Ако не следите пазара на мобилни телефони отблизо до степен да познавате всички модели, но попаднете на Samsung Omnia II i8000, със сигурност ще намерите поне няколко причини да се възхитите от напредъка на мобилните технологии напоследък. Samsung отдавна полагат неистови усилия да поддържат имиджа на един от топ производителите на мобилни и имат изключително богата гама предложения, едва ли не за всеки вкус по нещо.
Пазарът на Windows устройства сякаш почти изцяло принадлежеше на HTC и техните постоянно обновявани устройства, но Omnia II сякаш показва, че за голям производител не е никак трудно да направи едно интересно Windows Mobile устройство, стига да има идея какво точно прави. Тук една скоба, моделът се предлага както с Windows Mobile 6.5, така и с Windows Mobile 6.1 с безплатен ъпгрейд до 6.5. Все пак за да избегнете посещение в сервиза, най-добре обърнете внимание при покупката и вземете по-новата версия.
От гледна точка на дизайна в Omnia II е наблегнато най-вече на възможността за работа със сензорния екран, който заема по-голямата част от предния панел. На вид i8000 прилича много на най-бързият телефон без ОС на Samsung – Jet, но е с по-големи размери, близки до тези на HTC Hero и iPhone 3GS. Без много увъртане – при модел като този най-важното остава екранът, който се използва и за управление. AMOLED технологията на 3.7-инчовия панел пести енергия в сравнение с традиционните TFT екрани, но показва „само” 65 хиляди цвята – което не е никакъв проблем, понеже 16-те милиона цвята на някои съвременни екрани са преди всичко рекламен трик, когато вземете под внимание резолюцията, на която се очаква да ги видите. А в случая тя е 480х800 – предостатъчно пространство за работа.
Samsung i8000 изглежда внушително и от гледна точка на хардуерни характеристики. 800-мегахерцов процесор, 256 MB оперативна памет и 512 MB флаш памет се грижат за пъргавата работа на операционната система, а благодарение на допълнителните 8 GB памет надали някога ще изпитате глад за повече пространство (да не говорим, че има и слот за microSD карта). 3G съвместимостта (ъплоуд 5.76 Mbps/даунлоуд 7.2 Mbps) и Wi-Fi модулът се грижат за постоянния и бърз достъп до интернет, а наличието на GPS подсказва, че винаги ще знаете къде се намирате. В допълнение Omnia II разполага с 5 МP камера с автофокус, записваща видео с DVD качество, което без съмнение е предостатъчно за нуждите на повечето потребители.
Едно от важните нововъведения в i8000 е подобреният потребителски интерфейс. Не особено приятният Windows Mobile интерфейс е почти изцяло заменен от удобен, интуитивен и богат на възможности. TouchWiz 2.0 UI улеснява достъпа до повечето функции, като естествено запазва и възможността да работите със стилус. Хубавото е, че тази версия на TouchWiz UI припокрива много от по-трудно достъпните менюта на операционната система и дава доста опции за персонализация чрез добавяне на уиджети върху Home екраните, които са три на брой, а за всеки от тях може да се сложи и различен тапет. Start бутонът отново дава достъп до пълния набор функции на смартфона, но вече логично разделени в четири категории: productivity (покриваща телефонните функции, съобщенията и календара), multimedia (видео и игри), internet и office (офис пакет, бележки и скенер на визитки). Разпределението е съвсем логично, така че лесно ще се ориентирате къде какво да намерите.
Заключение
Omnia II преодолява повечето проблеми, които съвременните Windows Mobile устройства срещат по пътя към перфекционизма, и дори преборва един от най-важните – интерфейса на операционната система, като го заменя с естетично и практично по-удобния TouchWiz 2.0, който от своя страна не е особено бърз при работа с менютата. И все пак това е по-скоро усещане при работа, а не реален недостатък – просто Samsung i8000 наистина има малко такива.
Пълни характеристики на Samsung i8000 Omnia II
Сравни Samsung i8000 Omnia и Samsung S8000 Jet