12 мегапиксела, огромен сензорен екран, стилен дизайн и зад всичко това Symbian S60 5-o издание – от самото начало подозирахме, че satio е мощно устройство, но оказа се, че ни очакват още изненади. не пропускайте и вие да разберете на какво е способен най-добрият мултимедиен телефон, произвеждан някога от Sony Ericsson.
Дизайн и дисплей
Бордо металик, това е цветът на най-атрактивния Satio, но ако все пак не си падате по екстравагантните нюанси, можете да избирате между черна и бяла разцветка. Моделът определено не може да се нарече компактен, но фактът, че притежава 3.5-инчов сензорен екран оправдава по-големите габарити. Картината е в 16:9 формат и 16 милиона цвята, но по отношението на резолюцията има какво да се желае – тя е 360x640 пиксела. Все пак достатъчно висока, за да се наслаждавате на качествено изображение с живи цветове, висока яркост и същевременно отличен контраст.
Екранът е изработен по резистивна технология, леко се работи с него, а ако решите – може да използвате и стилус. Той не е вграден в корпуса на телефона, а е под формата на аксесоар висулка, което не е най-удобният вариант, но пък и не е някакъв съществен минус. Резистивната технология има един голям плюс през зимния сезон и той е, че може да ровичкате из апарата си, без да си сваляте ръкавиците.
Другият по-интересен акцент в дизайна на телефона е плътният приплъзваш се капак на камерата и погледнат в гръб, моделът изглежда като стандартен фотоапарат.
Операционна система, интерфейс и комуникации
Още в началото Sony Ericsson заяви, че Satio ще е със Symbian операционна система. Така че съвсем не изненадващо смартфонът идва със Symbian 9.4, Series 60 5-о поколение, по-интересното е, че не са го оставили в класическия му вид, а са го снабдили със специален интерфейс. На стартовия екран на Satio имате подреждане с табове. Те ви предлагат бърз достъп до любими контакти, bookmark-ове, галерията със снимки, приложения по ваш избор и един, който играе ролята на основен, появявайки се всеки път, когато включите апарата.
В частта с комуникациите няма да се спираме надълго, ясно е, че в телефон от този клас са налице всички съвременни технология – HSDPA със 7.2 Mbps и HSUPA с 2 Mbps, Bluetooth и Wi-Fi с DLNA съпорт. Над дисплея има и допълнителна VGA камера за провеждане на видеоразговори в 3G среда.
Мултимедия и заветната камера
Активирането на мултимедийното меню ще ви заведе до изключително прост екран, съдържащ само 3 икони – Фото, Музика и Видео. Можем само да поздравим Sony Ericsson за елегантния и лесен начин, по който са реализирали нещата. Фото частта активира галерията, която е много функционална, а съчетанието от голям дисплей и сензорно управление е ненадминато. Музикалният плейър е на високото ниво, с което сме свикнали в Walkman телефоните, единственият недостатък е липсата на 3.5 мм жак. При видеоплейъра също преобладават хвалбите, но нямаше да е зле да е налична поддръжка на видеофайлове с DiVX или Xvid компресия. MediaGO софтуерът обаче оправя нещата (стр. 51). Да се насочим сега към основния акцент в телефона – 12-мегапикселовата камера. Satio е първият телефон с такава камера на нашия пазар, в Европа единственият му конкурент е Samsung Pixon12. Първото, което прави впечатление още при отварянето на капачето, е фактът, че са налични две светкавици – ксенонова и LED. При снимките се използва първата, защото е доказано, че дава по-добри резултати, но за видеоклиповете при ниска осветеност LED осветлението е незаменимо – хем е икономично откъм електропотребление, хем осигурява достатъчно светлина. За да привършим с клиповете, ще споменем, че те са с VGA резолюция при 30 кад./сек.
Снимките са истинската стихия на Satio, за които работят много технологии – 12-кратно цифрово приближение, стабилизация на изображението, намаляване на ефекта „червени очи“, Face и Smile Detection, тъчфокус и не на последно място – поставяне на гео-тагове чрез вградения GPS. Определено не само фотографът аматьор ще се зарадва, но и професионалистите. Менюто за работа с камерата е много просто, но в същото време разкрива невероятно количество настройки – за фокуса, контраста, експозицията, размера на изображението и др. А какъв е резултатът от всички тези технологии, можете да видите на следващите няколко кадъра.
Заключение
Абсолютно препоръчваме Sony Ericsson Satio на всеки от вас, който има сериозни претенции относно качеството на снимките си, а в същото време не би се лишил и от други екстри като сензорен екран, операционна система и GPS. Естествено не липсват и минуси – няма 3.5 мм жак, не се поддържат директно DiVX и Xvid видео, цената също е височка... но се преглъщат, сравнени с многото плюсове на модела.