Обичате или не футбол – няма значение. Приложенията му в бизнеса, в ежедневното търсене на иновации и въобще в живота са обширни. Странното на футболните стратегии е, че са толкова общоприложими, че всеки, решил да ги следва, може да открие в тях своя начин за справяне с бизнеса, независимо от коя страна стои. И описаните по-долу начини за правенето на работата ни по-лека са извадени директно от играта, любима на милиони хора.

Текст: Цветомира Панчева

Унищожаване на егото

Във футбола индивидуално его не съществува – може да се говори само за колективност, съпричастност, екипна игра. Рядко срещани са гигантското его и самочувствие, пречещо на екипността, защото те неминуемо биха разрушили връзките между хора, които зависят един от друг в дадени ситуации. По същия начин биха се развили нещата в бизнеса, ако човек позволи на егото си да се вихри безспир. Последиците от това могат да бъдат истински разрушителни. Затова егото в бизнеса, както във футбола, трябва да се унищожи. Това, разбира се, не означава, че човек не трябва да има лично самочувствие или пък да не се гордее с постиженията си, но в бизнеса всичко трябва да бъде в контекста на колективността. Всяка фирма е едно неразривно цяло, където индивидуалният човек не трябва да бъде изолиран нито в успеха, нито в неуспеха си.

 

Футболни стратегии

Баланс между млади попълнения и опитни кадри

Има компании, които залагат на опитните кадри. Има компании, които предпочитат млади, току-що излезли от университета служители. Малко компании обаче намират баланса между оценяването – и оползотворяването – и на двата „вида“ служители.

Тук отново можем да вземем пример от футбола. Там в един отбор можем да намерим мъже между 18 и 33 години, всеки от които допринася за успеха на екипа по свой собствен начин. Балансираният по възраст екип дава възможност за ревитализация на начина на работа (съответно игра), а също така позволява прехвърлянето на мъдростта на по-опитните към току-що навлизащите в бранша – нещо, което не би могло да се случи, ако един екип се състои главно от млади хора.

 

Харчи пари, за да печелиш пари

Този метод е типична стратегия във футбола и е абсолютно приложим в широкото понятие бизнес. Трупането на пари без влагането им никъде е безсмислено, а идеята, че те трябва да се пазят за черни дни на отбора (или на компанията) – твърде абстрактна. Инвестиции­те носят нови фондове, нови успехи и нов късмет – просто защото са плод на креативно мислене.

 

 

Винаги контрол

Когато играта стане динамична, понякога нещата се развиват прекалено бързо. Но нещо, на което футболът ни учи всяка минута, е да не се изпуска контролът. В бърза и динамична среда инстинктът е едно от най-важните неща, но въпреки това контролът над това, което искаме да се случва и което реал­но се случва, остава в наши ръце. Разбира се, има ситуации, които се развиват напълно сами и без наша намеса, но те са по-скоро изключение.
Контролът на футболното игрище, както и в бизнес средите, се състои по-скоро с това да знаеш каква е следващата стъпка и каква е крайната цел – както и да се знае каква е ролята на всеки един играч (или служител) в дадена ситуация и как той би бил полезен на играта. Дали в атака, защита или вратар… всеки има своята роля както на терена, така и във фирмата (а и почти същите роли). И ако се постигне баланс между играещите (работещите) в екип, се получава истинският контрол, необходим за успех.