Няма как да не сте забелязали, че за огромна част от ежедневните задачи, които вършите, разчитате на услуги на Google. Учудващо е на колко много фронтове се състезават момчетата от Маунтин Вю. Всъщност дори няма да се опитваме да ги изброим, защото със сигурност ще изпуснем голяма част от тях и ще дадем новогодишно угощение за троловете. 

Питали ли сте се някога как функционира Google и кои са най-важните лица в компанията? За разлика от повечето си конкуренти вътрешната политика на Google, както и обосновките на решенията й са сравнително открити, а фаворитите на главния изпълнителен директор Лари Пейдж стават все по-очевидни. 

Ние ще синтезираме най-важното за тях. Така следващия път, когато прочетете името Анди Рубин в новинарската ни секция, няма да се питате кой е този симпатичен индиец. 

 

Лари Пейдж

 

Kакто със сигурност знаете, Лари Пейдж основава Google заедно със Сергей Брин през 1998 г. От тази година той е главен изпълнителен директор на компанията, което, разбира се, не е случайност. В началото Пейдж и Брин са твърде млади, за да управляват компания като Google, заради което наемат Ерик Шмид, който тогава е част от Sun и главен изпълнителен директор на Novell. Тази година планът за “родителски контрол” приключи и Пейдж зае ръководната позиция в Google, докато Шмид остана председател на борда на директорите. 

 

Политиката на компанията постепенно се променя и включва по-смели ходове, нов дизайн на услугите и префокусиране на част от капиталите - според запознати източници това се дължи именно на Лари Пейдж. В технологичните среди неговите фаворити се наричат The L Team. L отбелязва Larry. 

 

 

Ерик Шмид

 

Шмид е талантлив софтуерен инженер с добри управленчески способности - именно затова младите Пейдж и Брин го избират за свой своеобразен ментор. Според повечето източници обаче той не е част от “L екипа”, тъй като има специална роля в Google. Председателят на борда на директорите пътува изключително много и е представително лице на компанията. До голяма степен Шмид продължава да бъде строгият учител в Google, макар и вече да не заема ръководния пост. Той има повече опит от “L отбора” и задачата да оценява идеи, анализирайки дали те биха били наистина успешни. 

Интересно е, че между 2006 г. и 2009 г. Шмид е бил част от борда на директорите на Apple, но го напуска заради зараждащата се тогава ожесточена конкуренция между двете компании. 

 

Анди Рубин

 

“Човекът Android” - това е най-добрият начин да определим каква е ролята на Анди Рубин в Google. Сладкодумният индиец създава най-популярната мобилна платформа в света като отделна компания през 2003 г., но не успява да финансира разработката. Преди да бъде обявен фалит през 2005 г., Google купува Android, всичко и всички, свързани с него, за да има основа, с която да навлезе в бизнеса с мобилни телефони. Резултатът, както можем да видим през 2011 г., надминава очакванията на всички - Android изпревари всички мобилни платформи, дори революционната iOS и Symbian с огромната си база от потребители, натрупани през годините. 

Рубин предвижда Android да прилича на BlackBerry OS и това ясно се вижда от първите демонстрации на ранни разработки на платформата. След придобиването от Google обаче концепцията се променя в опит за конкуриране на iPhone. При това успешен. 

Индиецът има особени идеи за бъдещето на платформата. Той смята, че фрагментацията е особено голям проблем и се надява до няколко години да се справи с него, което е чудесно, но също така се стреми екосистемата на смартфони и таблети да се уеднакви. Той счита, че няма нужда от отделни приложения за смартфони и таблети - достатъчно е например един Twitter клиент, който да се уголемява на екраните на по-големи устройства. Това действително би спестило доста на разработчиците, но далеч не осигурява добро потребителско изживяване. 

Вик Гъндотра

 

Гъндотра е отговорен за социалните опити на Google. Той стои зад Google+, както и зад активното социализиране на повечето услуги на компанията. Постъпва в Google през 2007 г., след като е работил като платформен евангелист в Microsoft. Мургавият джентълмен има интересен публичен профил в Google+ (трудно за вярване) и участва в реклама на Mercedes, защото автомобил на компанията спасява живота му благодарение на технология за автоматично спиране при наличие на препятствие на пътя. 

 

Гъндотра е известен и с това, че Стив Джобс му се обажда през 2008 г., в неделя, за да го помоли градиентът на второто “о” в логото на Google за iOS да бъде поправен максимално бързо, защото не изглежда добре. След смъртта на iСтив тази история бе показателна за неговото внимание към детайла. 

 

 

Салар Камангар

 

Иранецът Камангар (роден в Техеран) е завършил биологични науки, но не се развива в тази област. Той е едва деветият служител на Google и създава първия бизнес план на компанията, а в момента е главен вицепрезидент на отдел видео в Google. Накратко - Камангар отговаря за YouTube. През 2010 г. той замества Чад Хърли (създател на YouTube) като главен изпълнителен директор на най-големия сайт за видеосподеляне. 

 

 

Патрик Пичет

 

Преди да стане главен финансов директор на Google през 2008 г., Пичет работи в McKinsey & Company и канадския мобилен оператор Bell. Той далеч не е класически пример за финансист, тъй като има магистърски титли по философия, политика и икономика. Пичет е част от организацията “Инженери без граници”.

 

 

 

Другите двама членове на “L екипа” са Никеш Арора, старши вицепрезидент и главен бизнес директор, и Дейвид Дръмонд, отново главен вицепрезидент, отговорник за корпоративното развитие и главен правен директор. 

 

Тагове: