От списание HiComm

Ново име
В началото съвсем кратко и информативно T400, съответно и T500 (който се надявам да ви представим друг брой), са официалните наследници на ThinkPad T61. Променена е леко схемата на обозначение, но идеята и акцента при T-серията си остава един и същ максимум производителност.

Мощ
Lenovo не са сгрешили. Заложили са на Intel и в частност на процесори от P серията. В случая P8600 е леко-по бавен от върховия T9600 (по отношение на тактова честота и кеш, макар че и двата ползват еднаква 1066Mhz шина), но пък осигурява по-оптимална енергоконсумация и значително по-ниско топлоотделяне (eдва 25W!). Не случайно споменах шината Lenovo T400 е един от малкото лаптопи засега, които ползват ултра бързата DDR3 памет (1066Mhz), и по този начин използват пълния капацитет на чипсета, без да спъват бързодействието на лаптопа със старата и бавна 800MHz DDR2 памет.

Хибридът
И накрая видеото. Много е важно. Въпреки, че са избрали конкурентен видеочип, Lenovo не са сгрешили. Отново. Подбрали са най-силното (доказано на тестове) мобилно графично решение на пазара в момента. Всъщност, видеочиповете са два. Един, опростен и интегриран в чипсета (ATI 780), и един дискретен и мощен (ATI Mobility RADEON HD 3750). Двата работят независимо, но в тандем, като осигуряват плавно балансиране на производителността и енергопотреблението (ключов фактор за преносимите компютри). Така например, когато сърфирате интернет или четете мейл, не ви е нужна сериозно графична мощ, за това тогава е активен единствено вградения видеочип. Когато, обаче, отворите тежка програма за дизайн, тримерно моделиране и визуализация, тогава се активира и втория, значително по-бърз видеоконтролер. Този процес на преход оптмизирация на ресурсите се управлява от драйверите (общи за двата чипа), като имате възможност ръчно да превключвате ръчно между производителен и енергоспестяващ режим през интерфейса на Windows, без да рестартирате или пипате в BIOS.

Диоди
LED подсветката не е запазена територия за скъпите LCD телевизори. T400 също използва подсветка със светодиоди за своя дисплей, което гарантира равномерно осветяване на матрицата, по-чисто и остро изображение. Освен това LED технологиите са екологично чисти (не се използва живак), позволяват да намали дебелината на капака, (съответно и теглото), а освен това се снижава и енергопотреблението, като се запазва по-висока яркост.

Животът
Става въпрос за този на батерията. Много важен аспект също. Изключително издръжлив модел, впечатлен съм. Особено, ако поръчате T400 със SSD диск, който има 90% по-ниско потребление. Всъщност, с оглед на цената, настоящия модел беше с обикновен хард, но въпреки това демонстирира впечатляващо време на работа в автономен режим. Комбинацията от разработките на Intel и ATI (дори и да са конкуренти, на практика) е впечатляваща. Този лаптоп работи безотказно в най-лошия случай до 4 часа, а ако сте предвидливи, може да изстискате и повече време.

С 6-клетъчна батерия Lenovo T400 може да работи над 6,5 часа, а ако си подсигурите 9 клетъчна, това време нараства до 10 часа! Това е енергийно най-ефикасния ноутбук на Lenovo.
T400 използват високо качествена и бърза DDR памет от трето поколение, работеща на 1066MHz
Моделът притежава оптимизиран дизайн на вентилационната схема, която осигурява изключително тиха работа на лаптопа.
В Lenovo T400 е използван Intel 5300 AGN, най-новия контролер на Intel за достъп до безжични мрежи.

Характеристики наThinkPad T400

Процесор - Core 2 Duo P8600 (2,4 GHz)
Видео карта - ATI M86M (256MB)
Дисплей/Резолюция - 14.1" WXGA
RAM / Твърд диск - 2 GB DDR3 / 250 GB
Оптично устройство - DVD±RW DL
Връзки - 4-в-1 четец на карти, Express Card, 3xUSB 2.0, Ethernet, модем, Bluetooth, Intel WiFi 5300 AGN (Draft-N), VGA
Работа на батерия - 4,3 часа
Размери/Тегло - 335.3x238x27.6x31.9mm /2,13 kg.

Тагове: