Напоследък ставаме свидетели на все по голяма еуфория в областта на астрономията особено с предстоящото днес изстрелване на телескопа Кеплер, за което споменахме още миналата седмица.

Само да припомним, Кеплер е космически телескоп, чиято основна цел е да търси сравнително близки до нас планети, на които е възможен живот. Това са космически тела, които се намират на такова отстояние от собствените си звезди, където водата може да бъде в течно състояние.

След като този проект, който ще продължи повече от три години, вече е пред стартиране, отново се заговори за възможност да има живот или живи форми на планетата джудже Церес. За тези от вас, които за първи път чуват за нея, тя е малко небесно тяло, което се намира в астероидния пояс. Диаметърът и е само 950 километра (представете си териториите на Испания, Германия и Франция, взети заедно) и според познанията ни за нея до момента, основният и състав е от замръзнала вода и различни хидратни минерали, като карбонати.

Повечето теоретици очакват да бъде доказана идеята за панспермията, като източник на живот на Земята. Според нея разпространението на живот в Космоса става постоянно и дори с отломки от разрушени планети и метеорити, които могат да пренесат различни микроорганизми, способни да оцелеят в Космоса.

Възможно е наблюденията от Кеплер да бъдат комбинирани с резултатите от роботизираната космическа мисия Зора (Down), която стартира през септември 2007 година. Мисията на тази космическа сонда е да изследва астероидния пояс и да вземе проби от двете малки планети Веста (около 2011-2012 година) и Церес (2015 година).

Тагове: