Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Започвам този материал с малко информация от кухнята – обикновено имам възможност да изпробвам в рамките на седмица или две продуктите, за които пиша. Този път имах цял месец, в който да нося Huawei Watch GT 5 Pro, а това много променя нещата.

Вместо целенасочено да тествам всички възможни функции, използвах смарт часовника така, както би го използвал един потребител, който си го е купил от магазина. Без повече обяснения ето и впечатленията ми от модела.

 

Безкрайната батерия

В сайта на Huawei се цитират до 14 дни максимална издръжливост на батерията, която включва: използвани фабрични настройки по подразбиране, 30 минути Bluetooth разговори на седмица, 30 минути аудио възпроизвеждане на седмица, постоянно включено наблюдение на сърдечния ритъм, разрешено наблюдение на съня през нощта, средно 90 минути упражнения на седмица, активирани известия за съобщения (50 съобщения, 6 обаждания и 3 аларми на ден) и екранът на устройството се включва 200 пъти на ден.

Истината е, че единствените известия, които бях оставил включени на часовника, бяха тези за входящи повиквания. Смятам, че те са единствените, за които е оправдано китката ми да вибрира, защото са неотложни. Когато включа останалите, започвам да се разсейвам постоянно, а повечето хора прекарваме свободното си време или дори работим на телефоните си до такава степен, че едва ли ще минат часове, преди да видим кой ни е писал в някой чат.

Мисля, че този начин на употреба успя да достави „поне“ тези две седмици с един заряд, защото екранът не се будеше толкова често и вибрационният мотор почти не работеше. Ще го кажа така – заредих часовника веднъж, преди да започна да го използвам, и само още един път след това, а вече повече от 30 дни е на китката ми.

Опцията за Bluetooth разговори също влезе в употреба неколкократно. Когато не сме в тиха среда, където околните да ни чуват, или имаме нужда да вдигнем, за да се разберем в рамките на половин минута с някого, това е една много добра алтернатива на това да си извадим телефона от джоба и да говорим по него, особено ако ръцете ни са заети. Никой от събеседниците ми не се оплака, че не ме чува добре, а аз имах възможността да контролирам нивото на гласа им по всяко време с въртене на коронката. Сигурен съм, че и за шофьорите това също би било от огромна полза.

 

Удобство и надеждност

Имах възможност да избера коя версия на 46-милиметровия модел да тествам – Sports Edition или Classic Edition. Макар че съм фен на аналоговите часовници и заради това като визия ми допада малко повече „класическият“ вариант, в крайна сметка избрах спортния със силиконовата каишка.

Причината е, че той е много по-подходящ за тренировки, а и по-удобен за човек с малки китки като мен, защото не се налага да разглобявам каишката част по част, докато не ми пасне горе-долу в даден момент, а просто мога да я затегна колкото е необходимо.

Естествено, винаги има и опция да бъдат закупени допълнителни каишки, които да се сменят според повода. Самият корпус е направен от титан и лесно се усеща колко е солиден, като същевременно теглото му не представлява проблем.

Макар че нямах възможност да изпробвам издръжливостта на водно налягане до 5 атмосфери и свободното гмуркане до 40 метра, нямам съмнения, че часовникът ще се справи с тях.

AMOLED дисплеят има опция за автоматично настройване на яркостта, която работи перфектно и го прави както ясно видим през слънчевите дни, така и достатъчно тъмен, за да не дразни очите на тъмно. Друго, което прави впечатление при него, е високата му резолюция.

Благодарение на нея особено добре стоят „натоварените“ циферблати, които показват всевъзможна информация – час, дата, ден от седмицата, оставаща батерия, прогноза за времето, крачки за деня, изгорени калории, всичко това на едно място. Колкото и малки да са цифрите и графиките, всяка една е лесно четима.

 

Път към самоусъвършенстване

Още от първия ден зададох денонощно проследяване за някои от здравните функции. Такива като сърдечния ритъм и наситеността на кислород в кръвта са по-скоро като аларми. Не ги следим постоянно, защото най-вероятно няма да има драстични промени в стойностите при всеки поглед към тях, но ако се появят такива на даден етап, ще бъдем уведомени.

Следенето на нивото на стрес е една от по-интересните опции за мен, защото може да ни покаже кога сме били напрегнати за по-дълго и така да ни напомни да си дадем почивка. Има ЕКГ анализ, който е хубаво да си правим от време на време, за да ни показва дали всичко е наред.

Huawei Watch GT 5 Pro не е медицинско устройство и не бива да се използва за поставяне на диагнози, но може да ни подскаже, че е време да отидем на преглед при лекар, ако се натрупат последователни изследвания отвъд нормата.

Един от режимите, които използвах регулярно, е проследяването на съня. Сравнително отскоро той включва и отчитане на дишането по време на сън, което при мен винаги беше нормално. Макар че всеки ден получаваме подробна разбивка на часовете ни, прекарани в сън, мисля, че месечните показатели са много по-интересни.

Идеята е, че много хора спят по-малко през седмицата и повече през уикенда, което води до видими разлики, ако сравним данните за събота и сряда например. Когато имаме картина на целия месец, това помага да си направим генерални изводи, а и да получим съвети от приложението Huawei Health, ако е необходимо подобрение.

Същото може да се каже и за спортните режими. Във фитнеса използвах режима Other, който е един от най-обраните откъм проследяване на фактори, защото идеята е да може да се използва за различни физически активности. Въпреки че при него не може да се използва GPS за очертаване на маршрута, както по време на джогинг в парка, това, което ни дава като информация, е достатъчно, за да следим прогреса си.

Той наблюдава изгорените калории, които винаги бихме могли да се стараем да бъдат повече с всяка следваща тренировка. Предоставя ни и средния сърдечен ритъм, което пък е показател, който би следвало да намалява с времето, колкото по-добра става кондицията ни. Отделно има отчитане на натоварването и необходимо време за възстановяване след тренировка, което в съвсем прав текст ни казва колко добре сме се справили.

 

Толкова много стойност

Изводът, който мога да направя след един месец с Huawei Watch GT 5 Pro, е, че в моя случай колкото повече го нося, толкова повече научавам за себе си, навиците си и къде мога да се подобря. Разбира се, това далеч не е единствената причина, поради която някой би сложил смарт часовник на ръката си.

За някои това ще е комуникационно устройство за разговори или отговаряне на съобщения чрез малката клавиатура. За други ще бъде модно изявление (особено женските модели), а трети ще открият любимия си спорт в над 100-те, които могат да бъдат проследявани, и това ще е един допълнителен инструмент, който да ги тласка да бъдат още по-добри.

Моделът работи както с Android, така и с iOS, което значи, че независимо какъв смартфон използвате, ще може да го свържете с него. Как ще използвате смарт часовника оттам нататък, е изцяло във ваши ръце.

Снимки: HiComm

Вижте още: Huawei Watch D2 – часовникът, мерещ кръвното ни дори докато спим (РЕВЮ)