Чакането свърши и след като iPhone 13 е вече факт, в крак с неговите възможности пристигат iOS 15, iPadOS 15 и watchOS 8. Както винаги Apple ни обещават куп нови функции, с които феновете на бранда да се фукат. Но преди да отбележим най-интересните от тях, трябва да споменем кои модели ще поддържат новата версия на операционната система: при телефоните Apple се “връщат назад” чак до iPhone 6S и iPhone 6S Plus (представени преди 6 години), като не пропускат дори и iPod Touch, 7th-gen и продължават с всички устройства, появили се от този период до днешна дата; при iPad положението (очаквано) е цветущо: iPad от 5-а генерация нагоре, iPad Mini от четвърта генерация нагоре, iPad Air от втора генерация нагоре и разбира се - абсолютно всички модели iPad Pro. Apple Watch следва по ред на номерата: 3, 4, 5, SE, 6, 7. Условието при техния ъпдейт е, че той е възможен единствено при предварителното подновяване до iOS 15 и на устройството, към което часовникът е “закачен”.
Както винаги, преди всеки ъпдейт съветите са да бъде направен backup и да се има предвид, че този ъпдейт ще си има някои неща за “дооправяне”. Но дали ползите ще “превъзхождат” негативите?

Facetime с Android и Windows потребители

Facetime дълго време беше зона, запазена единствено за iOS потребители. Съответно този ход е доста изненадващ и някак си ни кара да погледнем на Apple под малко по-различен ъгъл. Към този момент няма специално разработени Android и Windows версии на Facetime, поради което този, който разполага с устройство на Apple, трябва да генерира линк и да го сподели с отсрещната страна. Разбира се, обаждането ще може да се осъществи единствено през “съвместим” браузър, което е доста голямо неудобство. Но все пак е стъпка към една “по-отворена” Apple вселена. И ако все пак се чудите какво се крие зад тези добри намерения - отговорът е доста лесен: Facetime се стреми да се доближи до висините на Zoom. Новата версия на Facetime включва опции като Portrait Mode (или познатото ни разфокусиране от фона), изчистване на страничните шумове, нов grid режим, позволяващ да се видят до 6 участници в групов конферентен разговор и интеграция с календара, за да може потребителите да не забравят за уговорената среща.


Live Text


Добре, това е нещо, което сме виждали, но наистина трябваше отдавна да е интегрирано и в iOS. Live Text си е оптично разпознаване на символите (OCR) и като цяло преобразува текст от снимката в текст, който можем да копираме и обработваме, а ако в информацията се съдържа телефонен номер или адрес - съответно да го набере или потърси в картата. Както се казва - по-добре късно, отколкото никога.


Translate
Разбира се, като сме на вълна текст, понякога е добре и да разбираме неща отвъд езиковата бариера. Най-голямото несъвършенство е, че все още Translate не съумява да си кореспондира с Live Text - т.е. няма да успеем да получим директен превод от снимка. Нито пък от документи с рестрикции за копиране на текста. Но всичко останало би трябвало да е на нивото поне на Google Translate.


Shared with you

Тази функция все още не е много ясна, но определено звучи като нещо, което винаги сме искали, но не сме си и представяли, че е възможно. Много често някой споделя с нас снимка, линк или видео и ние не си спомняме къде точно да го потърсим след това. Shared with you решава точно този проблем - независимо дали “споделеното” е във Photos, Safari, Apple News, Apple Music, Apple Podcasts или Apple TV - никнеймът се “закача” и всичко се натрупва в секцията Shared with you на съответното приложение.


Notification Summary
Тук се преповтаря идеята за Shared with you, приложена обаче за нотификациите. Благодарение на това всички съобщения, получени през даден период от деня, се обединяват под формата на нещо като “новинарска” емисия. По този начин най-важното не би трябвало да “потъне” сред всички останали напомняния.

Smart lists

Това е поредната опция с цел “организация”. Въпреки че Notes и Reminder не се ъпдейтват много често, то в случая новостите засягат именно тях: вече ще има опция в тях да се поставя “хаштаг”, според който те да се сортират и организират. Стига да не забравим каква ключова дума сме избрали да използваме.


Focus

Това беше една от най-обсъжданите промени за iOS 15 - защо въобще се появява Focus, когато вече има Do Not Disturb. В действителност едва ли толкова много потребители ще се занимават с точно тази настройка. Но въпреки това винаги е добре, когато има повече възможности за фини настройки, защото никога не се знае в кой точно момент ще имаме нужда наистина да се “фокусираме” върху важните неща.

Text Size
Тук математиката е проста - през Control Center на iOS 15 ще имаме възможност да задаваме различен размер на текста за всяко приложение.


Да си върнем обратно Safari


Иронията е, че Apple са посветили изключително много време на това лентата с адреса в Safari да е от долната страна. Както може да се очаква - повечето потребители намразиха тази опция и отказаха категорично да свикват с нея. Съответно Apple просто “връщат” нормалния вид на браузъра, преди той да е генерирал прекалено много недоволни реакции и да е заел мястото на Internet Explorer в класацията за най-неадекватни браузъри.

iCloud Private Relay
След толкова много усилия, положени за опазване на поверителността на потребителите, Apple трябваше да представят и нещо, което се “вижда”. В случая - това е iCloud Private Relay, който би трябвало да “опазва” пълната информация от всички - включително Apple и интернет доставчика. Доколко това е възможно - можем само да гадаем, но на вече изникналия въпрос: не, това няма функциите на VPN и няма да имате достъп до “безплатен” Netflix.

Всъщност може и да не ъпдейтвате до iOS 15
И може би най-странният факт е, че от тази версия на iOS 15 Apple започват да разграничават основните ъпдейти от тези с цел съображения за сигурност. Съответно вторите ще се получават независимо от факта дали е най-последната версия на операционната система - поне това е обещанието на Apple.

Разбира се, много още функции се очакват да дойдат със следващите “микро” ъпдейти, следователно следете Hicomm за всички новости от света на технологиите. 

Снимки: Apple/Unsplash

Виж още: Желаещите iPad mini и iPhone 13 Pro ще трябва да се въоръжат с най-голямо търпение

Тагове: