Американски учени откриха способ, при когото чрез нанотехнология въглероден диоксид (СО[sub]2[/sub]) и водна пара да се получи природен газ. Това можело да реши проблемът с парниковия ефект, смятат изследователите от Пенсилванския университет в статия, публикувана в списание Nano Letters.

Огромното количество въглероден диоксид, отделян в атмосферата от промишлеността и транспорта ще се превърне във въглеводороди, с помощта на наночастици от титаниев диоксид (TiO[sub]2[/sub]). Те са в нанотръбички с диаметър 135 нанометра и дължина от 40 микрона. Титаниевият диоксид играе ролята на катализатор на процеса под въздействието на слънчевата светлина. За увеличаване активността на катализатора тръбичките са покрити с наночастици мед и платина.

Сместа от въглероден двуокис и пара се преобразува в метан, етан и пропан. Методът е 20 пъти по-ефективен, отколкото при използването на стандартни катализатори. Скоростта е 160 микролитра в час на грам нанотръбичка. Все пак трябва да се отбележи, че ефективността е недостатъчна за промишлена употреба, но учените са оптимисти, че могат да я повишат.

Ние се опитваме в нашата работа да покриваме равномерно повърнсотта на тръбите с наночастици от мед което ще ни позволи радикално да увеличим скоростта на конверсия, заявява авторът на статията Крейг Греймс, цитиран от New Scientist.

Тагове: