Искрено се съмняваме, че има някой измежду вас, нашите редовни читатели, който да не знае значението на думата Bada. Не, не... не очакваме да сте полиглоти и веднага да ни тълкувате смисъла й - достатъчно е да кажете, че това е първата операционна система на Samsung. Не знаем за вас, но ние с изключително голям интерес чакахме да се докоснем до първия смартфон с нея.

 

Тънки форми

Samsung S8500 Wave ни впечатли с наистина тънкия си профил - само 10.9 мм. Иначе самият телефон е сравнително голям, като това до голяма степен дължи на завишените размери на сензорните екрани, които виждаме в модерните устройства, в случая тъчскрийнът е 3.3 инча, но пък с доста широки рамки в горната и долната част. Телефонът обаче стои и се усеща добре в ръката, а теглото му от малко над 100 грама е съвсем приемливо, предвид че по-голямата част от тялото е метално. Хубавото е, че Samsung не са оставили обработката срещу отпечатъци само за дисплея, а са продължили по целия корпус.

 

Super AMOLED

Напоследък виждаме все по-добри екрани, но този на Wave ни предефинира стандартите. Уникален дисплей, който не може да се сравни с нито един екран в мобилните телефони. "Виновникът" за всичко това е новата технология на компанията Super AMOLED. Интересно при нея е, че капацитивната сензорна част вече не е отделно фолио, а е вградена в дисплея. Така се постигат по-тънки размери и най-вече - още по-ясна и пъстра картина. Реакцията при докосване е бърза и въобще не е необходимо да се прилага сила. Нюансите на черното са невероятни, а и като цяло картината е много ярка. Притеснявахме се за проблеми с четимостта на силна слънчева светлина, но Samsung са без забележка и тук. Във видео секцията на нашия сайт можете да видите кратък клип, в който компанията показва нагледно разликата между Super AMOLED екраните и тези, произведени по ТFT LCD и AMOLED технологии. Съвсем накратко обаче можем да заключим, че това е най-добрият дисплей, който ние сме виждали в мобилен телефон.

 

Bada OS

Първо ще споменем, че хардуерно смартфонът е екипиран отлично - процесорът въобще не е за подценяване - ARM Cortex A8 на 1 GHz, 1.4 GB вградена памет (отделно има и опция за разширение чрез microSD), но и Bada работи почти без забележки. Казваме почти най-вече заради факта, че тестовата ни бройка не бе с финален вариант на софтуера и съответно имаше някои липси и проблеми, които вие едва ли ще изпитате с реалния модел.

Операционна система е скрита зад новата версия 3.0 на фирмения интерфейс TouchWiz. В сегашното си издание последната изглежда още по-добре, по-отзивчива е, а и са направени куп промени. Като за начало стартовият екран вече е размножен - имате на разположение пет различни екрана, на които можете да поставяте уиджети, като в долната част винаги стоят шорткъти към трите най-често ползвани функции в един мобилен телефон - набиране, указател и меню. Тази подредба, както и тази на менюто, което между другото се разпростира на цели 4 екрана, би трябвало да може да се промени, тъй като в нашия тестов модел тази опция бе налична, но не работеше. Като говорим за персонализация, тук има една много интересна опция, наречена Adaptive menu order. Това, което прави тя, е автоматично да изважда на предни позиции в менюто най-често ползваните от вас функции.

Най-отгоре на екрана е друго нововъведение - така наречената "предупредителна лента". Тя е налична както на всички хоумскрийни, така и на четирите екрана на менюто и се разширява чрез издърпване надолу, подобно решение е ползвано в Мotorola Milestone и е изключително удобно. В тази лента са всичките интересуващи ви системни информации и опции (активиране на Wi-Fi, Bluetooth, Silent режим). Ако получите SMS или имате пропуснато обаждане - търсете го там.

Работата с Wave е изключително интуитивна и приятна, след стартирането на устройството на десетата минута бяхме с чувството, че работим с добре познат смартфон. Това е плюс. Операционната система обаче някак си не я почувствахме. Може би защото не можахме да отворим и разгледаме магазина за приложения Samsung Apps, където са ни обещани 100-тина програми за Bada. Да се надяваме, че всичко ще върви по план и скоро да се появяват нови и нови допълнителни програми. Имаме обещанието на Samsung, че ще пуснат SDK пакет за разработчици, даже би трябвало, когато четете това, да е пуснат. Определено в Bada има много бъдеще, но е въпрос на време да видим какво ще се получи.

 

Wi-Fi n

При повечето модели смартфони от висок клас комуникацията е ОК - четирибандовова работа, 3G мрежи, HSUPA и HSDPA за високоскоростна интернет връзка през мобилния оператор, Wi-Fi и Bluetooth. Тук обаче изненадите са много. Това е първият телефон, който разполага с най-новата спецификация на Bluetooth стандарта, а именно 3.0. При нея драстично е увеличена скоростта на обмен на файлове, като единственият минус е, че нямате много възможности за тестване засега. Другото, което ни грабна в комуникационно отношение, е поддръжката на Wi-Fi 802.11 n стандарта. Тук разликата спрямо класическите b и g варианти е също на тема скорост, като повишението спрямо g е горе-долу трикратно. За наше щастие n мрежите тепърва ще стават все по-популярни.

 

Камера & музика

По отношение на вградената камера също останахме приятно изненадани. Резолюцията на сензора е 5 MP, има автофокус и като цяло снимките, направени със Samsung Wave, са доста добри. Детайлността е на ниво, контрастът също, но пъстротата на цветовете можеше да е една идея по-висока. Ключовото тук е, че имате възможност да заснемате видеоклипове със 720p качество и 30 кадъра за секунда. Последното по-скоро е 24, но дори и във втория случай резултатите са отлични. Това е факт и поради наличието на постоянно активирана автофокусна система, подобно на тази в Sony Ericsson Vivaz. Нямаме никакви забележки към интерфейса - много добре е оптимизиран за работа с пръсти, а и има достатъчно количество опции и настройки.

One finger zoom - увеличаване и намаляване на мащаба на снимка или уеб страница, е добре позната функция от предишни модели на Samsung и наличнa тук, добавена е и възможност за разглеждане на снимките в галерията чрез накланяне на телефона настрани. Wave предлага опции за тагове и разпознаване на лица в снимки, разбира се географско обозначение с помощта на вградения GPS, както и директен ъплоуд в интернет.

По отношение на музикалния плейър обаче имаме забележки. Самият интерфейс на приложението е красиво направен, като в горната част има три таба, съответно даващи достъп до всички песни, плейлисти и албуми, в долната част, чрез издърпваща се нагоре лента, се показват настройки, търсене, изтриване и др. опции. За управление на плейбека обаче имате само три бутона - превъртане напред и назад, плюс старт/пауза. Къде е стоп бутонът, не е ясно. Налице е системен мениджър, който дава информация за батерията и натоварването на процесора, наличната памет.

За бизнес потребителите Wave поддържа Еxchange ActiveSync, като настройките на mail акаунт в Google, Yahoo и MSN са директни. Екранното QWERTY дори има удобни бутони като .com, който директно ви добавя последното, за да ви спести писане. Както при повечето устройства, и тук QWERTY клавиатурата се извиква с обръщане на телефона хоризонтално.

 

Заключение

Samsung S8500 Wave вече се предлага на нашия пазар,при това цената му е съвсем приемлива.. Лошото е, че не бихме имали смелостта да ви го препоръчаме с две ръце. Това, което ни въздържа, е, че Bada e още много млада операционна система и с ограничения наличен софтуер наистина може да не ви се впише в представите за "умен" телефон. Безспорни са обаче екстрите на модела - първия с Bluetooth 3.0 комуникационен модул, поддръжка на n стандарта за работа с Wi-Fi мрежи, НЕВЕРОЯТЕН екран и не на последно място една наистина добре снимаща камера.

 

Тагове: