Със сигурност сме ви споменавали за кампанията Entertainment Unlimited на Sony Ericsson, с която те искат да се затвърдят сред потребителите като марка, целяща забавленията и комуникациите да са едно цяло.  Сега държим в ръце един от първите телефони в тази програма, а именно – модела Aino. Той стана популярен из интернет най-вече с възможността си за свързване с Playstation 3 конзола, но на заден план не остават 8.1 MP камера и определено симпатичният дизайн...

Визия
На пръв поглед изчистената визия на Sony Ericsson Aino и големият екран на лицевата част са доста объркващи – мислите си, че това е пълноценен тъчскрийн, а всъщност, като заработите с телефона, установявате, че не е точно така. Логичният въпрос е как ще работите с апарата тогава, като няма никакви бутони на лицевата част? Просто отворете слайдера и ще откриете класическа клавиатура, с която сме сигурни, че сте свикнали.
Като цяло дизайнът на Aino заслужава адмирация. Въпреки размерите си моделът изглежда добре и е удобен за работа. Лицевият панел е лишен от бутони, лявата странична част е заета от FastPort конектора, a дясната е „приютила” бутон за камерата и контроли за силата на звука. Не търсете нито отгоре, нито отдолу 3.5 мм аудиоизход, защото такъв липсва. Все пак можете да свържете телефона с универсални слушалки, използвайки Bluetooth хендс фрийто, включено в комплекта, тъй като то разполага с 3.5 мм жак, посредством с който се свързжа с “тапите”. Още нещо интересно, е, че с безжичното хендсфри можете да слушате вграденото в Аino радио. Засега това бе възможно само чрез жични слушалки.

Дисплей и интерфейс
Сега му е времето детайлно да поглед­нем 3-инчовия частично сензорен екран. Той е направен по капацитивна технология и е с 240x432 пиксела резолюция при 16 милиона цвята. А какво всъщност значи „частично сензорен“? Това нито грам не отбелязва, че само някои части от екрана реагират на допир, а просто е решение на Sony Ericsson да позволят на потребителите да работят с пръсти само в мултимедийната част на телефона. Там Flash интерфейсът е специално оптимизиран и изненадата е, че другояче освен с докосвания не може да се работи с него! Ако решите да отворите клавиатурата и да проверите, ще се разочаровате, защото ще се върнете в основното меню. И все пак, ако искате да боравите с мултимедийните функции с клавиатурата, трябва да превключите на старата класическа визия.

Комуникации

Освен за класическите комуникации ще говорим и за уникалната връзка с PlayStation 3 гейм конзолата. Да започнем обаче от началото – телефонът може да работи отлично както в 2G мрежи, така и в 3G, като при първите е четирибандов. За вторите обаче ни прави впечатление, че липсва допълнителна VGA камера, така че се откажете от двупосочните видеоразговори. За сметка на това са налични HSDPA и HSUPA технологиите, осигуряващи стабилен обмен на информация съответно със скорости 7.2 и 2 Mbps. За по-дълго ровещите се в интернет (NetFront 3.5 браузър) е на разположение WiFi модул с DLNA. Именно тук ще започнем да говорим и за PlayStation 3. Връзката с гейм конзолата е осъществена посредством функцията Remote Play, основно разработена за PSP преносимата конзола на Sony. С вашия Aino ще можете да отваряте мултимедийното съдържание в нея, без да имате каквато и да е физическа връзка, използвайки Wi-Fi или 3G (последното не е за препоръчване, ако нямате интернет пакет). Изключително удобно, ако искате да гледате клипове на телефона, докато сте още в леглото или просто сте в командировка и трябва да покажете нещо на колега. Между другото широкоформатният екран е невероятен за тази цел!

Камера & Навигация

Тъй като почти за всичко от мултимедийната част вече казахме по няколко думи, сега остана да разгледаме по-детайлно и камерата. Тя е с 8.1 MP сензор, подпомогнат от автофокус и LED светкавица. Снимките са с много високо качество, клиповете също не изостават – VGA качество при 25 кадъра за секунда. Положителното е, че може да развихрите творческите си умения и благодарение на тъч фокус функцията да фокусирате изображението в дадена точка само с едно докосване. Да, интерфейсът на камерата изцяло се управлява с пръсти. Ако обаче искате да се насладите пълноценно на момента, по-добре използвайте автофокуса. Ainо предлага още и технологии за премахване на „червени очи“, засичане на лица, подобряване на контраста, а защо не и поставяне на геотаг? Все пак в модела е наличен и GPS приемник. Предварително инсталиран е Google Maps, но за по-сериозна навигация имате на разположение и приложението WisePilot с 3-месечен гратисен период на ползване. 

Заключение

Sony Ericsson Aino е интересен модел, който официално вече може да намерите на българския пазар на цена около 800 лв. След направения от нас тест обаче малко се въздържаме от това да ви го препоръчаме на 100%. Факт е, че е чудесен мултимедиен телефон със симпатичен дизайн, но ограничената тъчскрийн функционалност е сериозен минус. Ако това не ви притеснява кой знае колко, а и имате PlayStation 3 конзола вкъщи – Aino ще ви допадне. Все пак ви препоръчваме, преди да пристъпите към покупка, да разгледате и Samsung S8300, единствения хибрид с тъчскрийн и приплъзваща се стандартна клавиатура. Моделът на Samsung също предлага екстри като GPS, бърз интернет чрез HSDPA и 8 МР камера. Липсва единствено Wi-Fi, но пък може да възпроизвежда DivX файлове при VGA резолюция и 1.5 Mbps битрейт, което е доста добре за мобилен телефон.

Пълни спецификации

Тагове: