Живи организми бяха намерени на дълбочина 1626 метра под морското дъно, в рудни пластове на 111 милиона години.
Това е рекордна дълбочина, на която е наблюдаван живот, съобщава изследователският екип, цитиран от списание Сайънс.

Образците били извадени от дъното на Атлантическия океан, близо до Нюфаундленд от изследователския кораб JOIDES Resolution, който се занимава с дълбоководно сондиране в рамките на Обединената програма за океанско сондиране.

Джон Паркс и колегите му анализирали вътрешните части на получените образци: рискът на тях да попаднат микроорганизми от океанската вода бил минимален. Върху образците били открити живи микроорганизми.

Анализът на ДНК показал, че те се отнасят към родовете Pyrococcus и Thermococcus представители на термофилите, температурата в чиято среда на живот достига до 100 градуса.
Открити са и последователности от ДНК, които показват, че за да произвеждат енергия микроорганизмите окисляват метан.

Предишният рекорд за дълбочина, на която е открит живот, бе 842 метра под морското дъно. Екипът на Паркс смята, че и новият рекорд не е предел.

С увеличаването на дълбочината условията за живот се утежняват много бързо. Температурата става все по-висока на някои места на всеки километър тя се увеличава с по 20 градуса.
Освен това рудните пластове съдържат все по-малко органични вещества, които биха могли да се използват за храна.
С какво се хранят откритите микроорганизми, не е много ясно: оказа се, че всичко може да се разложи, стига да е умряло много отдавна, коментира Паркс.
Учените смятат, че термофилите могат да се задоволят с много малко количество храна, той като не изразходват енергия за спасяване от хищници.

Тагове: