Доста от вас сигурно са чували за CyanogenMod, а за тези, които не са, ще поясня малко: CyanogenMod е софтуер с отворен код, който подменя фърмуера (комбинацията от постоянна памет + кода на програмата и данните, съхранявани в нея) на вашия смартфон или таблет, базирани на Android OS. Той предлага функции и опции, които не се срещат в официалния фърмуер, разпространяван от хардуерните производители на устройства.
През последните няколко месеца CyanogenMod нараства необичайно бързо, полирайки своя Android фърмуер и въвеждайки нови опции. Растежът му е още по-изненадващ, имайки предвид колко сложна е инсталацията, която изисква над базова софтуерна култура. Но ние вече знаем защо екипът бе толкова зает през тези месеци. Причината е създаването на компанията Cyanogen Inc.(ООД).
Съоснователят на Boost Mobile Кърт Макмастер, е човекът, който ръководи новата компания, и той е посветен изцяло над изграждането на CyanogenMod като самостоятелна мобилна платформа. Е, почти самостоятелна, защото все пак софтуерът използва за своя основа Android. Но компанията вече е по-близо до собствена OS, отколкото си мислите.
Някои от ветераните, разработващи проекта, са вече на пълен работен ден, включително Стив Кондик и Кушик Дота.
Компанията е получила финансиране от $7 милиона долара от Benchmark Capital и Redpoint Ventures.
Засега Cyanogen Inc. е насочена към усъвършенстване на практиките си, а следващият ход ще бъде да създаде и пусне на пазара приложение, което ще опрости "ужасяващия" процес на инсталация, казва Кондик. Приложението трябва да достигне до Google Play в рамките на няколко седмици и по възможност ще бъде достъпно за максимално широк кръг Android хардуер. Допълнително ще бъде разработен и Windows инсталатор, който ще подпомогне процеса.
От Cyanogen Inc. не искат да разкриват своите дългосрочни планове, но отбелязват, че персонализацията на CyanogenMod и новите профилни функции са знак за това, какво можем да очакваме в бъдеще. В момента няма планове за таксуване на потребителите на CyanogenMod.
Но как ще стане печеливша платформата?
Макмастър и Кондик казват, че имат много идеи за генериране на приходи, но отказват да ги обсъждат в дълбочина. "Ако основната операционна система на устройството има 50 милиона потребители, то има много начини за печелене на пари!", казва Макмастър. "Не става въпрос само за изграждане на потребителска база. Става въпрос за изграждане на услуги, които не можете да получите никъде другаде."
Google не коментира CyanogenMod
Но какво, ако някои от тези услуги блокира? Основни приложения на Google, включително Gmail, Chrome и Maps, не са отворен софтуер за Android - те са част от услугите на Google. Използването на основни Google приложения изисква устройствата да бъдат сертифицирани от Google. Фърмуер модификациитe като Cyanogen поставят тези устройства в сивата зона, където оригиналните телефони може и да са сертифицирани, но модифицираната версия може да попада извън насоките на Google.
От Google не са коментирали публично CyanogenMod, но едва ли има допада да гледат отстрани как едно "парвеню" иска да отхапе пазарен дял от официалната версия на Android. Същото отношение имат и към хардуерните доставчици, които предпочитат устройства с по-затворена екосистема, но която им предоставя пълен контрол над телефона.
Продължава на втора страница...
Cyanogen Inc. си партнира с неназован производител на хардуер, но въпреки това те проучват много други потенциални бизнес модели.
„CyanogenMod OS ще постави значителен акцент върху сигурността и неприкосновеността на личния живот“, споделя Кондик, като се старае да помогне на потребителите да защитят своите данни.
В крайна сметка фирмата иска да се справи с проблемите, които измъчват почти всички мобилни операционни системи, включително и Android. Въпреки че няма намерения да се отказва от платформата на Google, екипът на Cyanogen Inc. не е фен на фрагментацията (нееднородност на ОС версиите при различните мобилни устройства) при Android.
"Можем да бъдем равни или дори по-напред от Windows Phone!"
Разработчиците се надяват CyanogenMod да се превърне в третата основна платформа на пазара на смартфони, измествайки BB10 OS и Windows Phone. Това няма да е много трудно, при положение че BB10 OS и WP имат едноцифрени пазарни дялове и дори заедно не надхвърлят 10%, а CyanogenMod има доста верни последователи (над 8 милиона) и може би двойно повече, след като инсталацията бъде опростена.
"Винаги много се е говорило за това, коя ще бъде третата господстваща мобилна компютърна платформа", казва Макмастър. "Windows Phone вероятно ще бъде номер три сега. Но ако се вгледате в действителната ни база от потребители, то ние може да бъдем равни или дори по-напред от WP."
"Новата" ОС ще предложи по-голяма гъвкавост, отколкото затворените платформи на iOS или Windows Phone, но тя също така ще осигури и по-добра поддръжка и безопасност от някои версии на Android, съществуващи днес.
Изкачването до третото място, или „отхапването“ на по-голям пазарен дял, е много висока цел за компания, която все още няма сделка с голям хардуерен партньор. Но времената се менят и само трябва да почакаме няколко месеца, за да видим дали целите на Cyanogen Inc. ще се увенчаят с успех.
CyanogenMod има да извърви дълъг път, преди инсталирането на чистя фърмуер да бъде толкова бързо и лесно, колкото изтеглянето на Angry Birds например. Въпреки вълнението и интереса към новите операционни системи в лицето на Windows Phone, Firefox или Ubuntu, има много признаци, че мобилният сегмент е конно надбягване, но само с два коня (Android и iOS).