И така, след близо 7 години на пазара, по-дълго от всеки предходен цикъл на обновление, конзолните платформи от следващо поколение най-после са готови да се качат на гейминг сцената. Наследникът на култовия PlayStation 3 вече е известен, а новият Xbox 720 чука на вратата и Microsoft ще го обявят всеки момент.

Разбира се, в светлината на предстоящото днес всички фенове на видеоигрите са изправени пред една основна дилема: дали все още си струва да залагат на актуалните в момента гейм платформи, или да се запасят с търпение и да изчакат така желания ъпгрейд, обещаван от следващото поколение?

Естествено еднозначен отговор на този въпрос е трудно да се даде, но това не пречи да поразсъждаваме над него.

Факторът притежание

Добра отправна точка логично е дали притежавате вече конзола от настоящо поколение. Ако имате PlayStation 3 или Xbox 360, то ситуацията е ясна – вероятно просто ще изчакате техните наследници да се появят в продажба и ще направите следващата стъпка напред.
Какво се случва обаче, ако по една или друга причина сте пропуснали да се метнете на next gen конзолния влак през последните 4 - 5 години?
Или ако добрият ви стар и верен, но амортизиран PS3 или Xbox чисто и просто е предал богу дух?
Съществува и трета опция – да речем, че имате една от двете споменати платформи, но сте изкушени от ексклузивните заглавия, налични само и единствено за другата?
Какви са възможностите ви в такъв случай?
При всички случаи можем без особени резерви да ви признаем, че по-подходящ момент да се сдобиете с втора конзола или да подмените старата, с която разполагате, едва ли ще намерите и основните причини се коренят в следващия фактор, който трябва да вземете под внимание, а именно...

Факторът цена

През 2006 PlayStation 3 и Xbox 360 стартираха от ценови нива в диапазона от 300 до 600 евро, при това с 20 до 60 GB дискове. Днес най-скъпите версии и на двете конзоли, екипирани с от 250 до 500 GB капацитет за съхранение на информация, без проблем могат да се намерят за максимум 250 евро.
В същото време, докато през 2006 next gen конзолните заглавия, предназначени за въпросните две конзоли, се брояха на пръстите на едната  ръка, днес изобилието от брутално добри игри, предлагани за всяка от платформите, огромно.

 

Всъщност, ако до момента не сте разполагали нито с PlayStation 3, нито с Xbox 360 и решите да наваксате пропуснатото през последните 5 години само на една от двете конзоли, вероятно ще ви трябват още поне 5 години, за да изиграете трипъл А ексклузивите за нея. Какво остава за мултиплатформените и инди (независимите), Xbox Live Arcade /PlayStation Network разпространявани заглавия или някои от ремастерираните класики на предходното Xbox/PlayStation поколение като Halo: Combat Evolved Anniversary или God of War Saga например.
Още по-добрата новина тук е, че ако решите да се захванете с подобно начинание, то ще ви излезе в пъти по-евтино, отколкото на геймърите, играли въпросните заглавия през годините. Днес редица заглавия, излезли преди средно 3–4 и повече години, се предлагат на изключително атрактивни цени – както в специализираните магазини и онлайн, така и на second hand пазара. И тъй като конзолният хардуер е фиксиран, на практика визуалните и геймплейните качества на тези игри не са остарели морално (нещо, което до голяма степен е в сила за повечето РС ексклузивни заглавия отпреди 5 години, да речем).

Факторът екстри

Той също никак не е за пренебрегване! През годините – в опит (къде по-успешен, къде не толкова) да удължат максимално живота на актуалните си игрални платформи – и Sony, и Microsoft предложиха куп уникални аксесоари за PlayStation 3 и Xbox 360.
Разбира се, тук основно внимание заслужават контролерите за управление с жестове – системата PS Move и Xbox Kinect.
Освен че добавиха огромен спектър от невероятни, истински next gen  възможности към игралното преживяване, осигурявано от съответната конзола, тези две приставки (особено Kinect) допринесоха много и за превръщането на PS3 и Xbox в комплексни мултимедийни развлекателни центрове.
Специално Microsoft хвърлиха много усилия в това отношение, включвайки опции за гласов контрол и навигация при използването на Xbox 360 за гледане на филми, слушане на музика, общуване онлайн.
PlayStation 3 пък още от първия ден на съществуването си предлага революционна (тогава, днес вече не чак толкова) възможност за гледане на видео с изключително високо качество и изобилие от допълнителни екстри, записано върху Blu-ray оптични медии от нова генерация.
Някъде в средата на жизнения си цикъл и двете конзоли получиха дори софтуерен ъпгрейд, позволяващ им да възпроизвеждат пълноценно разнообразно 3D съдържание – както филми и видео, така и игри.

В резултат към днешна дата PlayStation 3 и Xbox 360 на практика официално са двата най-евтини и богати на възможности мултимедийни плейъра, достъпни на пазара, способни да играят ролята на мощни и гъвкави развлекателни хъбове, способни да възпроизвеждат звук и видео с високо качество от широк спектър различни източници – както локални (поточно от РС например), така и онлайн.

Фактор дълголетие

Тук нещата вече не говорят много в полза на евентуалната инвестиция в PlayStation 3 или Xbox 360. На този етап е повече от ясно, че след края на 2013 техните дни са преброени.
Но нека погледнем обективно на нещата. Анонсът на новия PlayStation 4, макар и официален, е все още „хартиен”. С други думи по отношение на конзолата си от следващо поколение Sony са все още много далеч от стадия на реално пазарно предлагане. Да не забравяме, че компанията дори все още не е показала самата конзола във финалния й вид!
Следващият Xbox пък дори още не е обявен и около него царят доста неясноти. Дори и да приемем, че Microsoft най-после ще „изплюят камъчето” малко преди или по време на тазгодишното Electronic Entertainment Expo, пак можем с висока степен на сигурност да твърдим, че от реалната поява на Xbox 720 ни делят поне 12 до 18 месеца.

Дори и двете бъдещи конзоли да са на пазара през 2014, те тепърва ще трябва да се наложат и да убедят милионите геймъри по света, че си струват инвестицията. Както добре знаем, това става най-вече и основно с помощта на страхотните визуално и геймплейно впечатляващи игрални заглавия, предназначени за съответната платформа. А те, досещате се вероятно, няма да се появят за една нощ. В деня на пазарния си дебют и PlayStation 4, и Xbox 720 със сигурност ще бъдат „подкрепени” от впечатляващ списък стартови (launch) заглавия, но колкото и много да са те, едва ли броят им ще надхвърля 4 или 5 сериозни игри.
А това рядко е достатъчно, за да наклони чувствително везните на потребителското търсене в желаната от Sony и Microsoft посока – ако не вярвате, вижте какво се случва с като цяло впечатляващата, но все още недостатъчно успешна PlayStation VITA.

 



Така че от тази гледна точка с голяма доза увереност можем да твърдим, че дори и след дебюта на следващото конзолно поколение през 2014, текущата генерация в лицето на PlayStation 3 и Xbox 360 няма да изгуби актуалността си „за една нощ”. Твърде възможно е дори заглавия за тях да се появяват и за в бъдеще, много след тази дата, тъй като независимите разработчици и гейм компаниите извън обхвата на Sony и Microsoft трудно ще могат да превключват веднага от режим present към next gen.

В крайна сметка след всичко казано, ако трябва да отговорим накратко на поставения в началото на анализа ни въпрос: заслужава ли си, то отговорът е да, определено! Цените и на хардуер, и на игри са повече от атрактивни. В същото време хардуерът предлага впечатляващ набор от допълнителни възможности и екстри (в това число и от мултимедийна гледна точка), а игрите, както винаги досега в края на жизнения цикъл на съответното конзолно поколение, демонстрират впечатляващо ниво на зрялост, дълбочина, визуални и геймплейни качества.

Тагове: