Сменяемата оптика е до голяма степен единственият начин да продължите да се развивате като фотограф, когато възможностите на „сапунерките” ви ограничават. Проблемът е, че пазарът повече от всякога е пренаселен от решения, които в един момент ви изглеждат перфектни, докато не почетете или си поиграете със следващата машинка. Познато ли ви е чувството? Пределно ясно ви е, че се нуждаете от по-добър апарат, но не сте сигурни, че ще направите най-правилния избор. Тук ще се опитаме да ви помогнем да разберете повече за съвременните апарати със сменяема оптика, за да можете да направите по-информиран и точен избор при една бъдеща покупка или просто, за да задоволите любопитството си.
Интересни времена
Трябва да си го признаем – колкото и странен и объркан да изглежда съвременният свят, истината е, че живеем в много интересни времена. Десет години след настъпването на новия век, да снимаш не е хоби или професия на 1% от активното население на Земята, а всекидневие за 99% от нас. За щастие на производители и потребители, масовостта на един продукт или технология е равнозначна на това до колко може всеки да си ги позволи.
Пазарите на фотоапарати се преобразиха тотално за изминалата декада, а тенденцията към повече и по-добри модели се превърна в константа. В една такава главоломна надпревара се случи нещо много интересно и неизбежно – появиха се безогледалните апарати със сменяема оптика (по-популярни като micro 4/3 формата).
Нещо свежо и рисковано
Всъщност, основният въпрос е защо мастодонти като Canon и Nikon (които държат почти 70% от пазарния дял) продължават упорито да не предлагат безогледални апарати или тяхна алтернатива. Когато Olympus представи на света новата си технология (micro 4/3 формата), тя бе приета с еднаква доза екзалтация и подозрение. Всеобщоприет факт е вече, че тази технология успя да пробие на пазара повече от успешно. Но Olympus не можеше да превземе голям пазарен дял, разчитайки само на конкурентни аналози на DSLR-ите на Nikon и Canon. Нужно беше точно това – нещо съвсем различно, нещо свежо, нещо рисковано. И рискът си струваше.
DSLR vs. MILC
DSLR-ите имат един основен недостатък – размерът и теглото. Докато за професионалиста това е просто неизбежен факт, с който трябва да се примири, за повечето хора е основна причина да не желаят да преминат към такъв формат. Основно по тази логика се водят производителите на така наречените безогледални апарати със сменяема оптика или за по-кратко MILC (Mirrorless Interchangeable-Lens Camera). Тяхната идея е да съберат сензор на DSLR в размер на „сапунерка“ и дотук успяват да го реализират учудващо добре.
Какви са предимствата на MILC пред DSLR-ите, къде се позиционират и ще станат ли причина за изчезване на DSLR, четете в брой 117 на HiComm, който можете да намерите на пазара от четвъртък, 3 февруари.