Висококачественият звук е задължителна част от високото качество на всеки филм, живо предаване или запис на концерт, които гледаме на кино или у дома. Постоянно говорим за качеството на възпроизвеждане на звука, но всъщност висококачественото озвучаване започва с висококачествен звукозапис. Какъв микрофон да се използва и точно в коя точка да се постави, са въпроси, които изискват професионален отговор. А най-добрите микрофони са хай-тек продукти, за чието създаване са необходими не само ултрависоки технологии, но и ултрапрецизна изработка и индивидуална ръчна изработка и тестове, които гарантират, че качеството на записания звук дори надхвърля това на оригинала.


Специалистите по звукозапис от най-висок клас в цял свят заслужено уважават една марка за микрофони – Шупс. Нейните продукти са свързвани с превъзходно качество, изчистена елегантност и изкусна практичност. Шупс представляват едни от най-новаторските производители на микрофони, които винаги следват свой собствен път в развитието и усъвършенстването на продуктите си. С традиция от над шейсет години Шупс са напълно специа­лизирани в измайсторяването на кондензаторни  микрофони и аксесоари от най-висок стандарт, а звуковата прозрачност на микрофоните винаги е представлявала център на тяхното внимание. Не е изненадващо, че Шупс имат много последователи в сферата на класическата музика, филмовата индустрия и телевизията. Освен това бяха официа­лен микрофон на Световното първенство по футбол в Южна Африка през 2010 г. Историята на компанията е типична история на създаването на високотехнологичен, почти бутиков продукт от шепа истински ентусиасти.

Официалният микрофон на Световното първенство по футбол в Южна Африка през 2010 г. е с марка Шупс.

Началото

Компанията е основана през 1948 г. от д-р Карл Шупс. По време на нейното създаване немският народ имал голяма нужда от забавление, което, разбира се, все още не можело да се удов­летвори чрез видеокасетофони или системи за домашно гледане. Киното било на преден план. Фил­мите със звук преживeли своя най-голям, пръв растеж и плановете на компанията Шупс били насочени в създаването на звукови инсталации в самите салони.

Още в началото фирмата произвела и своя първи кондензаторен микрофон CMV 50/2 (съдържащ и добре познатите вакуумни тубуси RV 12 P 2000). Главата и тялото на микрофона (чиято големина, немислима за днешните стандарти, била 320 мм на височина и с диаметър 80 мм) все още били свързани заедно по неделим начин.

През първите двайсет години Шупс не разполагали със собствена дистрибуторска мрежа, но въпреки това кръгът на техните клиенти растял все повече благодарение на приятелството, което д-р Шупс имал с един френски търговски представител, който от своя страна имал контакти в радиата на своята страна. Повече от половината продукция на компанията по това време се изнасяла за Франция.

Alienworks

Alienworks e компанията, на която дължим присъствието на микрофоните на Шупс в българското музикално и кино пространство. Те са копродуценти на започналия снимки през август миналата година български филм „Пъзел”. Той е дебютен на режисьора Иво Стайков, а в главните му роли ще видим Асен Блатечки и новоизгряващата звезда Станимира Колева. Историята е драматична и разказва за дълбоката двайсетгодишна любов между главните герои.

За българското киноизкуство Шупс дава приноса си във филмите “Пъзел”, “Без заглавие”, “Още една мечта” и “Операция: Шменти капели”

Друг филм, в който майсторите на звука са допринесли за по-истинско и ефектно преживяване в киносалоните, е “Без Име” на режисьорите Иван Москов и Игор Христов. В главните роли ще видим Иван Бърнев и девет годишната Леда Стоилова. Филмът е изключително интересен в жанрово отношение, неговият екип го определя като  “Съвременен Магически Реализъм”. Монтира се от Ерве Шнайд, чието име е известно от участието му в проекти като “Невероятната съдба на Амели Пулен”. Миналия декември завърши­ха снимките на де­бютния за режисьора Николай Мутаф­чиев пълнометражен филм „Още една мечта”. Лентата е с участието на Койна Русева, Диляна Попова,  Деян Донков и съчетава смешното и взривоопасното в една дамска екшън комедия, която ще видим тази есен.

Всеки един от микрофоните на Шупс се сглобява и тества ръчно във фабрика със само 41 работници.

„Операция: Шменти капели” на режисьора Иван Митов е друго добре познато заглавие на българската публика. Сюжетът проследява така наречения преход към демокрацията, а историята е наситена с екшън сцени и експлозии. Филмът е по оригинална идея на Владислав Карамфилов – Въргала, който пише сценария преди десет години, като едва сега успява да го реализира. Alienworks са допринесли към цялостната реализация на реклами за мобилни оператори, банки, както и на международни филмови и телевизионни продукции от САЩ, Италия, Белгия, Германия, Кипър, Франция, Испания, Тайланд и Великобритания.

В България микрофоните на Шупс са част от нашето музикално и киноизкуство благодарение на компанията Alienworks. Тя работи в сътрудничество с Ambient Recording GmbH и представлява екип от млади български професионалисти, като един от нейните двигатели е саунд джедаят Петър Кралев. Отдадени на звукорежисура, звукооператорство и пост-продукция в киното и телевизията, те предлагат висококачествен звук на абсолютно всички етапи – подготвителна работа, запис на терен, звуков дизайн, музика и крайно миксиране. Тяхното оборудване е от най-висок клас.

 

TimeLine


1951
През 1951 г. става достъпен по-малкият тубус – Telefunken EF 94 (6AU7). Заедно с добавен, изходен преобразувател пропорциите на микрофона вече са сведени до диаметър от 35 мм и дължина само 240 мм.


1964
Годината 1964 се оказва паметна за звукозаписа. Компанията създава първия преносим микрофон в света с фантомно захранване от 8.5 волта – CMT 20. Нискочестотните полеви транзистори се използват днес като импедансни конвертори във входните етапи на почти всеки кондензаторен микрофон на пазара, но подобни компоненти не са били достъпни по онова време.


1973
Все още произвеждани и днес са микрофоните от известната серия Колет, създадена през 1973 г., които се ползват и от горната камара на немския парламент. „Активният кабел” е широко употребяван (без да се вижда) от звукооператори в киното и телевизията, както и в концертни и оперни зали. Това става възможно, тъй като усилвателят на микрофона може да бъде отделен от главата, което значително намалява видимата част на микрофона.


1994
През 1994 г. Шупс създават компактната серия CCM, представляваща най-малките студийни кондензаторни микрофони (не съдържащи диелектрически елемент) с напълно балансирана мощност.


2005
През 2005 г. излиза така нареченият Shotgun микрофон CMIT. Той използва ръководен преобразувател, който е монтиран зад перфориран „вмешателен тубус”. Тубусът отчасти прекъсва средни и високочестотни звуци, които произлизат извън оста, като по този начин увеличава насочеността на честотите. Изобретен е през началото на 50-те от Гюнтер Курц и Конрад Там.


2005
CMIT 5 U представлява така наречените “Shotgun” микрофони от най-високо качество и е резултатът от усилени разработки в Шупс. Като цяло избягва добре познатите пречки при подобните микрофони. В добавка към звуковите си качества неговият син цвят е поразителен, а лекотата му е от особено предимство за звуко­операторите.


2012
Днес над четиридесет и един сътрудници работят на площ от хиляда и петстотин кв.м, където разработват, създават и разпространяват пълната гама на продук­тите Шупс.

 

Тагове: