Това е смартфонът, от който имаха нужда както изоставащите Motorola, така и цялата Android сцена - това е един от първите модели на нашия пазар, идващ с версия Android 2.1 на Google-ската операционна система. Подгответе се за мултитъч работа на невероятния 3.7-инчов екран, но не забравяйте и удобството на QWERTY клавиатурата.

С профила си от само 13.7 мм безапелационно можем да заключим, че това е един от най-тънките QWERTY модели с Android. Визията на Milestone отдалеч привлича погледа и подсказва, че това е модел от висок клас. Изключително изчистен, с изцяло черен корпус и голям тъчскрийн, този модел ще се хареса и на бизнес потребителите, въпреки че Android моделите са ориентирани основно към младата аудитория, тъй като самата система е създадена с цел да направи максимално удобен и лесен достъпът до интернет пространството от мобилен телефон, като акцентът пада върху сърфирането, забавленията и социалното общуване.
Слайд конструкцията е стандартна -  в хоризонтален режим дисплеят се приплъзва нагоре и открива четириредовата клавиатура. Интересното тук е, че механизмът на отваряне не е полуавтоматичен, както при голяма част от новите модели, които изискват само леко побутване, след което клавиатурата автоматично се отваря до края. За да се отвори Мilestone, горната част трябва да се избута до края. Причината Моtorola да предпочете този механизъм пред по-удобния полуавтоматичен е, че така се увеличава устойчивостта на устройството.


Иначе самата клавиатура е доста удобна за работа, освен стандартните клавиши тук имате и петпозиционен D-pad, който в комбинация с Menu-бутона може да ви спести напълно работата с тъчскрийна. Лицевият панел пък е изцяло зает от сензорния екран, като под него са  разположени четирите класически за Android бутона (тук в сензорен вариант) -  стъпка назад, меню, начален екран и търсене. Физическите бутони са само 3 - два отстрани за регулиране на звука и камерата и един най-отгоре за включване на телефона и заключ­ване. До него е разположен 3.5 мм жак за универсални слушалки и с това се изчерпват хардуерните бутони по корпуса.

Екран
Напоследък има много добри големи дисплеи - факт е, че за мултимедия и работа са отлични, но да си признаем честно, размер от 4 инча не е най-удобното решение за всекидневно носене в джоба. Хареса ни използваният тук 3.7-инчов вариант, защото хем е изработен по капацитивна технология, хем е с висока резолюция (480x854 пиксела), а и въобще не е за подценяване качеството на черните нюанси. Е, не може да се сравни с това на AMOLED  панелите, но за класа си е сред най-добрите. Като заговорихме за цветове, тук палитрата е съставена от 16 милиона цвята. Това определено ще ви открие още по-добре света на Android, а както вече споменахме, 2.1 версията на операционната система позволява и мултитъч работа. И понеже скоро ни очакват само слънчеви дни - не се безпокойте, четимостта на ярко слънце е сравнително добра.

Android 2.1
Android с всяка изминала версия става все по-добра операционна система. Това е неоспорим факт, във верността на който се убедихме с тази версия 2.1. При нея интересното е, че добавя желаната мултитъч поддръжка - увеличаването и намаляването на снимките с два пръста, познато от iPhone, и въпреки че работи добре, не е нито толкова бързо, нито толкова прецизно като при смартфона на Apple. Вграденият браузър също е оптимизиран за тъч работа, поддържа увеличаване и намаляване на страниците с два пръста, но неприятното е, че липсва работа с Flash видео.
Налице са още и удобните „плъзгачи" за отключване на телефона, отговор и отхвърляне на повиквaне. Отделно има куп малки нововъведения, като Live Folder-и (автоматично запълване на съдържанието) и Notification Area (всички изникващи събития се крият в най-горната част на екрана и не пречат на работата ви, а когато искате да ги прегледате, просто издърпвате лентата надолу).
Операционната система се чув­ст­ва много добре в компанията на ARM Cortex A8 процесора, работещ с честота 550 MHz. Той е подпомогнат от 256 MB оперативна памет и именно то­­ва е ключът за бързата реакция, липсата на влачене и забивания.

Приложения и синхронизация
Milestone е в стихията си осо­­бено когато става въпрос за електронна поща - синхронизацията е бърза, поддържат се няколко акаунта едновременно, а за капак е възможно и показването им в комбиниран инбокс.  Настройката на електронна  поща е почти директна. Gmail потребителите естествено трябва само да попълнят име и парола. Абсолютно същото важи и за Facebook - приложението е предварително инсталирано и не изисква нищо друго освен въвеждане на вашите данни. Една от най-привлекателните екстри на Milestone е синхронизацията на телефонния указател с Facebook. Това става напълно автоматично, като единствено се изисква да поставите отметка на опцията Auto-sync в менюто с настройки, след което всичките ви акаунти - независимо дали за социална мрежа или поща, се синхронизират. След синхронизацията с Facebook Milestone ъпдейтва контактната информация в телефонния указател с актуална снимки на профила и статус в социалната мрежа.
Най-яката екстра на Android 2.1 - безплатната гласова навигация, липсва в Milestone. За съжаление тя ще се предлага само в US версията на модела (Droid), докато европейските потребители ще трябва да със стандартния Google Maps, който работи перфектно с вградения GPS и включва Latitude, но пък дава само писмени напътствия. В модела е инсталиран и MOTONAV с карта на Източна Европа и 60-дневен гратисен период на ползване, ако искате да го ползвате и след това е добре да знаете, че картите са с цена около 50 евро.  

Връзки
Както напоследък все по-често ни се случва - в частта с комуникациите ще минем изключително експедитивно. При Motorola-та е напълно без забележки - разполага с четирибандов GSM модул, 3G връзка с налична поддръжка на HSDPA и HSUPA стандартите, като скоростите съответно са 10.2 Mbps и 5.76 Mbps. WLAN модулът е готов за всяка Wi-Fi точка, а синхронизация­та и трансферът на файлове с компютър е елементарна посредством microUSB конектора. Алтернативен ва­­риант е и ваденето и записването на microSD картата, но имайте предвид, че не е hot-swappable и ще трябва да изключите смартфона.

Фото възможности
Определено плюсовете на новата версия на операционната система са се отразили и при мултимедията на Milestone - 5 MP камера с автофокус и двойна LED светкавица вади добри резултати, както можете да се убедите тук. Има опции за избор на различни сцени и макро режим, както и специален широкоформатен режим за панорамни снимки. Да, това не са кой знае какви функции за модерните камерфони, но при Android са си новина. Камерата може да снима и видео, като качеството е 720x480 пиксела при 24 кад/сек. Разочароващо при мултимедията е, че не виждаме FM радио, видеоплейърът е добър, но там също имаме забележка - няма поддръжка на Divx и Xvid кодиране.

Заключение
Уникален смартфон с приемливи размери, тъчскрийн с мултитъч поддръжка, изключително приятен и интуитивен интерфейс и най-вече физическа клавиатура...Milestone е нашият нов фаворит за навлизане в необятния свят на Android. Силно препоръчваме това устройство на всеки, който може да си го позволи. Последното го казваме с леко горчив привкус, тъй като, макар и вече официално на нашия пазар, цената му далеч не може да се нарече достъпна. Моделът се предлага ексклузивно от VIVACOM, като една от офертите на оператора е 599.90 лв. при двугодишен договор за абонаментната тарифа UniCall XL. Тя включва цели 100 МВ интернет плюс 100 часа разговори на месец, но пък е със 70 лв. месечна такса, което може да се окаже над възможностите на доста потребители. Друг вариант е да вземете модела с едногодишен договор или двугодишен договор за UniCall S, като съответно цената му ще бъде 699,90 лв. или 709,90 лв. В този случай месечната ви такса ще е само 10 лв., като в нея са включени 10 МB безплатен трафик и 10 часа за разговори на месец към всички оператори в страната, като същевременно ползвате една от най-ниските цени за разговори към други мобилни оператори -0.25 лв/мин. В случай че не желаете да се обвързвате с договори, Motorola Milestone можете да закупите от Jeff за 999 лв.

Тагове: