В последните няколко години големите производители на смартфони, а вече и на таблети постепенно започнаха да се отказват от идеята да разработват собствени софтуерни платформи, предпочитайки да използват Android като ядро, върху което да разработват своите модификации и екосистеми. Някои подхождат изключително внимателно, правейки минимално количество промени, докато други предпочитат да предоставят на потребителите силно различаващо се от чистата версия на Android изживяване. Трета група компании, най-отличаваща се от които е Amazon, буквално изтрива лицето на мобилната платформа на Google и създава собствена, разчитайки на безплатното, стабилно и леко ядро на зеления робот.
Въпреки тази тенденция други компании тепърва започват с разработката на нови мобилни платформи. Техните надежди са огромни и това си личи от смелите и убедителни презентации, които публикуват из мрежата. Истината обаче е, че в ултрабързия и ултраконкурентен съвременен технологичен сектор място за малките риби няма. Ако все пак смятате, че това не е така, ще се радваме да споделите обоснованото си мнение в коментарите.
Основните претенденти
Sailfish OS
Историята на бившата надежда за бъдещето на Nokia никак не е красива. Преди почти десет години финландците вярваха, че Symbian е най-доброто, което може да се случи на индустрията, и до огромна степен това бе вярно. Дори тогава обаче те работеха бавно по следващото голямо нещо, а именно - Maemo. Първият интернет таблет с платформата - Nokia 770, бе 100% ентусиастко устройство, също като наследниците си N800, N810 и N900. Въпреки това Maemo носеше характеристики, които нито една мобилна платформа не можеше да конкурира: пълнофункционална работна среда с прозорци и мултитаскинг, оптимизирана за сензорна интеракция, поддръжка за големи дисплеи с висока резолюция, пълнофункционален браузър, относително бърза и интиуитвна работа и други. Като цяло не бихме прекалили с твърдението, че Maemo бе най-напредничавата платформа преди революцията на iOS и Android.
По-късно Nokia се отказа от MeeGo (новото име на Maemo) с първото и последно устройство с платформата - N9. Екипът зад разработката се разпадна извън компанията, като част от него оглави Tizen, която вече е собственост на Samsung и се слива с Bada, а друга част прие името Jolla и разработва Sailfish OS. Операционната система носи ядрото на MeeGo (Linux), но има изцяло нов интерфейс, който изглежда интересно и разчита на жестове. Въпреки сериозните амбиции на малкия екип очевидно е, че още първите устройства със Sailfish OS са обречени на неуспех. Очакваме те да бъдат на пазара до края на годината.
Firefox OS
Mozilla винаги е била известна най-вече с браузъра си, макар мейл клиентът Thunderbird също да се радва на известна популярност. Най-новото начинание на компанията се нарича Firefox OS и представлява ултралека и достъпна мобилна платформа, която разчита на уеб езици и технологии. За разлика от Sailfish OS разработката на Mozilla няма да се цели във високия клас, а засега няма планове дори за средния. Първите устройства с операционната система вече бяха анонсирани и както от хардуерна, така и от ценова гледна точка те се позиционират в най-ниския клас.
Firefox OS няма шанс да конкурира Android, iOS и Windows Phone, но може да отмъкне част от пазарния дял на Nokia и Samsung в развиващите се страни. Не бива да се заблуждаваме обаче, че големите риби нямат интерес към тези пазари. Както може да прочетете в статията "Следващият милиард - голямата цел на мобилната индустрия", Google и Microsoft, а потенциално и Apple имат интерес към Африка и Азия. Следващата версия на Android вероятно ще направи възможно съществуването на още по-евтини смартфони, което е заплаха за малките играчи и S30 и S40 устройствата на Nokia.
Ubuntu Phone OS
Ubuntu определено е най-успешната и потребителски ориентирана Linux дистрибуция, което обаче не значи твърде много на фона на цялата индустрия. Canonical, компанията зад Ubuntu, вярва, че има интересно предложение. От гледна точка на интерфейс това наистина е така, но обещанието, че Ubuntu Phone OS се свързва и синхронизира съвършено добре с Ubuntu, не е особено силно, тъй като почти никой не използва Ubuntu.
Операционната система е далеч от готова и вероятно ще бъде на пазара най-рано догодина, което е още един сериозен проблем. За разлика от Mozilla, Canonical не се надява да таргетира основно третия свят, а се стреми към потребителите, които вече разчитат на Android, iOS и/или Windows Phone. Трудна задача.
Защо?
Основните причини, поради които Sailfish OS, Firefox OS и Ubuntu Phone OS нямат шанс да се справят с доминацията на големите четири, за каквито можем да приемем Google, Apple, Microsoft и BlackBerry, са следните:
- Приложения, приложения, приложения. Отдавна потребителите не избират своята мобилна платформа заради вградената функционалност, която предлага, или заради интерфейса й. Да, тези особености определено са от значение, но основното и най-важно е разнообразието от приложения. Пред подобен проблем са изправени дори Microsoft и BlackBerry, а какво остава за малки компании като Canonical и Jolla. Осигуряването на пълноценни софтуерни екосистеми не е просто трудно, а невъзможно. Омагьосаният кръг "малко потребители <-> малко приложения" е в пълна сила.
- Оператори. За да успее нов играч в мобилния сегмент, той има нужда от успех на американския пазар, колкото и непонятно да звучи това на потребителите в останалите части на света. В пазарно състояние, в което дори HTC се затруднява в преговорите си с AT&T и Verizon, не бихме могли да имаме надежда за изцяло нови и малки играчи.
- Потребители. Ако четете тази статия (което със сигурност правите), то шансът да сте технологичен ентусиаст или поне малко по-навътре в индустрията от средностатистическия потребител е огромен. В този ред на мисли, ако за вас имената Mozilla и Canonical говорят нещо, то обикновените потребители нямат и най-малката идея кои са те, а какво остава за доверие. Фундаментално платформите им може да са сходни с тези на Apple, Google и Microsoft, но вече изграденото потребителско доверие на последните три е несравнимо.