. Вътре в гигантския град улиците ще бъдат разделени на отделни секции, зони, като всяка от тях също ще разполага с нещо като собствено „околовръстно шосе“, за да може да разтоварва максимално транспортния трафик от жилищните райони.
Интересно, къде са гледали тогава нашите архитекти, създавайки София…
Контрол над времето
Разбира се, става дума за климата, а не за времето като цяло. За климатичните войни и заговори става дума отдавна и явно още от края на 40-те години на миналия век хората са блъскали главите си над това, как да накарат облаците да се струпват и валят по желание над главите им.
Според визията на авторите от Popular Science, бъдещите метеоролози ще взимат активно участие в планирането на… градската архитектура? Защо ли? Защото така ще могат да възпрепятстват проникването на хладните въздушни потоци към центъра на ситито. Всички разположени там градски паркове, вътрешни дворове и улици ще бъдат оборудвани със специални щитове, които в горещи дни ще отразяват слънчевите лъчи и ще ги връщат обратно в небето. Снежни виелици и градушки ще могат да се контролират с помощта на самолети, а прашните бури ще бъдат спирани чрез… посипване на пустинните територии със сух лед. Пак от самолет… Е това е малко щуро, признаваме.
Следващите прогнози - на следващата страница!
Използване на фотосинтезата
Този грандиозен физикохимичен процес, благодарение на който всички сме живи, от много години е цел на хиляди учени – как да бъде впрегнат и овладян. С помощта на специални фото катализатори (като хлорофила, благодарение на който зелените части от растенията са… зелени), растенията използват слънчевата енергия и с нейна помощ синтезират полезни вещества, като въглехидрати, белтъци, мазнини – вещества, без които не бихме могли да живеем. Както и разбира се, всяко дете знае, отделят и кислород.
Според старите „визионери“, в наши дни фотосинтезата ще бъде овладяна и впрегната в наша полза до такава степен, че на планетата ще настъпи истинска ера на изобилието.
Е, май и тук визиите са се провалили или просто някой някъде крие своите постижения, защото няма икономическа изгода…
Лунни микровълни
Мрежи от микровълнови релейни станции ще покрият всички държави, като така ще позволят предаването на звукова и визуална информация (вкл. FM радио, телефони, телеграми, факсове). С помощта на такива системи военните ще могат да наблюдават какво се случва във всяка точка на света, да виждат какви самолети летят в момента във въздуха.
Телефоните ще станат нещо съвсем обикновено, а всеки човек ще притежава собствен радиотелефон. Глобална мрежа ще покрива целият свят, благодарение на ретранслаторните станции, които ще са монтирани на самолети, летящи в стратосферата и даже ще се свързват лесно с повърхността на Луната.
Нямам коментар – ще оставя на вас да направите вашите заключения, дали те са познали бъдещето или не…
Уранови батерии
Макар и все още пресен спомена от ужасяващата бомбардировка над Хирошима и след това Нагасаки, прогресивните умове на човечеството са се опитвали да „впрегнат“ атомната енергия за мирни цели. Ето какво са си представяли тогава художниците и учените: „Превръщането на атомната енергия в електричество ще стане масово, по целия свят и без нуждата от сложен термичен цикъл. Металически пръчки ще се спускат в уранов котел и от тях ще се получава енергия, подобно на гигантска батерия.“
Има ли нужда да коментираме и тази прогноза? Само да споменем… през 1947-а година ядрените електроцентрали, все още не са съществували. Така че: браво Popular Science! Ако ви е интересно и искате да видите няколко интересни футуристични реклами на SAMSUNG, кликнете тук.
Оригиналната статия на Popular Science можете да видите тук