В началото на тази седмица се състоя събитието на Apple, на което видяхме официалния пазарен старт на Apple Watch и новия ултрабук на компанията, наречен просто MacBook. Както винаги след подобни събития на Apple, на които виждаме най-новите хардуерни и софтуерни постижения на компанията и техните цени, в технологичните среди започват да се водят словесни войни от типа "за" и "против".
Технологични журналисти, ентусиасти и дори цели компании се впускат в изтъкване на предимствата и недостатъците на новите продукти на Apple. В нашия екип също имахме различни "спорове" на тази тема, но държа да кажа, че като хора, занимаващи се с технологична журналистика и наблюдаващи тези процеси отблизо и всеки ден, изразявахме мнението си на база факти. Ето защо реших да напиша този материал, за да подтикна и читателите да изразят мнението си чрез факти. Така може да проведем един аргументиран и добронамерен спор. Спор, защото в него се ражда и истината.
Красотата ще спаси света
За да няма съмнения или нападки дали съм фен или противник на Apple, ще кажа, че харесвам и използвам някои от продуктите на компанията, но никога не си затварям очите и ушите, когато ми се представя нов продукт и неговата цена.
Новият MacBook и Apple Watch, които видяхме в понеделник, са изключително красиви технологични устройства, създадени с най-голямо внимание към детайла. И дори най-върлият противник на Apple трябва да признае, че Джони Айв и компания са се справили отлично, особено в дизайна на новия MacBook. Този ултрабук е истинско инженерно чудо, което за пореден път доказва, че Apple може да прави революционни дизайни.
Но ако дизайнът е най-силната черта на новите Apple Watch и MacBook, какво да кажем за тяхната функционалност и смисъл от покупка? Дали това, на което са способни тези технологични „бижута“, съответства на тяхната цена?
Да си сверим часовника с Apple
Цените на Apple Watch стартират от 349 долара (38 мм) и 399 долара (42 мм) за спортния модел, през 549 долара (38 мм) и 599 долара (42 мм) за стоманения модел и чак до 10 000 долара за модела, изработен от 18 карата злато.
Срещу тези цени потребителите ще получат умен часовник, който ще им осигурява достъп до уведомления от свързан смартфон, плюс следене на някои здравни показатели като сърдечна честота и дори възможност за провеждане на гласови разговори. В плюс е и опцията за персонализация чрез избор на различни верижки.
Но целият този пакет от хардуер и софтуер ще ви бъде от ползва между 2,5 и 18 часа на ден, в зависимост от начина на употреба. И ако 600 долара е относително добра цена за продукт с тези характеристики и живот на батерията, то 10 000 щатски долара е нещо наистина смайващо.
За 10 000 долара може да купите уникално красив часовник, който буквално ще надживее вас, вашите деца (може би и внуци) и отново ще е от злато. Сравнението между умен часовник и нормален може и да не ви се струва честно, но тук говорим за наистина сериозна сума, а ако един часовник не може да ви показва поне часа за повече от 24 часа, това не е часовник, а играчка - безумно скъпа играчка, дори за стандартите на Apple. Съжалявам, Джони Айв.
USB Type C и MacBook - един за всички, всички за един
Докато Apple Watch по никой показател не може да се нарече ултратънък, новият MacBook е точно това. Той е тънък само 13.1 mm, но не е най-тънкият ултрабук в света. През тази седмица Lenovo и Asus сравниха техните Yoga 3 Pro (12.8 mm) и ZenBook UX305 (12.3 mm) с новия MacBook, жегвайки Apple с хаштагове #SoLastYear и #Incredible. Конкурентите на Apple отбелязват, че техните устройства са на половин цена от тази на Apple и че разполагат с по-добри екрани и повече портове (USB и SD).
Въпреки безспорно красивия дизайн, който има новият MacBook, не може да се отрече, че неговият основен недостатък е единственият USB Type-C порт. Един за всичко – зареждане, прехвърляне на данни, връзка с външни монитори.
Да, USB Type-C е бъдещето и до две години ще е във всяко устройство около нас, но нищо не пречеше на Apple да добавят поне още един USB Type-C порт! Те не добавиха, а предложиха 80-доларов адаптер, с който да решите проблема си, ако имате такъв.
Но да речем, че Apple има някакво оправдание (поради тънкостта на ултрабука), за да не добавя още USB портове. Тогава какво ще е оправданието за липсата на SD слот? Дали SD картите ще изчезнат от пазара някога? Да. Дали това ще се случи утре? Не! Утешението отново е в 80-доларовия преходник, в който има слот за SD карти.
Дизайнът на новия MacBook определено е взел жертви и те не са само при портовете (USB, SD), но и при процесора, който вече не е стандартен, а мобилен (Intel Core M “Broadwell”). В жертва е паднала и отхапаната ябълка на гърба, която вече не свети, а има огледален ефект. През годините този естетически елемент се превърна в поп икона и хората наистина харесваха светещото лого на Apple. Със сигурност има разочаровани потребители от това решение.
Последната жертва, която ще отбележа, е изоставянето на MagSafe конектора. Въпреки факта, че през USB Type-C може да зареждаме ултрабука, Apple не трябваше да премахва този конектор и не заради зареждането, а заради начина на свързване. MagSafe е така проектиран, че освен да осигурява заряд, но и да може да предпазва лаптопа от падане, ако някой се спъне в захранващия кабел.
Къде е златната граница?
Както каза един от моите колеги във връзка с новия MacBook, „една огромна част от човечеството няма нужда от повече“. И е прав, но за цена от 1300 (+80) долара аз питам: къде е границата между дизайн, удобство, функции и цена? Получаваме ли адекватност срещу вложените пари? И не на последно място, докога Apple ще експлоатира логото си, за да продава скъпи продукти?
Стив Джобс имаше смелостта да казва, че е правил грешки, но той винаги ги поправяше. Дали и Джони Айв и Тум Кук ще могат да направят това? Само времето ще покаже.
Очаквам вашите конструктивни коментари. Искам също така да ви развеселя с два видеоклипа, един за Apple Watch и един за новия MacBook.