Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

От времето, когато е живял първият отпечатал букви върху хартия човек (Йоханес Гутенберг), до днес, са минали почти 600 години. И въпреки този солиден отрязък от време дори в нашето високотехнологично ежедневие често се налага да правим същото – да печатаме думите и мислите си върху белите листове хартия. С какви устройства и как го правим е съвсем друга тема. Но е факт, че в съвременния офис/хоум офис централна позиция сред периферните ни устройства заема имено „негово величество Принтерът“.

А дали печатаме, сканираме, копираме или… от носталгия се опитваме да пращаме факсове – няма значение. В крайна сметка всеки от нас често опира до употребата на тези устройства, колкото и да ни се иска да живеем екологично и в „безхартиен офис“.

Възпиращият фактор – тонерът!

Не мога да забравя онези далечни вече времена в средата на 90-те години на миналия век, когато някои от нас вече работеха в офиси, оборудвани с много скъпи компютри и още по-скъпи принтери (лазерни, разбира се). Да печаташ на лазерен принтер тогава беше суперлукс, който си имаше и сериозна цена. Постепенно през годините обаче тези принтери поевтиняха дотолкова, че успешно населиха всеки голям, среден или малък офис, както и почти всеки нормален български дом. Но не и консумативите и тонерите! Всъщност на практика и те поевтиняха доста, но не дотолкова, че да струват десетки пъти по-малко от самия принтер.

Истината е, че в наши дни можете да си купите лазерен принтер от най-различни марки на цени, започващи доста под 200 лв. (една средна дневна работна надница). Но най-често подменяният консуматив – тонерът, няма как да струва няколко лева и… обикновено цената му (особено за оригинален) може да се доближи дори до цената на целия принтер!

Осъзнавайки отрано този факт, през годините се нароиха десетки фирми и компании, произвеждащи решения (разбирайте тонери), заместващи оригиналните, но на доста по-изгодни цени. Правейки компромис с много важни неща – качеството на съдържанието, качеството на изработка, съвместимостта. Някои дори прибягнаха до не съвсем законни неща, като препрограмиране на чипове за оригиналните тонери, подмяната на касетите или дори съвсем откровени ментета.

Отговорът на Brother е TonerBenefit

Когато парите за вас не са проблем, едва ли и скъпият тонер ще бъде такъв. Когато обаче се налага да се съобразите с цената на този консуматив или пък на другия „ядящ парични ресурси“ такъв – барабана, то всеки допълнителен лев разход може да е от значение.

Тук идва на помощ изключително разумната инициатива от страна на Brother, които предлагат интересна серия устройства (TonerBenefit) със специално разработени и предлагани за тях оригинални тонер касети и барабани, но на изключително изгодни цени, притесняващи дори „пиратските“ на пазара. И преди да ви разкажа повече за тях, с удоволствие и леки нотки на завист ще призная, че аз също притежавам принтер на Brother у дома си (МФУ модела MFC-L2712DW), който обаче за жалост не попада в новата серия с изгодните тонери. И макар че цената му не е много висока (малко под 500 лв. с ДДС), то цената на оригиналния тонер с висок капацитет за него е почти 200 лв.! Или над 1/3 от цената на целия принтер. Което ме кара да се позамисля винаги когато се налага да пускам някакви разточителни бройки страници от даден документ…

От TonerBenefit може да очаквате, наистина много повече

Устройствата на Brother от тази серия са произведени с идеята да пестят вашите средства. Те, разбира се, следват най-съвременните и най-високите технологични стандарти, което гарантира добро качество и надеждност, подплатени с цели 3 години гаранционен срок след регистрация. Изработени са от издръжливи материали и имат здрав, удобен и красив корпус. Но дори да се наложи да ги занесете за ремонт или поддръжка, не се притеснявайте – тази компания разполага с доста сериозна сервизна база у нас.

По-важното обаче е, разбира се, идеята да разполагате не само с бърз монохромен печат, но и с модерно, лесно за употреба устройство, което да има и супер изгодна цена на консуматива. А сега, хванете се някъде, за да не се изненадате прекалено много, защото ще ви цитирам цените.

Първата серия от четири устройства (три мултифункционални и един компактен монохромен лазерен принтер) се базира над идеята за използването на един и същ модел тонер и съответно еднакъв барабан за подмяна като консумативи. Моделът на оригиналния тонер е TNB023, като с него може да отпечатате до цели 2000 страници. Цената му е… 49 лева с ДДС! Което, ако добре си спомняте, е близо четири пъти по-малко от цената за тонера на моя принтер (има ли желаещи да го купят?).

В същото време цената на стандартният барабан (Brother DR-B023) за тези 4 устройства е също изключително изгодна – само 99.76 лв. с ДДС! И нека повторя отново – става дума за оригинални консумативи, а не реплики, повторно напълнени и рециклирани или… откровени ментета, които могат да застрашат живота на принтера ви, както и доста често да дават незадоволителен резултат за печат.

Втората серия устройства (включваща едно МФУ и един компактен принтер), са с дори още по-изгодни консумативи, що се отнася до барабана. Оригиналният барабанен модул за тях носи името Brother DR1090, а цената му е едва 54.03 лв. с ДДС! Това е наистина рекордна цена за барабанен консуматив. Иначе цената на тонер касетата TN-1090 с капацитет 1500 страници е също 49 лв. с ДДС.

Повече за самите модели

Съвсем логично първите четири модела са доста сходни като параметри, като разликите са реално само ниво функционалност. „Най-олекотеният“ вариант е и най-компактен и с базовата функция – „принтер“. Това е моделът HL-B2180DW – компактен, монохромен лазерен принтер, само че предлагащ освен USB, така още жична и дори безжична свързаност.

Следващият във възходяща линия модел е вече мултифункционално устройство, като предлага и сканиране и правене на копия на документи – моделът Brother DCP-B7620DW. Единственото, което му липсва, е т.нар. ADF, или автоматично листоподаващо устройство за последователното им сканиране, което адски много улеснява превръщането на хартиените документи в електронни.

Последните два модела от серията – MFC-B7800DN и MFC–B7810DW – вече разполагат с всички функционалности – принтиране, сканиране, копиране, като имат и фийдър за листове отгоре. Основната разлика между тях (видима и по последната буква от имената им) е, че първият разполага само с жична LAN мрежова връзка, докато вторият добавя към нея и Wi-Fi.

Сега ще запитате „ами другите им функции и спецификации“? Умишлено ги оставих за накрая, защото те като цяло са еднакви за всичките 4 модела. Скоростта на печат на устройствата достига внушителните дори за края на 2024 година 34 (да, тридесет и четири!) страници текст за минута, а максималната резолюция на графиката при печат може да достига 1200x1200 dpi – достатъчно много, за да не виждате грапавини дори и с лупа. Икономия на хартия ще постигнете, ако използвате техните функции за двустранен печат, а и ще пощадите живота на много дървета.

Касетата за листа на всеки един от моделите побира цели 250 листа (половин топ хартия), а най-хубавата новина от всички мисля, че вече я споделихме – тонер касетите им могат да отпечатат до 2000 страници текст, а след това смяната с оригинален тонер за още 2000 нови (благодарение на TonerBenefit съвместимостта им) ще ви струва по-малко пари от един килограм суджук – а именно 49 лв. с ДДС за тонера TNB023.

Иначе сканирането на страници с тези устройства е истинска приказка – спокойно може да достигне 22 в минута, а ADF листоподаващото устройство може да побере до 50 страници едновременно, което никак не е малко. Мултифункционалните устройства разполагат и с малък контролен LCD екран и дори факс за получаване и изпращане на факсове, ако някой се нуждае от подобна интересна функция.

Няколко думи и за последните два модела

Те са дори още по-бюджетни (цените им може да видите директно на сайта на Brother), а консумативите им са направо „без пари“, особено по отношение на барабана. Чували ли сте за цена на този скъп иначе консуматив от… 54 лева с ДДС? Е, толкова ще ви струва подмяната на барабана за двата модела на Brother - DCP-1622WE (лазерно МФУ с безжична мрежа) и HL-1222WE (компактен монохромен лазерен принтер с безжична мрежа). И двата модела се предлагат в стилно черно, а черният тонер за печат на още 1500 страници ще ви струва отново познатите вече ултра изгодни 49 лв. с ДДС.

Параметрите на двете машини (ако изключим възможността за сканиране на първия) иначе са сходни. Печатат по 20 страници в минута текст, при резолюция 2400x600 dpi, тавата им за хартия побира 150 листа, а освен с USB може да ги свързвате безжично и да си печатате например директно от телефона – удобно, нали?

Равносметката е ясна

Устройствата на Brother наистина са съвременни и удобни, а и достъпни, когато става дума за финанси. В това ще се убедите, ако ги ползвате. Но не по-малко удобно е създаден и реализиран и софтуерът към тях. Инсталирайки приложението Brother iPrint&Scan, ще можете да печатате и сканирате отвсякъде, като то поддържа всички съвременни модели на компанията и ги унифицира в един интерфейс – нещо, което е много полезно и няма да ви накара да се объркате, ако смените или например добавите нов принтер на Brother в офиса си, да речем, след 1–2 години. И още по-интересното… TonerBenefit технологията, само че в леко променен вариант, а именно InkBenefit, е разработена и за мастиленоструйните устройства на компанията! Но за нея ще стане дума в друга статия. А вие просто разгледайте възможностите и изгодата от TonerBenefit на този адрес – TonerBenefit.

Снимки: Brother