P Smart Pro 2019 е един от новите модели на Huawei. Той дебютира през декември 2019 година и вече се предлага официално на българския пазар. Да видим какво ни предлага обещаващият модел на китайския производител.
За щастие не са пестени средства откъм качеството на изработката (използване на пластмасов гръб или рамка) на P Smart Pro 2019. Налична е познатата комбинация – стъкло от двете страни и алуминиева рамка по средата. Също толкова нормална е липсата на сертификати за водоустойчивост – в този ценови клас подобни екстри си остават само мираж, затова внимавайте, когато сте около вода. Сензорът за пръстови отпечатъци е разположен от дясната страна, върху бутона за отключване. Трябва да отбележа, че имаше случаи, в които той отключваше телефона в момента, в който допирах пръста си – преди дори да съм натиснал самия бутон. Наличието на вече изчезващия от смартфоните 3.5 мм жак за слушалки несъмнено ще се хареса на много хора.
Екранът е 6.59 инча и с толкова тънки рамки, че съотношението спрямо тялото е впечатляващите 84.7%. Резолюцията е 1080p, а съотношението на екрана – 19.5:9. Това означава, че има опция стандартното 16:9 съдържание да бъде разтеглено допълнително, за да изпълни целия екран. Подобно действие ще доведе до пълно потапяне в това, което гледаме, но ще се загуби малка част от картината по краищата. Освен това самият панел е LTPS IPS LCD дисплей. Без да се впускаме в излишни детайли, просто ще кажем, че този тип дисплеи имат по-добра видимост на директна слънчева светлина, по-ярки и живи цветове и съдържанието се вижда от по-широк ъгъл, отколкото на обикновен LCD дисплей. Не можем да кажем, че е на нивото на AMOLED технологията, но пък и няма нейните проблеми с евентуалното изгаряне на екрана след време.
Чипсетът е 12-нанометровият Hisilicon Kirin 710F (една идея по-добър от Kirin 710), който е повече от способен да се справи с всички ежедневни задачи, с които го натоварите. Има 8 ядра – 4 х 2.2 GHz за игри, гледане на видеа и филми с висока резолюция и т.н. и 4 х 1.7 GHz за по-леките функции, като сърфиране в интернет или писане в чатове. Версията на Android е 9.0 Pie, със скин EMUI 9.1.
Смартфонът е наличен само в една версия – с 6 GB RAM и 128 GB ROM. Това е предостатъчно за повечето потребители, а и важно е да се отбележи, че вътрешната памет работи с технология UFS 2.1, което прави обработката на съхранените данни по-бърза. Слотовете са един за SIM карта и един хибриден, който си избирате дали да използвате за втора SIM или SD карта.
На гърбa имаме тройна конфигурация, включваща 48-мегапикселов основен сензор. 8-мегапикселов за ултрашироки снимки и 2-мегапикселов за дълбочина (така наречения bokeh ефект).
Стандартна снимка
Снимка с широкоъгълната камера
Стандартна снимка
На дневна светлина камерата улавя добро количество детайли и реалистични цветове.
HDR
HDR режимът вдига леко нивото на детайла, но телефонът има AI камера режим, който различава какво снимате и прави настройки според ситуацията, така че кадърът да стане по-приятен. Препоръчвам да го държите включен.
Без HDR
С HDR
Когато снимаме обект в пространството, фонът зад него остава приятно разфокусиран, което придава дълбочина на кадъра и кара това, което е на фокус, да изпъква още повече.
Портретният режим при хора се справя повече от добре за класа си. Анализирането на обекта е почти перфектно и дори няма грешно замъгляване при косата (много трудна за засичане зона). Нивото на самия blur е добро – не е прекалено, така че да не може да различим какво има зад нас, но е достатъчно, за да усетим разликата при пряко сравнение с нормална снимка.
Снимките на закрито са "меки" (няма много sharpness), но обектът на преден план отново е много добре отделен от фона.
Без нощен режим
С нощен режим
Една от най-често срещаните претенции, които имаме към телефоните в днешно време, е да снимат добре на тъмно. P Smart Pro 2019 предлага нощен режим и можем да кажем, че разликата с нормалния е повече от очевидна, когато го ползваме. Цветовете са много по-наситени и като цяло изображението е по-светло, което позволява да видим повече детайли. На закрито нощният режим прави чудеса.
Без нощен режим
С нощен режим
Недостатък, който може да изтъкнем, е третирането на черните цветове. Нощното небе и планината на места са трудно различими – къде започва едното и къде свършва другото. Ако нямаше сняг по Витоша, това би било почти невъзможно. Все пак това си остава добра нощна снимка за този клас телефони и ако искате нещо по-добро, трябва да подготвите двойно по-голяма сума. Липсва всякаква стабилизация на камерата, което също оказва сериозно влияние върху нощните кадри, понеже трябва да държим телефона неподвижно няколко секунди.
Друг режим, който си заслужава да изтъкнем, е панорамата. При този модел тя е 180-градусова и се получава доста добре, без следи от слепяне на отделни кадри.
Моторизираната селфи камера определено привлича вниманието и ни показва колко далеч са стигнали смартфоните. Само преди 3 години тази технология беше единствено концепция, а фактът, че в момента присъства в телефони за много под 4 цифрени суми, е просто умопомрачителен.
Качеството на самия 16-мегапикселов сензор е добро за този клас, а също така има много опции, ефекти, филтри и стикери, които правят селфитата по-привлекателни.
Батерията е 4000 mAh и мога да потвърдя, че е достатъчна за почти два дни средно до високо натоварване. Това означава слушане на музика, сърфиране в социални мрежи, гледане на клипове в YouTube, Messenger и т.н. Ако обаче ползвате смартфона само за обаждания и тук-там да размените някое и друго съобщение с близък човек, определено ще получите повече време с телефона с един заряд. Когато все пак се изтощи батерията, зареждането е кабелно със скорост 10 W, чрез USB Type-C порт.
В кутията ще откриете инструкции за ползване, адаптер, кабел за зареждане USB Type-A към USB Type-C и малки слушалки. Телефонът също така идва с предварително сложен протектор против надрасквания върху екрана, който все пак съветвам да замените със стъклен за оптимална защита.
Не бива да се заблуждавате от числото в името на Huawei P Smart Pro 2019. Моделът всъщност дебютира през последния месец на миналата година и е напълно оборудван, за да се справи с ежедневните ви занимания през 2020 г. Ако търсите телефон в средния клас, то този модел определено си заслужава да бъде разгледан като опция.