Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Миналата година имах възможността да тествам предходното поколение потребителски флагман на Asus – Zenfone 10. Онова ревю беше едно от най-паметните за мен, защото смартфонът предлагаше нещо толкова просто, но същевременно толкова ефикасно, което го отличаваше спрямо 99% от конкуренцията. Беше значително по-компактен, а това го правеше една от малкото наистина добри опции за хора, предпочитащи малки телефони.

Asus Zenfone 11 Ultra е стъпка в изцяло различна посока, залягащ изцяло на принципа „колкото повече – толкова повече“. Смятам, че добавянето на Ultra в името е начин да бъде показано първосигнално на потребителите, че това е най-върховото устройство, което компанията предлага. Само че тази дума е нож с две остриета и също вдига очакванията към продукта. Нека видим дали те са покрити.

 

Дизайн и дисплей

Минималистичният дизайн изглежда добре, но заради заоблените ръбове и екран е податлив на изплъзване от ръката. Телефонът се предлага в четири цветови варианта – бял, черен, син и пясъчен – но цветът е ограничен до гърба, като страните са украсени в черно и на четирите модела.

Камера модулът е в същия черен нюанс във всички модели, което го кара да се набива на очи, за което допринася и височината му спрямо корпуса. Формата наподобява тази при ROG Phone 8 и двата смартфона имат доста сходни черти, но за това малко по-късно.

По традиция Asus предлага 3.5мм жак за слушалки в своята Zenfone серия и тук няма изключение в това отношение. Type-C портът за зареждане не е центриран, което може да бъде отбелязано като отличителна черта. Рамката е направена от рециклиран алуминий, а стъклото отзад е защитено от слой Gorilla Glass Victus 2. Има и IP68 сертификат, както приляга на един истински флагман.

Смартфонът разполага с 6.78-инчов AMOLED панел, който има всички екстри, които бихте искали през 2024 г. – 144 Hz адаптивно опресняване, до 2500 нита яркост и HDR10. Отварям скоба, че 144 Hz опресняване е налично само в режим на игра и не може да бъде използвано с друг тип съдържание, там таванът е 120 Hz.

Рамките са тънки и предната камера е центрирана, което прави използването на дисплея по-пленяващо. Има и опция за Always-On Display, която ценя високо, а панелът е защитен от закалено стъкло Gorilla Glass Victus 2.

 

Хардуер и софтуер

ASUS знае какво прави, когато става въпрос за хардуера и Zenfone 11 Ultra няма никакви проблеми в тази област. Устройството се захранва от Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 и има 16 GB RAM, както и 512 GB UFS 4.0 вътрешна памет, но няма версия с 1 TB, което си заслужава да се отбележи, предвид че не е наличен слот за карта памет.

Тук се връщам на приликите с ROG Phone 8, защото всичко, което изброих в този сегмент от ревюто досега, може да бъде отнесено и за геймърския модел. Това е страхотна новина, защото означава, че получавате безкомпромисно представяне в ежедневната употреба и игрите, но в по-семпла обвивка.

Няма никакво забавяне, защото ASUS върши чудесна работа, оптимизирайки хардуера със ZenUI. Има вариант да използвате и стоков Android, но за целите на този материал избрах софтуерното надграждане, което предлага брандът, за да използвам устройството така, както е предназначено да бъде използвано.

 

Камери

През последните години ASUS непрекъснато усъвършенства камерите си, а Zenfone 11 Ultra надгражда това с универсална тройна конфигурация. Основната камера е 50MP с 6-осна система за стабилизация. Има и 13MP ултраширокоъгълен обектив със 120-градусово зрително поле, а ново допълнение е 32MP телефото обектив с OIS, който предлага 3x оптично увеличение. Обективът достига до 30x дигитално, но качеството очаквано се влошава при подобно приближаване. Предната камера е 32MP модул с 90-градусов зрителен ъгъл, което е удобно, когато искате да поберете повече в кадъра.

Zenfone 11 Ultra се справя „флагмански“ в дневна светлина, като получените снимки предлагат страхотен динамичен диапазон и точност на цветовете. Широкоъгълният обектив също е повече от приличен и успява да достави снимки със същия цветови баланс като основния обектив. Приближаването е на добро ниво, както се вижда от кадрите, особено като се има предвид, че колите са движещи се обекти.

Нощните снимки при стандартно и 3х приближаване са с добро качество и тук много ясно ще видите запазването на цветовете, за което говоря. Широкоъгълният сензор се затруднява малко повече в тези условия на оскъдна светлина и освен че променя нюансите, фокусирането отнемаше поне няколко опита на снимка.

Имайте предвид, че тези кадри са правени при сценарий на пълна тъмнина само с една насочена лампа, така че в реалния живот трудно бихте изпаднали в такава ситуация и нощните снимки навън са далеч по-добри.

 

Батерия

ASUS се възползва напълно от увеличеното пространство за работа и вгражда 5500mAh батерия в Zenfone 11 Ultra. Резултатът е, че телефонът издържа до два дни при средно натоварване и поне ден при по-сериозно използване.

Зареждането с кабел е 65 W, а безжичното – 15 W. Има и обратно безжично зареждане за периферни устройства и други смартфони, което е със скорост от 10 W. В кутията няма адаптер, така че обърнете внимание на скоростите на зареждане, ако ви се налага да закупите толкова мощен.

 

Заключение

Asus Zenfone 11 Ultra има екрана, процесора, камерите и батерията да се мери с останалите флагмани на пазара, но „пораствайки“, загуби фактора, който го отличаваше в най-голяма степен. Не бих нарекъл тази промяна грешен ход, защото всеки производител на смартфони има нужда от така наречения „премиум флагман“, който да събира всички най-добри черти в себе си. По-скоро се надявам, че със следващото поколение Zenfone ще се завърне и по-компактният вариант, който предлага същите параметри, в по-малък корпус.

 

Вижте още: Asus Zenbook Duo (2024) – прелестна продуктивност (РЕВЮ)