Обичаме и двете мобилни системи, затова „битката на титаните” продължава във втори рунд.

 

Изтъкнахме предимствата на Android в предишната статия, а сега ще ви покажем нашия топ 10, в който iOS го превъзхожда. Истински привърженици сме на Android, което вероятно е станало ясно досега. Въпреки всичко посочено в тази статия, както и в предишната, искаме да бъде ясно, че iOS не притежава някакво смазващо предимство спрямо Android или обратното. Двете системи имат своите плюсове и минуси, а и все пак примерите в статиите са базирани на лични мнения и предпочитания. Но винаги е най-добре да погледнете от всички страни това, което използвате, защото то всъщност може и да не е най-доброто, което да препоръчате на приятелите си.

iTunes – магазин за музика

Докато iOS още не ви позволява да синхронизирате безжично, все пак можете да използвате Wi-Fi или друг вид интернет връзка, за да сваляте музика, филми и книги в движение. Без помощ­та на Amazon, Android OS все още не може да ви предостави своя собствена „библиотека”, а Apple ви дава достъп до изключително голяма база забав­ления, и то само с няколко клика. Просто за момента няма по-добър вариант за покупка на медия през вашето мобилно устройство.

AirPlay

Има няколко алтернативи за приложението на Apple – AirPlay, но никоя от тях не работи толкова елегантно и интуитивно. Това приложение изглежда малко ненужно, особено ако нямате други Apple устройства, но всъщност винаги можете да промените тази ситуация. Видеостриймът наистина работи добре и не смятаме, че ще намерите по-добро решение в Android.


Find My iPhone

E, истината е, че можете да инсталирате и друг проследяващ софтуер на своята OS. Но сега, когато Find My iPhone (или iPad или iPod) е безплатен, това просто е най-добрият!

Изключително лесен за употреба, с него по най-добрия начин проследявате телефона си. Има случаи, в които софтуерът дори е помагал за залавянето на престъпници, когато загубата се явява кражба. Доказано ефективна програма, а и не ви струва нищо.

 

По-добра система за поддръжка

Какво става, когато вашият Android телефон се счупи? Има няколко възможни отговора на този въпрос, но в повечето случаи това означава да се свържете със своя търговец, от когото сте купили телефона. А той в крайна сметка не е нито производител, нито оторизиран сервиз за марката. Ето какво се случва с вашия iPhone или друго тяхно „i-устройство”: при евентуален проблем Apple разполагат с 24-часов call център (в случая става дума, разбира се, за САЩ) и когато и да позвъните, те ще ви помогнат на момента. Единствено в случай че телефонът има хардуерен проблем, ще трябва да се обърнете към оторизирания им сервиз. Всеки от нас има десетки неприятни преживявания в различни сервизи и повечето знаят какво ходене по мъките е. Apple може да не са перфектни, но поне са едни от най-добрите в това отношение.

Живот на батерията

В последните няколко години Apple обърнаха голямо внимание на издръжливостта на батерията – нещо, с което фирмата не можеше да се похвали. През последните 3 години обаче удълженият й живот се забелязва във всяко от устройствата на компанията. Пример за това е iPad 2, чиято батерия издържа цял ден. Разбира се, всичко това е за сметка на някои от функциите, плюс затъмняване на дисплея, по-малка чувствителност на тъчскрийна и др. Има какво още да се желае, но напредъкът е голям. За съжаление с такова нещо засега не може да се похвали нито едно Android устройство.


iTunes и синхронизацията

Това е програмата, без която не може нито едно устройство на Apple. Или по-скоро не може да разгърне своя истински потенциал. iTunes ви позволява да се наслаждавате на музика, видео, домашните си филми и подкасти на своето PC. Когато цялата ви мултимедийна колекция се намира в библиотеката на iTunes, можете да преглеждате всичко по-бързо, да го организирате по-лесно и да го пуснете винаги, когато пожелаете, без да го търсите по CD-та или твърдия си диск. Просто сядате пред компютъра си, отваряте iTunes и действате. Сега може би ще кажете, че програмата Double Twist ви донася същото удоволствие и с Android? Истината е, че на Android му липсва iTunes, така както на iOS му липсват wireless възможностите за синхронизация.

 

Когато вашата мултимедийна колекция е в библиотеката на iTunes, можете да я преглеждате бързо и да я организирате изключително лесно.

 

 

Без допълнителен софтуер

Разбира се, може да си купите модела Nexus S и да нямате инсталирани никакви странични приложения извън платформата на Android. Но ако купите някой друг модел с тази операционна система, ще получите известно количество добавки, които не желаете и не бихте използвали никога. Закупувайки iOS, вие получавате само и единствено iOS. Хубаво е да знаете, че когато купувате i-устройство, няма да получите Sprint NASCAR приложение например (макар точно то да не се предлага у нас). Единодушно сме съгласни, че предварителната персонализация от дадени фирми с цел да промотират продуктите си директно в нашия смартфон е недопустима.

Море от приложения

Още едно нещо, в което Apple са ненадминати – това е техният App Store. С изключително изобилие от различни приложения, достъпни чрез всяко тяхно устройство или iTunes. Там ще намерите изключително разнообразие от програми: от много полезни до някои тотално налудничави. iOS има едни от най-елегантните, забавни и полезни приложения. Вярно е, че са малко по-ограничени от тези на Android, но ако сте енту­сиаст, винаги можете да хакнете (разкодирате) телефона, за да сложите нещо по-различно спрямо предлаганото в техния „маркет”.


Интерфейсът

Съвсем честно можем да твърдим, че Стив Джобс наистина е направил изключително практична и лесна за употреба ОС и интерфейс. От напредналите потребители до малките деца, всички се справят с лекота при боравенето с нея. Не можем да оспорим страхотния дизайн на iOS в съчетание с може би най-интуитивния съвременен интерфейс. Android може да ви отнеме известно време, за да осъзнаете логиката му, а и съществуват разлики между логиката на интерфейсите на ОС приложенията и тези, създавани от потребителите. Но вероятно това с времето ще бъде поправено или просто всички ще свикнат. В крайна сметка iOS остава изключително лесна за учене и в същото време много приятна за боравене система.

 

Организираност и постоянство

iOS е нищо без своя­та дисциплина. Когато вземете едно Apple устройство, вие знаете точно какво получавате. Това не трябва да е изненада за никого, при положение че Apple обича да контролира всеки аспект на своите продукти. Когато идва време да бъде ъпдейтвана системата, всички неща пристигат в редовен график, който е предварително обявен. Малко изключение правят ъпдейтите между телефони и таблети. При Android нещата стоят другояче – при него актуализацията е за много, най-различни модели телефони, а разликите между таблетите и телефоните са направо огромни. Нещата вървят сравнително мудно, даже доста изнервящо, след като трябва да чакаш месец-два, понякога и повече за това телефонът ти да получи последна версия на софтуера. Наистина огромен плюс на i-устройствата е, че знаете още със закупуването им какви нововъведения ще се предлагат в близко бъдеще и кога ще бъде самата дата на пускането им.