Учени откриха химически причини за безсънието в статия, публикувана в списание Sleep, за първи път се дават данни за неврохимическите разлики между мозъка, страдащ от безсъние и мозъка, който няма проблеми със съня.

Тези данни позволяват да се разберат по-добре причините за т. нар. първично безсъние, което не е страничен ефект от други заболявания или въздействие на лекарства.

Авторите на статията открили, че в мозъка на хората, страдащи от проблеми със съня поне от половин година, има с около 30% по-малко гама-аминомаслена киселина (GABA) вещество, което забавя нервната активност при човека и бозайниците.

В експеримента участвали доброволци, страдащи от разстройство в съня. С помощта на протонна магнитно-резонансна спектроскопия учените определили концентрацията на GABA в мозъка и открили връзка между нейното ниво и разстройството в съня.

Освен това изследването показало, че количеството на гама-аминомаслената киселина намалява при депресии и редица други нервно-психически разстройства, които по част от симптомите приличат на първичното безсъние.

Количеството на GABA е по-малко в мозъка на хората, страдащи от липса на сън.
Това показва, че корените на проблема са не само в сферата на мислите и емоциите, но и на ниво нервна система, посочва водещият автор на изследването Джон Уинкелман от Медицинското училище на Харвард.

Гама-аминомаслената киселина намалява общата активност в много области на мозъка, помагайки му да се изключи.
Неспособността да се избавят от натрапчивите мисли, да изключат е едно от най-разпространените оплаквания на хората с първично безсъние, отбелязва агенция "Новости".

С хроничното безсъние или с неговите симптоми, които продължават поне месец, се сблъскват 10% от възрастните в развитите страни.
Значително по-често безсънието придружава други заболявания и възниква при приемането на някои лекарства.
Около 25% от общия брой хора с разстройство в съня, страдат от първично безсъние, което се определя като невъзможност да заспят без външни причини.

Д-р Уинкелман коментира, че знанието, че първичното безсъние е свързано с недостига на определени вещества в мозъка, може да помогне при лечението и диагностиката на този вид разстройства.

Безсънието влияе не само на нощния сън, през деня последствията от него се отразяват върху трудоспособността, съсредоточеността и настроението, отбелязва той.

Тагове: