Няма зелена енергия. Зелена може да е само тази енергия, която не е била използвана, за да захрани поредното модно устройство. Заедно с колегите от EnergyOnline.bg решихме да отговорим на някои въпроси, касаещи енергийната ефективност на мобилните устройства.

Смартфоните и таблетите се нуждаят от все повече изчислителна мощ, като същевременно трябва да са все по-леки и да консумират все по-малко енергия. За разлика от десктоп-базираните системи разработчиците на приложения и драйвери за мобилни устройства трябва да се съобразяват с редица ограничения – напр. JAVA платформата при Android и определена система за управление на енергията (DSP, ARM и др.).

 

Advanced Task Manager и Fast Reboot могат да се ползват за периодично спиране на излишните процеси в системата на мобилното устройство или за частично и бързо рестартиране.

 

Според изследвания на системите за управление на енергията в мобилни устройства с Android може да се оптимизира, като се преработи не хардуерът, а начинът на работа на JAVA приложенията. Пример за добра идея за намаляване на консумацията на енергия по време на разговор е затъмняването на екрана, което спестява до 40% от изразходваната мощност. Като абсолютната стойност на тази енергия е под 1 W – толкова малко, че никой не би обърнал внимание. Но ако умножим тази енергия по 115 млн., колкото са според Gartner смартфоните по света в момента, сметката показва 57 MW. За сравнение вятърните турбини са с мощност от 1 до около 3 MW.


Примитивният смартфон

Всички смартфони имат множество от датчици, които непрестанно изпращат данни за обработка до операционната система, дори и част от тях да не са нужни. Всъщност точно така са устроени и живите системи, но тяхната енергийна оптимизация е отнела милиони години еволюция, докато при смартфоните дори не сме достигнали каменната ера. Изследвания на NICTA/Open Kernel Labs с OpenMoko, NexuxOne и HTC Dream показват, че:

- по-ефективно e да се ползва Wi-Fi модемът (352.8 mW) за достъп до интернет от GPRS модема (429 mW);

- при възпроизвеждане на звук аудиосистемата консумира около 12% от общата енергия, като по неизвестни причини графичният адаптер изразходва най-много енергия – 320 mW

- в смартфоните с Android памет аудиосистемата и SD картата изразходват най-малко енергия.

Един от най-енергоемките датчици в съвременното мобилно устройство е свързан с GPS локализацията. Според учени от Dalian University of Technology енергийната ефективност на GPS системата, която се вгражда и включва по подразбиране в смартфоните, е неприемлива. Те твърдят, че самата система би могла да се оптимизира съществено, ако при разработката на алгоритмите за локализация се помисли в посока ефективност.

 

Ако инсталирате iamgreen Battery Saver, ще увеличите времето между две зареждания на мобилното си устройство. Приложението дава опции за настройване на множество параметри, които принципно изтощават батерията ви.

 

А когато няма ток?

В България, когато няма къде да си зареди телефона, човек обикновено е просто недоволен. В някои части на Африка например това просто е невъзможно. Хората там имат достъп до мобилна мрежа и безжични телефони, но за съжаление нямат достъп до електричество или той е ограничен.

Има случаи, в които може да се наложи енергията да се пести не под формата на хоби, а точно обратното. Може да ни се наложи да пестим, защото нямаме възможност скоро да ползваме електрическа енергия. Обикновено ако човек се намира високо в планината, просто изключва телефона си, за да има резерв от енергия за спешни случаи. В екстремни условия може да се ползва зарядно устройство с фотоволтаична клетка, което се поставя на раницата с microUSB връзка към телефона, докато се прави преход в планината.

 

Знаете ли, че рязкото ускоряване и спиране на автомобила може да увеличи с около 30% консумацията на гориво? Ако инсталирате greenMeter, той може да сигнализира кога карате ефективно и кога преминавате от нужното в забавното шофиране.

 

Учени от Aalto University разработват интегрирано софтуерно-хардуерно решение, което да намали ползването на енергия от смартфон, свързан с интернет до 74%. Това би помогнало за приобщаването на развиващите се страни към цифровата ера и достъпа до информация, защото там масово са разпространени мобилните телефони, но много малко хора имат достъп до интернет. В съвремието желанието за независимост все повече ще свързва комуникациите с енергията, нужна за работата им.

 

Тагове: