Сигурен съм, че ако самите вие не държите смартфонът ви да е компактен, то познавате поне един такъв човек, който ненавижда големите "тухли". За добро или за зло, телефоните отдавна спряха да бъдат малки, истинско чудо е да се появи осезаемо различен модел от 6.5-инчовите чудовища. За късмет на всички почитатели на този изчезнал вид устройства днешният модел се опитва да го възроди.
Компактният размер на Asus Zenfone 10 се усеща веднага щом го извадите от кутията, и преспокойно може да го използвате с една ръка. Екранът му е 5.9 инча, но се усеща дори по-малък, а теглото му е едва 172 грама.
Задният панел е направен от екологично чист поликарбонат с осезаема текстура, която прави случайното му изпускане много по-трудно. Ако все пак се стигне до такъв инцидент, Gorilla Glass VIctus осигурява допълнителна защита на екрана. Дори да го изпуснете във вода, IP68 сертификатът гарантира, че може да го извадите от там без дълготрайни последствия.
Кутията, в която пристига, е изработена от 100% рециклирана хартия, надписана със соево мастило. Тестовата ми бройка е в зелен (Aurora Green) цвят, но има още няколко налични варианта, като ще покажем още два от тях по-късно.
Бутоните за усилване/намаляване са отдясната страна, а точно под тях се намира и power бутонът. Върху него е разположен сензорът за разпознаване на пръстови отпечатъци, който работи без забележки.
Един от шоковете за мен беше наличието на мини жак за слушалки. Не толкова защото като цяло е изчезваща екстра, а защото от години производителите обясняват липсата му с недостатъчно място в корпуса. Успешното му имплементиране в толкова малък смартфон прави това оправдание напълно нерелевантно.
Като цяло Asus са обърнали сериозно внимание на аудиото, защото Zenfone 10 разполага с двойни стерео говорители и сертификати Hi-Res Audio. Hi-Res Audio Wireless, Qualcomm aptX Adaptive и Qualcomm aptX lossless Audio.
Дисплеят е Super AMOLED с FHD резолюция. Опреснява се със скорост 144 Hz и поддържа HDR10 стандарта. DC Dimming технологията почти елиминира трептенето, което натоварва очите. С други думи, може да гледате сериали или да играете игри часове наред.
Заслужава си да се отбележи и максималната яркост от 1100 нита, която позволява безпроблемна употреба навън дори в слънчевите летни дни. Налична е Always-On опция, която се възползва от AMOLED технологията и показва часа, както и известията дори когато не използвате телефона.
Zenfone 10 е лайфстайл флагманът на Asus за тази година и с оглед на това не съм изненадан, че представянето му беше безупречно по време на тестването. Процесорът е Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, като опциите за RAM варират от 8 GB до 16 GB, а пространството за вътрешно съхранение е от 128 GB до 512 GB в зависимост от версията, която изберете.
За да онагледим представянето му, ето резултатите от Geekbench 6:
Обичайният тест на 3DMark се оказа ниско стъпало за Zenfone 10 и той постигна максимален резултат. Наложи се да използвам Extreme версията му, за да придобия повече представа за суровата оперативна мощ:
Операционната система е Android 13 със ZenUI интерфейс. Доколкото разбрах, ще има два големи ъпдейта на операционната система и четири години пачове за сигурност. Предвид че става дума за флагман, това звучи малко на фона на някои от останалите конкуренти в сегмента. Не е нещо, което би трябвало да ви откаже от смартфона, ако всичко останало ви допада, но е добре да го имате предвид.
Основната конфигурация се състои от две камери, но не бързайте да отписвате Zenfone 10. Да, няма телефото обектив, но основният 50 MP сензор с оптична стабилизация и 13 MP ултраширокоъгълната камера предлагат достатъчно разнообразие (поне според мен). Ако сте любител фотограф и снимате предимно със смартфон, тогава може и да усетите липсата на оптичното приближаване, но за повечето потребители тези две камери са напълно достатъчни.
Технологията 6-Axis Hybrid Gimbal Stabilizer 2.0 подпомага допълнително стабилизацията с надграден софтуерен алгоритъм за електронна стабилизация на изображението (EIS) и бърз автофокус. Zenfone 10 предлага изключителна стабилност при видеа, заснети дори в движение, благодарение на новия си адаптивен EIS, който използва жироскопа и динамично регулира на размера на зрителното поле, за да поддържа кадъра стабилен през цялото време.
В случай че ви се наложи да снимате по-отдалечен обект, може да използвате дигиталното приближаване (което не е лошо) или HyperClarity режима, който заснема кадър в RAW формат и след това може да го изрежете, без да се губят детайли. Ето какво могат двете основни камери:
Портретният режим създава изключително приятен боке ефект и изрязването на обекта на фокус е много прецизно.
Нощният режим също може да се определи като добър, поне когато снимате с основната камера. Опитах се да направя по-отдалечения кадър няколко пъти с широкоъгълната, но така и не успя да фокусира. Имайте предвид, че това са екстремно тъмни условия, като цялата стая е потънала в мрак и единствената светлина идва от самата клавиатура и монитора над нея.
Предната камера е 32 MP и определено не липсват детайли. Отново имаме чудесно замъгляване на фона и изрязване, но трябва да призная, че цветовете са много сатурирани. Смятам, че това прави селфитата по-приятни за гледане, каквато е и целта им в крайна сметка, но цветовата гама не е докрай реалистична.
Капацитетът на батерията е 4300 mAh, което е страхотно предвид малкия корпус. Издръжливостта също не е негативно повлияна, понеже екранът също не е голям. Зареждането се осъществява с 30 W с кабел и 15 W безжично, което не е най-бързото на пазара, но предвид, че батерията не е 5000 mAh, е напълно достатъчно.
Налично е и 5 W reverse wireless charging, което значи, че може да заредите слушалките си например (стига кейсът да поддържа безжично зареждане), като ги поставите върху гърба на телефона и активирате споменатата функция.
Asus Zenfone 10 е мечтата на всички любители на компактните смартфони. Той не прави никакви компромиси откъм дизайн, производителност, камери и същевременно е очевадно по-малък от конкуренцията.
Когато кажа "конкуренция", визирам останалите флагмани, но ако разгледаме понятието като сравнение с други малки смартфони, то тогава почти не съществуват алтернативи. Мисля, че Asus са намерили пазарна ниша, която могат да направят своя собствена, стига да продължат да се придържат към този форм-фактор.
Повече за него може да откриете на: https://www.asusplus.bg/zenfone-10-bg
Вижте още: Безкабелните видеокарти на ASUS идват в края на годината, но с една уловка