Целият технически прогрес на човечеството, всички наши придобивки, технологиите, с които сме свикнали дотолкова, че отдавна не ни правят впечатление, са създадени след дълги, понякога дори с години проучвания и труд. Но има и такива, които са се появили в резултат едната случайност, а не след някакво задълбочено търсене и усилие в тази насока. Нека видим няколко такива интересни „случайности".

 

 

 

Случайността, благодарение на която се е появил Linux

Линус Торвалдс е използвал операционната система Minix, но е бил недоволен от многото ограничения в нея и затова решил да напише своя собствена. Но в един определен момент е била пусната по-стабилна версия на Minix и интересът на Торвалдс към собствения му проект затихнал, като той дори е бил готов да го изостави. Но по една случайност, без да иска, изтрил раздела на твърдия диск, където се намирала OS Minix, и понеже не му се занимавало с преинсталация, решил все пак да довърши проекта си. Благодарение на тази случка се е появило ядрото на Linux и впоследствие OS GNU/Linux.

 

 

Кой детайл от автомобила е бил изобретен случайно?

 

Ламинираното стъкло е било изобретено случайно. През 1903 година френският химик Едуар Бенедиктус случайно изпуснал колба, пълна с целулозен нитрат. Стъклото се ударило здраво и се счупило, но не се разлетяло на малки парченца. Разбирайки за какво става дума, Бенедиктус създава стъклено-пластмасов композит с основната цел да намали нараняванията при автомобилни произшествия. Новият материал обаче не е възприет веднага от производителите на автомобили и първото му широко приложение е в производството на противогази през Първата световна война.

 

 

Какъв гаф помогна на Луи Пастьор да открие съвременния метод на ваксинация?

 

През 70-те години на 19 век Пастьор правел изследвания на холерата при кокошките. В един момент излязъл в отпуск, оставяйки лабораторията с щамовете холера в ръцете на своя помощник. Последният обаче също излязъл в отпуск, забравяйки един от бактериалните щамове, който впоследствие се оказал увреден. Инжектирайки с него птиците, се оказало, че те се разболяват за кратко, след което бързо оздравяват. Пастьор установил, че вече не може да зарази точно тези кокошки дори и с нормални бактерии. Отслабените бактерии са създали имунитет срещу болестта, въпреки че са предизвикали съвсем слаби симптоми. Скоро станало ясно, че този метод може да се използва и за предпазване от много други заразни болести.

 

 

Случайността, помогнала да се открие лечението на болестта бери-бери

В края на 19 век, холандският физиолог Кристиан Ейкмън е бил изпратен в Индонезия да изучи болестта бери-бери, от която страдали и умирали много местни жители. Веднъж той забелязал, че при лабораторните кокошки са се появили симптоми на болестта. Анализирайки причините, Ейкман разбрал, че всичко идва от белия ориз, който бил закупен за порциона на армията, заменяйки стария непочистен ориз. С него били хранени и кокошките, при които се появили симптомите на бери-бери. Когато започнал отново да им дава непочистен ориз, всички птици оздравели. Други биолози продължили изследванията установили, че лечебният компонент в необработения ориз е тиаминът, или с други думи казано - витамин B1.  

 

Кое е изобретено по-рано - кибритът или запалката?

Първата запалка, приличаща на съвременните, е била изобретена през 1823 година от германския химик Йохан Волфганг Дьоберейнер - 3 години по-рано от появата на съвременния кибрит с клечки, възпламеняващи се от триене. Кибритените клечки били открити случайно през 1826 от английския химик Джон Уокър.

 

 

Какво е изиграло ключова роля за популяризирането на шампанското?

Изобретателят на шампанското за мнозина е френският монах Пиер Дом Периньон, но това донякъде е далеч от истината. Той е разработил много техники, които и сега се използват в процеса на изготвяне на пенливото вино, но наличието на мехурчета в него той е считал за брак. Ключова роля в популяризирането на шампанското са изиграли англичаните. Те са внасяли вино от провинцията Шампан, а след това го преливали от бъчвите в бутилки с тапи от корково дърво (непознато за французите тогава). След възобновяване на процеса на ферментация в бутилките се образувал въглероден газ и виното в отворените бутилки ставало газирано, на мехурчета, което много се харесало на англичаните.

 

 

 

 

 

Как е било измислено пликчето с чай?

Торбичките или пликчетата с чай са измислени от американеца Томас Съливан през 1904 година съвсем случайно, когато решил да продаде на клиентите си чай в малки платнени торбички вместо в традиционните стъклени бурканчета. Но хората си помислили, че той им предлага нов начин да правят запарка на чай директно с тези торбички, което се оказало наистина много удобно.

 

 

 

 

 

Как Менделеев  е открил периодичния закон?

Широко разпространена е легендата, че идеята за периодичната таблица на химичните елементи е дошла в главата на Менделеев по време на сън. Веднъж го попитали дали е така, а той отвърнал шеговито: „ Аз работих над тази идея може би над 20 години. Нима може да си помислите, че съм си седял буден на стола и изведнъж просто съм казал - хоп, готово?"

 

 

 

 

 

Кой е решил сложен математически проблем, мислейки го за домашна работа?

Американският математик Джордж Данциг, бъдещ университетски аспирант, веднъж закъснял за урока и взел написаните на дъската уравнения за домашна работа. Тя се оказала доста по-трудна от обикновено, но след няколко дни все пак успял да се справи със задачата. Оказало се, че той е намерил решение на два „нерешими" проблема в статистиката, над които много учени преди това са си блъскали главите години наред.

 

 

 

 

 

Как е открит чипсът?  

Фирмена рецепта на един американски ресторант през 1852 година, където е работил Джордж Крам, са били пържените картофи. Веднъж един клиент върнал поръчката в кухнята с обяснението, че един от картофите е бил много дебел. Крам решил да се пошегува с него и нарязал картофа на филийки с дебелината на хартия, след което го изпържил и му го поднесъл. По този начин се е появил чипсът - едно от най-популярните лакомства в момента.

 

 

 

 

 

Как са открити антибиотиците?

Антибиотиците също са открити случайно от Александър Флеминг, който оставил проба със стафилококови бактерии без надзор няколко дни. В нея се появила колония от плесенни гъби, които започнали да разрушават бактериите, а след това Флеминг отделил активното вещество от тях - пеницилина.

 

 

 

 

 

 

Как е било открито вулканизирането?

Американецът Чарлз Гудиър случайно открил рецептата за направа на гума, която не се размеква в жегата и не се напуква от студа. Това станало, когато без да иска нагрял смес от каучук и сяра на котлона на печката (според някои версии в тава във фурната), макар че къде се е случило, едва ли има голямо значение, предвид крайния резултат - вулканизираната здрава гума.

 

 

Тагове: