Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

След дълги години на стагнация преносимите конзоли отново влизат в силен период. Предложението от Asus се казва ROG Ally, но това далеч не е само машина за игри. Понеже операционната система е Windows, това е един цял преносим компютър, на който бих могъл да напиша този текст, който четете в момента (продължете да четете, за да разберете защо не го направих). Нека видим какво ни предлага тази конзола.

 

Дизайн и дисплей

ROG Ally тежи 608 грама, а дължината на корпуса от край до край е 28 см. Единствената разцветка, в която се предлага, е бяла, което я кара да изпъква, но прави поддръжката по-трудна. Както знаем, бялата пластмаса се цапа лесно, затова аз бих използвал предпазен калъф в дългосрочен план.

Дизайнът не оставя много място за съмнение относно основното предназначени на устройството. Имаме двойни аналогови джойстици с RGB пръстени около тях, познатите ни A, B, Y, X екшън бутони, D-Pad за посоките, допълнителни бутони отгоре, спусъчни бутони под тях и два допълнителни бутона на гърба. Освен това има четири бутона около дисплея, които изпълняват ролята на меню бутони по един или друг начин.

Бутонът за включване/изключване се намира от горната страна, като той изпълнява и ролята на сензор за разпознаване на пръстови отпечатъци. Точно до него са и клавишите за усилване и намаляване на звука. Всъщност от Asus са обърнали много внимание на аудиото, защото конзолата разполага с два високоговорителя, които могат да възпроизвеждат Dolby Atmos звук и са Hi-Res сертифицирани. Предвид че може да си свалите всяка стрийминг апликация, за която се сетите, това е голям бонус. Естествено, помага и за пълното потапяне в гейминга. Има вграден микрофон, както и AI технология за шумопотискане.

След като споменахме екрана, той е 7 инча, IPS LCD панел, с 1080p резолюция. Времето за реакция е 7 ms, скоростта на опресняване достига 120 Hz, а самото стъкло е комбинация от Gorilla Glass Victus и Gorilla Glass DXC. Поддържа се FreeSync Premium и е покрита 100% от sRGB гамата. Яркостта достига 500 нита, което е достатъчно, ако сте на закрито, но не е оптимално при пряка слънчева светлина. Дисплеят не е матов, което означава, че всяко инцидентно или умишлено докосване води до оставяне на пръстов отпечатък.

Повярвайте ми, ще ви се наложи да го докосвате умишлено често, защото дисплеят е тъчскрийн. Това прави цялостната работа с ROG Ally много по-лесна, особено когато искате да си починете от игрите и да изгледате видео в YouTube например. Истината е, че на тази конзола на теория може да правите всичко, което и на един лаптоп. На практика обаче липсата на физическа клавиатура кара интеракцията да наподобява повече на тази с таблет или смартфон. Добрата новина е, че може да свържете периферни устройства посредством Bluetooth, но не бих казал, че размерът на екрана е оптимален за работа.

Налични са само най-необходимите портове, като това включва: Type-C вход, AUX порт (комбиниран за слушалки или микрофон), четец за MicroSD карти и XGm порт. Последният може да бъде използван, за да свържете Asus ROG лаптоп с ROG Ally, за да използвате конзолата в eGPU режим. Type-C портът също служи и за обмен на данни и дори поддържа Display Port 1.4. Това е много удобно, ако искате да използвате конзолата на по-голям екран.

 

Хардуер и софтуер

Процесорът е AMD Ryzen Z1 Extreme, говорим за 4nm чип, с 8 ядра, 24 MB кеш и достигащ 5.10 GНz. Видеокартата е AMD Radeon, достига 2.7 GHz и 8.6 терафлопа. Казано просто, трудно някоя игра ще се опре на ROG Ally. RAM паметта е 16 GB, което бих определил като достатъчно, но щеше да е хубаво да видим презастраховане с 32 GB. Същото може да се каже и за вътрешната памет, която е 512 GB. Реално трите игри, които подбрах, запълниха цялото това пространство, но все пак аз използвах конзолата с цел да я тествам, ако я използвах, както използвам личната ми, този капацитет е напълно достатъчен.

Операционната система е Windows 11 Home, тук няма нищо неочаквано. Идеята е да се гарантира безпроблемна работа всички големи онлайн магазини за игри – Steam, Epic Games, Battle.net и така нататък. Мисията е успешно изпълнена. От Asus са добавили и своята собствена програма за оптимизация на гейминг машините им – Armory Crate. Тя изпълнява ролята на лаунчър за игрите и ви съветвам да стартирате заглавията оттам, най-малкото е по-удобно, защото събира всичко на едно място.

Долният десен бутон до екрана стартира приложението, а от срещуположния му от другата страна може да сменяте режима на представяне, различни игрови профили, да зададете максимален FPS и още. От там може да контролирате и подсветкакта, като е имплементирана същата технология, която използват и ROG лаптопите – AURA SYNC.

 

Представяне и батерия

Първата игра, с която тествах ROG Ally, беше Forza Horizon 5. Безспорно това е ААА заглавие, което би затруднило по-неспособните машини. Рядко падах под 50 fps, което е супер, защото това пак означава гладко изживяване. Още тук ми направиха впечатление отличните графики, но имайте предвид, че няма как да наблюдаваме същото ниво на детайла заради по-малкия екран.

След това заложих на класиката и пробвах представянето с Mortal Kombat 11. Този тип игри обикновено са най-забавни, когато ги играем с приятели, но в този случай може поне да се упражнявате или да преминете през кампанията. Всъщност тук за първи път ми направи впечатлени, че RGB обръчите сменят цвета си според играта. Когато спечелих, те светеха в жълто, което е характерният цвят за тази игра.

Накрая реших, че трябва да изпробвам и First Person Shooter игра, макар стрелбата с аналогови джойстици да не е най-удобното нещо на света. Откъм изпълнението отново нямам забележки, но трябва да уточня, че играх единствено самостоятелни, тренировъчни игри. Причината е, че кампанията на Halo Infinite изисква да се изтеглят още 50 GB материал, а нямаше толкова останало място. След всичко видяно смятам че ROG Ally щеше да се справи и с този режим.

Нека не забравяме, че говорим за преносима конзола, чиито компоненти са много по-малки и принудени да работят в минимално пространство. Не е реалистично да очакваме, че най-тежките игри могат да вървят на повече от 100 fps през цялото време.

Батерията издържа от час и половина до два часа в зависимост от взискателността на игрите. Не мога да кажа, че съм супер изненадан от това, предвид висококачественото представяне, но ми се искаше да издържа малко повече. В края на краищата това е преносима конзола, чийто замисъл е да бъде използвана на път, когато нямаме мигновен достъп до 220-волтов ток. За щастие зареждането е сравнително бързо с включеното зарядно в комплекта, така че поне няма нужда да чакаме с часове, преди да се върнем към игрите.

 

Заключение

Смятам, че решението да се използва Windows е изключително разумно. Не само защото така се гарантира, че ще може да играете всички игри, които бихте играли и на настолния си компютър, но и защото може да използвате ROG Ally за повече от гейминг. Очевидно този продукт няма да замени лаптопа ви, но си е друго да носите джобен компютър със себе си.

Вземайки предвид предварителните ми очаквания, бих казал, че единствено животът на батерията не отговори на тях. Това е донякъде разбираемо, геймърските лаптопи имат същия проблем, но просто ми се искаше да играя по-дълго време, без да търся зарядно и контакт.

Във всички останали параметри бих казал, че Asus ROG Ally надхвърли очакванията ми. Игрите изглеждаха по-добре, отколкото се надявах, на малкия екран на устройството, ААА заглавията вървяха гладко дори с максимални графики, нямаше и загатване за неудобство, причинено от прегряване, а LED обръчите около джойстиците придават много характер и олицетворяват вниманието към детайла.

 

Вижте още: ASUS ROG Strix G 2023 (G614) – способен геймърски лаптоп с убийствен дизайн