За 2011 г. се очаква продажбите на хард­уер у нас да достигнат порядъка от 696 млн. долара, софтуерът да реализира приходи от 92 млн. долара, а в сферата на услугите постъпленията да възлязат на 159 млн. долара. Между 6 и 9 процента ще е годишният ръст в различните сегменти, като услугите ще се развиват най-интензивно, става ясно от проучването. До 2015 г. пазарът няма да расте с темпа отпреди кризата. Тогава се очаква софтуерните продажби да достигнат обем 120–125 млн. долара със среден растеж от около 9 на сто.


Тенденции за 2011 г.

И през тази година се очаква аутсорсингът на ИТ услуги да продължи да нараства. Според специалистите през периода ще наблюдаваме и подобряване на ефективността на бизнес процесите и с по-малко ресурс ще се постигат по-високи резултати. Бизнесът ще бъде принуден и по-добре да управлява масивите си от данни (в т.ч. хардуер и софтуер), тъй като през следващите 5 години обемът на информация ще се удвои. В тази връзка прогнозите са свързани още с по-широко навлизане на виртуализацията и „облачните” услуги, както и с използване на интегрирани платформи.

До 2015 г. няма да стигнем темповете на растеж от преди кризата


Потенциал за растеж

Няколко основни фактора ще движат ИТ пазара в България през следващите години. Очаква се да се увеличат нивата на интернет достъп, да паднат цените на хардуера, както и на пазара у нас да се появят таблети на по-ниски цени. От страна на корпоративния сегмент прогнозите са свързани с по-големи инвестиции за развиване на кол центровете и центрове за поддръжка. Индикации за развитие на технологичния сектор дава и възможността да се ползва финансиране от европейските фондове. През миналата година в ИТ сектора в България са инвестирани около 16 млн. евро от тези фондове. Не на последно място се очаква развитие на електронните услуги и е-управлението, за което също ще бъдат направени инвестиции.

Между 6 и 9% ще е ръстът на отделните ИТ сегменти у нас до 2015 г.


Оценка на бизнес средата

Броят мобилни абонати на човек от населението е една от силните страни на бизнес средата в България, съобщи Боян Бойчев. Предимство за желаещите да развиват бизнес у нас е облекчаването на процедурите за стартиране на компания, както и усилията на правителството да задържи размера на данъците. Не на последно място положително влияние оказва и развитата телекомуникационна мрежа. Все още обаче срещаме проблеми със защитата на корпоративните интереси и законовата рамка, отчитат анализатори. Като слаба страна се посочват още държавната ангажираност за развитие на ИТ сектора, независимостта на законодателната система и защитата на интелектуалните права. Самите ИТ компании пък нямат възможност да инвестират в обучение на служителите си.


Промяна на бизнес модела при продажбите на софтуер

Промяната на бизнес модела е свързана с желанието да се постигне по-голяма рентабилност при продажбите на софтуер. Затова много световни компании се насочват към директно адресиране до домашните потребители, както и до малкия и средния бизнес. При корпоративните клиенти пък се прилага директният модел за контакт и продажби.

 

През тази година ИТ пазарът в България ще нарасне в размер на 6% и ще достигне 947 млн. долара. Това каза управителят на BMG Боян Бойчев на партньорска среща, организирана от компанията. Според данните, които той изнесе, през миналата година пазарът е възлизал на 902 млн. долара.

 

Тагове: