Красива обвивка

HTPC системите (Home Theater PC) са сравнително нова концепция за изграждане на един съвременен дом, където всички устройства са обединени в единна мрежа, всяко от тях, извършвайки своята работа с лекота. Като пример може да се вземе всеки един МР3 плейър, телефон, DVD плейър или друго устройство, свързано с кабел или безжично с твърдия диск на НТРС системата, откъдето моментално може да се изпълни желаната песен или филм. Още повече - ако свържем един модерен  LCD, или плазмен телевизор, или мултимедиен проектор, НТРС системата се превръща в настоящо домашно кино. Обединяването на всички устройства в единна система изключително много улеснява работата и прави домашните забавления достъпни за всички, но постигането на тази цел понякога е доста трудно. Особено що се отнася до избора на съответните компоненти. 

Ако вече имате телевизор, DVD плейър, ресивър и подобаваща акустична система, то ще трябва да изберете и подходящата за център на домашното кино PC конфигурация.

Ако не сте закупили изцяло готова система, ще трябва да започнете с компонент, който за мнозина може би изглежда като второстепенна част в изгражданата система - това е подходящата HTPC кутия. Всъщност, нейната роля съвсем не е малка. Освен чисто естетическото вписване в домашния интериор тя трябва да осигури сигурна и преди всичко - тиха работа, на намиращите се в нея компютърни компоненти.

В този тест сме избрали осем модела HTPC кутии от най-популярните на пазара марки, подходящи както за ATX, така и за микро ATX и ITX решения.

(Вижте моделите от теста на следващите страници...)

Aerocool M40 Double Decker

4/5

Цена: 129 лв.

Тайванската фирма Aerocool ни изненада приятно със своя участник в теста - симпатичната кубична кутия M40 Double Decker. Първо - дизайнът и, макар и не толкова блестящ и класен, какъвто е на моделите Zalman и SilverStonе, е определено приятен, като дори е достъпен в две цветови гами - черно и сребристосиво.

Втората приятна изненада е много удачната конструкция, чрез която с помощта на две фини панти кутията буквално се разполовява и монтирането на целия хардуер в нея става изключително бързо и лесно. Точно това означава и добавката Double Decker в името - система, която позволява отварянето и в средата.За смешните пари, за които се продава кутията, тя предлага даже малък червеникав LCD дисплей. Забавно е, че можете дори да настроите с малък превключвател как да ви се показва температурата - в целзиеви градуси или по Фаренхайт.

M40 Double Decker е предвидена за мини ATX дъна и стандартни захранвания, в нея може да се поставят едно 3.5· и две 5.25· външни устройства, както и два 3.5· твърди диска. На предния панел има 4 USB порта, вход за слушалки и вход за микрофон, а на гърба има 4 слота за разширителни карти.

В кутията може да се монтират два 80 мм вентилатора в задната долна част и един 120 мм отгоре. По време на работа шумът е сведен до много ниски нива, а температурата е в разумни граници - 42 градуса за дъното и 55 за процесора, което говори за добро охлаждане. В комплекта няма захранване, а и изборът му може да се окаже труден заради сравнително малкото място, оставено за него. Все пак, със захранвания до 450 W не би трябвало да имате проблем.

Antec Skeleton

4/5

Цена: 699 лв.

Antec Skeleton притежава най-нетрадиционния дизайн в сравнение с всички други, участващи в теста ни HTPC кутии. Всъщност, дори не може да се каже, че това е типичната HTPC кутия. Отвореният дизайн на кутията със сигурност ще впечатли мнозина овърклокъри, но за обикновения потребител тя ще бъде твърде странна и може би разточителна. Голям плюс по отношение на дизайна е, че той наистина спомага за отличното охлаждане на всички компоненти, но пък като минус трябва да отчетем, че шумът от всички вентилатори (колкото и безшумни да са те), твърдите дискове и CD/DVD устройствата, ще се лее към вас почти необезпокояван. Моделът обаче предлага наистина добри опции за охлаждане - освен огромния вентилатор, намиращ се точно над дъното, в кутията Antec Skeleton може да се ползва и допълнително водно охлаждане за радост на всички клокъри. Скелетон е направен от 0.88 милиметра стомана и има монтиран 92 мм страничен вентилатор, както и голям 250 мм с многоцветни светодиоди в горната част.

Относно това, което може да разположите и включите в "скелета",  е достатъчна една дума - всичко. Може да монтирате всяко едно ATX, mATX или ITX дъно. Предвидени са 8 слота с място за 11 графични карти, включително и 3-лентов NVIDIA SLI. Може да включите 2 х 5.25" вътрешни - 2 х 3.5" и допълнително 4 х 3.5" (монтирани на страничния панел) твърди дискове. На предния панел има  2 х USB 2.0, 1 х FireWire (IEEE1394), 1 х eSATA и аудио AC97, съвместими с HDA вход и изход. Захранване в кутията не е предвидено - всичко опира до вашия собствен избор.

Cooler Master CM RC-260-SKN1

4/5

Цена: 335 лв.

Солиден външен вид, алуминий, стомана - това са трите думи, които най-точно и кратко биха описали дизайна на следващия модел в теста - Cooler Master  CM RC-260-SKN1. Фронталният панел на кутията се състои от две алуминиеви капачета, под които има скрити компоненти на кутията. Страничните и горната части са от стомана. Единственият 5.25· слот е разположен доста необичайно в лявата част на корпуса, където е предвидено място и за три  3.5· диска. Визията на CM RC-260-SKN1 като цяло е красива, макар и не изключителна. По височината на корпуса веднага става ясно, че вътре в CM Media 260 няма да е лесно да монтираме много компоненти. Разбира се, може да се инсталира стандартно ATX дъно, но с разширителните модули като видеокарти, саунд карти и др. положението е трудно. За да използваме до три разширителни слота (от възможните шест или седем на дънната платка) ще трябва да прибегнем до riser карта, завъртаща слота си на 90 градуса, (за да може картата да се разположи паралелно на дънната платка). Интересно е да се отбележи, че в комплекта на CM Media 260 CoolerMaster са приложили riser карти за AGP и PCI Express. Опционално се предлага и VFD дисплей и дистанционно управление. Охлаждането предвижда монтиране на един 60 мм системен вентилатор и два 70 мм отгоре на корпуса. Интерфейсът включва FireWire IEEE 1394, USB и аудио панел, а на фронталния имаме 2хUSB, входове за микрофон и слушалки  и FireWire. Захранване не е включено в комплекта.

По време на работа шумът от вентилаторите и дисковете почти не се чува, охлаждането също е добро - температурата на дънната платка не превиши повече от 42-45 градуса в продължение на два часа игри и видео във Full HD резолюция.

Lian Li PC-C36B

3/5

Цена: 348 лв.

Тази кутия изглежда доста добре, материалът на корпуса е от полиран алуминий, достъпни са две цветови решения - сребристо и черно. На предния панел може да се види един петинчов отвор за оптичното устройство с бутон за изваждане на дисковете. В центъра на корпуса в долната му част са разположени 5 порта - 2 USB 2.0, FireWire, входове за слушалки и микрофон. Вдясно от тях имаме бутони за включване и превъртане, като заедно с тях там има и два светодиода - индикатор на захранването и за активността на твърдия диск. Панелът се пресича от тънка сребриста линия, която разнообразява малко скучния външен вид на корпуса. Като цяло дизайнът на PC-C36B е далеч от представите за оригинална HTPC кутия, макар че не е в никакъв случай и грозна. Отстрани на корпуса са разположени шест вентилационни отвора - по три от всяка страна. В тях може да се разположат до пет 70 мм вентилатора - шестият отвор се закрива от захранването. Кутията е предназначена за микро ATX дъна. В нея може да се разположат едно 5.25· оптично устройство и два 3.5· твърди диска - предвид компактните размери броят им е задоволителен. Естествено и тук се използва riser карта (в комплекта) за разширителните платки. Кутията се продава и със собствено 300 W захранване с активно охлаждане. По време на работа температурата е сравнително ниска - около 40 градуса за дъното и 50 - за процесора. Шумоизолирането обаче не е на особено високо ниво, за което основна вина има активното захранване, идващо с кутията. Към недостатъците ще прибавим и „навика" на кутията да привлича много бързо прах върху себе си.

SilverStone MILO SST-ML02B-MXR

5/5

Цена: 408 лв.

Германската компания SilverStone е един от законодателите в производството на HTPC кутии и затова естествено е да очакваме от техния представител в теста - моделът Milo SST-ML02B-MXR, наистина много. Външният вид на кутията е не само впечатляващ - той е просто радост за очите. Комбинацията от стомана за корпуса (изработена по стандарта SECC) и дебелата 4 мм алуминиева рама не само придава на модела необходимата здравина, но и изглежда много красиво. Елегантният огледален акрилов преден панел е снабден с LCD дисплей с мултиезичен интерфейс. Milo SST-ML02B-MXR притежава свръхтънък профил (82 мм) и поради тази изключителна компактност е логично да поддържа системни платки тип Micro-ATX, Mini-ITX и DTX. Вътре в корпуса има място за едно оптично устройство и един слот за 3.5· или 2.5· твърди дискове. На гърба има място само за един разширителен слот - все пак тук се търси минимизация. За охлаждане са предвидени 4 отвора за 50 мм вентилатори - 1 отзад и 3 отстрани. На горната част на корпуса има две вентилационни мрежести отверствия с увеличен размер. На предния панел са разположени два USB2.0, един IEEE1394, входове за слушалки и микрофон и

52-in-1 четец на карти. Онова, което прави кутията уникална обаче, е нейното захранване, което е пасивно, без никакви вентилатори.

Дали заради това, или заради свойствата на самия копрус, по време на работа шумът е сведен до минимум. Охлаждането също е на ниво - температурата на дъното не достига 40 градуса, а на CPU - 52. В комплекта се предлагат riser карти за PCI и PCI-E и дистанционно.

Techsolo TC-300

4/5

Цена: 129 лв.

Следващата кутия в нашия тест е от сравнително малко популярната компания Techsolo. Техният модел TC-300 е едно доста обемисто на пръв поглед решение, но въпреки това като дизайн и чисто визуално кутията изглежда много приятно. Оцветена е изцяло в черен цвят, като фронталният панел е изработен от полирана и сравнително качествена пластмаса, а останалата част от корпуса е метална. Липсва дисплей, но налице отпред е масивен power бутон, а вляво от него може да видим 2 USB порта и 2 аудио входа за слушалки и микрофон и четец за карти.

Интересното при тази кутия е, че тя може да бъде разположена както хоризонтално върху крачета, така и вертикално. Моделът е предвиден за монтиране на стандартни ATX и mATX дънни платки. На задния панел са предвидени 7 места за разширителни карти, като височината на кутията позволява монтирането им без необходимост от допълнителна riser карта. Може да разположим също  така едно 5.25· оптично устройство и два 3.5· твърди диска. За охлаждане са предвидени общо 4 места за вентилатори - един 8 мм отгоре и един страничен с диаметър 8 мм (инсталиран в комплекта) и два 6-милиметрови отзад. В комплекта не е предвидено захранване, но затова пък присъства функционално и добре изглеждащо дистанционно управление.

По време на работа почти не се чува никакъв шум, единствено при заставане отстрани, където е фабрично монтираният вентилатор, се усеща някакъв звук.

Положението с охлаждането на компонентите не е твърде цветущо, може би заради по-дребните вентилатори, но температурата на дъното надвишава 50 градуса, а тази на процесора  - 60.

Thermaltake Mozart SX

5/5

Цена: 399 лв.

Първото впечатление за Thermaltake Mozart SX е, че тази кутия за ATX, mATX дъна изглежда наистина доста солидно, при това не само заради размерите си. В дизайна й преобладават сребристите оттенъци, но само фронталният панел е от алуминий, другите страни на корпуса са от стомана с дебелина 0.8 мм. Теоретично последният е достатъчно здрав да издържи дори 21-инчов CRT монитор върху себе си. Това обаче не го препоръчваме, защото така ще закрием вентилационните отвори, които са разположени отгоре, въпреки че кутията има такива отвори отстрани и дори отдолу под фронталния панел.

В лявата част на предния панел са разположени два стандартни аудиовхода (микрофонен и допълнителен стерео­изход), 2 порта USB (2.0) и 6-контактен FireWire. Отдясно се намира оптичното четящо устройство, един  мултиформатен (7-in-1) карт рийдър и допълнителен USB-порт - всичките закрити от общо капаче. Дисплеят е приятен двуредов с възможност за изобразяване на 16 символа всеки, способен е да покаже доста полезна информация. Под него има разположени няколко бутона за най-важните функции.

За поставяне на разширителни карти се използва riser платка с два PCI-слота и един PCI Express x16.

Общо взето, по време на работа кутията осигурява почти перфектно охлаждане - температурата на дънната платка не превишава 37 градуса при максимално натоварване, а тази на процесора 42 градуса.

За сметка на това има известен проблем с шумоизолирането, макар че кутията е доста солидна, звукът на вентилаторите се чува на моменти.

ZALMAN  HD160XT

5/5

Цена: 1066 лв.

Последната кутия в теста ни е свое­образен „връх" в сравнение с другите модели и то не само заради високата цена. Zalman HD160XT е с изцяло алуминиев корпус. Върху предния панел е разположен 7· сензорен LCD дисплей с формат на изображението 15:9 и резолюция 1024 х 768 пиксела. Той позволява пълен контрол на всички параметри на системата, което издига комфорта относно работата с домашната HTPC система на ново, по-високо ниво. Също така дава възможност за показване на огромен брой работна информация, че дори и графичен визуален еквалайзер. Под дисплея за допълнително удобство са разположени два реда фини бутони за всички основни функции. Големият кноб бутон за усилване на звука на фронталния панел е също от алуминий и е изключително прецизен. Отново отпред може да се видят скритите под декоративно падащо капаче два USB порта, FireWire, аудио входове и вграден четец за всички познати видове карти памет.

Кутията е за ATX и mATX дъна, в нея може да се монтират едно външно 5.25· устройство и 5 вътрешни 3.5· твърди диска. На задния панел са предвидени 7 слота за разширителни карти, като не е необходимо използването на riser карти. За охлаждането се грижат 2 х 80 мм вентилатора отзад, 1 х 92 мм отстрани и един 80 мм в долната част на корпуса.

По време на работа липсва всякакъв шум, а температурата на дъното и процесорът е съответно 39 и 46 градуса - показатели далеч от критичните стойности. В комплекта няма захранване, но затова пък има мултифункционално дистанционно управление.

Hi-Fi позиция

Представените осем HTPC кутии в по-голяма или по-малка степан са подходящи за изграждането на стилно домашно кино, базирано или с участието на PC конфигурация. Единствената, която е с по-различно предназначение, е Antec Skeleton, но пък нейният уникален и открит дизайн ни провокира да изпробваме и нея. Всички кутии в теста осигуряват достатъчно ниво на шумоизолация, като тук може да откроим все пак моделите на Zalman u SilverStone. Относно охлаждането на компонентите първите две места се падат на Thermaltake Mozart SX и Zalman HD160XT. Относно възможности и функ­ционалност едноличен лидер е отново Zalman HD160XT.

Много приятни и евтини решения са кутиите на Techsolo TC-300, Aerocool M40 Double Decker, като последната предлага и изключително удачна конструкция, подходяща за бързо и лесно монтиране на всички хардуерни части.

За победители в теста определяме два модела - Zalman HD160XT и Thermaltake Mozart SX.

 

 

Тагове: