Интернет трябваше да ни предложи един по-лесен начин за справяне с ежедневието, но на практика не всичко е толкова розово. Дори съхранението на снимки понякога може да бъде главоболие. За щастие през последните години цените на облачните услуги паднаха до абсолютния минимум (не, че не може и още), а много от платформите предлагат и достатъчно безплатно място за съхранение на любимите ни моменти от живота. Решихме да анализираме и представим някои от най-добрите услуги, специално създадени или не, за съхранение на снимки в облака.

Изборът за място за качване на снимки в мрежата е труден процес, основно заради огромния избор, предлагани възможности и конфигурации от различните услуги.

Списъкът с избраните услуги за запазване на изображения в облака включва SmugMug, Carousel от DropBox, Photobucket, iCloud Photo Stream, ShoeBox, Google+, Google Drive, 500px и Flickr.

 

SmugMug

SmugMug е платена услуга за съхранение на снимки, която предлага на потребителите възможност да качват неограничен брой изображения и видео клипове. Платформата е насочена предимно към професионални фотографи, но може да се ползва и от обикновените потребители, които търсят място, където да запазят моментите си. Потребителите получават собствени сайтове с техни снимки, които да изпращат на приятелите си.

 

Carousel от DropBox

Carousel е отдено приложение на познатата на всички ни компания DropBox. Приложението е създадено специално за разглеждане на снимките, качени в облачната услуга. Компанията обещава на потребителите автоматично подредени изображения по дати, места и ситуации. Съществува възможност и за “частно” споделяне на избрани изображения с приятели. Важно е да се отбележи, че Carousel ползва хранилището на DropBox и не предлага отделни планове за покупка на допълнително място. Напомняме, че безплатните акаунти получават по 2 GB (което е крайно недостатъчно за съхранение на огромни колекции снимки), които могат да бъдат увеличени по системата “доведи-приятел-и-получи-500MB).

 

Photobucket

Photobucket е едно от старите кучета в бранша. Услугата съществува от 2003 година и предлага 10 GB безплатно пространство за съхранение на снимки (2 GB + 8 GB, ако свалите мобилното приложение). Съществуват и платени опции, които ще видите накрая на статията. Безплатните акаунти виждат реклами, а Plus получават “чисто” изживяване. Компанията предлага неограничен трафик за снимките, но предупреждава, че при злоупотреби може да ограничи акаунта за месеца.

 

iCloud Photo Stream

Епълското приложение не е точно облачна услуга, защото предлага синхронизиране на до 1000 снимки едновременно на iOS и Mac устройства. Това означава, че по едно и също време можете да разполагате с 1000 изображения, които се синхронизират автоматично на всички устройства, но ако не ги запазите като физически файлове (не в облака), например на Mac или Windows, те ще изчезнат. Очаква се Apple да оправи този проблем с пускането на iCloud Drive след месец.

 

 

 

ShoeBox 

ShoeBox е перфектният избор за обикновените потребители, които не се интересуват от ограничения в размерите на снимките. Услугата предлага напълно безплатно качване на неограничен брой изображения, но с едно ограничение – снимките се намаляват до резолюция 1024 пиксела по дългата страна и 20 MB за изображение. За сумата от 5 долара на месец потребителите получават възможността да качват снимки в оригинален размер, отново неограничен брой.

 

Google+

Освен социална мрежа, Google + представлява и неограничен облак за съхранение на снимки. Гигантът предлага на потребителите възможност да качват всички изображения от устройството си директно в “таен” албум, който само те виждат и който може да бъде споделян на по-късен етап. Броят изображения е неограничен, но всички снимки се намаляват до резолюция от 2048 пиксела по дългата страна. Ако потребителите искат да запазят файловете в оригиналния размер, Google ще ползва от облачното пространство на Google Drive.

 

 

Google Drive

Google Drive е една от най-евтините облачни услуги, която предлага 15 GB безплатно пространство за всички потребители. Тя може да бъде разглеждана едновременно като част и като нещо отделно от Google+. Ако решите да качвате снимките си директно в Google Drive, Google ще използва от пространството, което имате, и ще запази файловете в оригинален размер. Ако решите да ползвате Google +, Google ще запази снимките в “стандартен” размер и няма да ги брои от пространството на Drive.

 

500px

500px също е доста позната услуга, но тя отново е предназначена предимно за фотографи, които “искат да показват работата си”. Безплатните акаунти получават по едва 20 снимки на седмица, а за 2.08 долара на месец ще се радвате на неограничено пространство за снимките.

 

Flickr

Flickr определено е най-любимата ми услуга. Миналата година Yahoo обяви, че ще предложи на всички потребители 1 TB безплатно пространство за съхранение на снимки. Да, 1 TB. И всички качени изображения се запазват в оригинален размер. Потребителите могат да организират снимките си по албуми, колекции, тагове, да избират дали те да са публични, дали да са скрити и куп още функции. Горещо препоръчвам услугата, ръководена от Мариса Майър.

Като обобщение мога да кажа, че всеки потребител има различни нужди, които следователно могат да бъдат задоволени от различни услуги. Не споменах услуги като MEGA, Box, OneDrive, SugarSync, защото те предлагат почти еднакви условия като Google Drive и DropBox с малки разлики в цените.

 

Спецификациите на услугите са следните:

Цени и условия:

SmugMug – няма безплатен абонамент, платените са: 5/8/20/35 долара на месец

Carousel от DropBox – 2 GB безплатно, 100 GB (9.99$), 200 GB (19.99$), 500 GB (49.99$)/на месец

PhotoBucket – 10 GB безплатно, 20 GB (2.99$), 50 GB (4.99$), 100 GB (8.99$), 200 GB (16.99$), 500 GB (39.99$)/на месец

iCloud Photo Stream – 5 GB безплатно, 10 GB (20.00$), 20 GB (40.00$), 50 GB (100.00$)/на месец*

ShoeBox – безплатен и неограничен акаунт, pro акаунт за 5$/месец, който премахва ограниченията в размера на изображенията

Google+ - неограничено до 2048 пиксела

Google Drive – 15 GB безплатно, 100 GB (1.99$), 1 ТБ (9.99$), 10 TB (99.99$), 20 TB (199.99$), 30 TB (299.99$)/на месец

500px – 20 снимки на ден за безплатни акаунти, платени акаунти за 2.08$, 6.25$, 13.75$/на месец

Flickr – 1 TB безплатно, 2 TB за 499.99 долара на година, 50 долара на година за премахване на реклами

 

*Apple обяви нови цени за iCloud, които ще важат след официалното представяне на iCloud Drive. Те са както следва: 0.99 долара за 20 GB и 3.99 долара за 200 GB, а за 1 TB все още няма информация. 

Изображение: vanilla_jo/Flickr

Вижте: Невероятни снимки с видими Wi-Fi следи